بیشتر
امروز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

آسپرین گیاهی

salix-alba-fl-jlindsey-a

مهمترين مواد مورد استفاده از درخت بيد در پيكر رويشي آن قرار دارد و معمولا مواد موثره آن را از برگ، شاخه‌هاي جوان و پوست استخراج می­کنند. از مهم‌ترين اين تركيبات مي­توان به تركيبات گليكوزيدي مثل ساليسين و تركيبات فنولي مثل فلاونوئيدها (كورستين و تانن­ها) اشاره كرد. سودمندی اين گياه به خاطر وجود تركيبات فنولي مثل ساليسيلات­ها همانند ساليسين مي­باشد. اين ماده در ساخت آسپرين مهمترين نقش را بازي مي­كند. ساليسيليك اسيد اولين تركيب جدا شده از بيد مي­باشد.

كيفيت مواد موثره گیاهان دارویی ارتباط تنگاتنگی با نوع رقم کشت شده دارد. لذا جهت استخراج بالاترین کیفیت ترکیبات ثانویه بایستی از ارقام اصلاح شده برای کشت و کار استفاده كرد. در بررسي­هاي صورت گرفته مشخص شد رقم Salix myrsinifolia salisb داراي بيشترين ميزان ساليسيلات در بین ارقام بید مي­باشد.

پانون (۲۰۰۹) تاثير مالچ پاشي و كوددهي را روي عملكرد ساليسيلات، بيوماس گياهي و غلظت تركيبات فنولي موجود در برگ­های كلون­هاي متفاوتي از بيد كه در شرايط كشتي متفاوتي كشت شده بودند بررسي كرد. او به این نتيجه رسيد كه تفاوت­ معنی­داری در ميزان ترکیبات فنولي برگ­ها، ميزان ساليسيلات­ها و عملكرد بيوماس در كلون­هاي مختلف گیاهی وجود دارد. نتایج نشان داد ميزان ساليسيلات و عملكرد بيوماس در استفاده از مالچ­ پلی­اتيلن به شدت افزايش يافته بود ولي افزايش در كلون­هاي مختلف متغير بود. همچنین كوددهي (۱۵۰كيلوگرم كود ازته در هکتار) در مقایسه با مالچ پاشی افزايش عملكرد کمتری نشان داد. آناليز تركيبات فنولي نشان داد كه غلظت اسيد كلروجينيك، ميزان كل سینامیک اسید و تانن­هاي محلول در استفاده از مالچ نسبت به بيدهايي كه بدون استفاده از مالچ رشد داده شده بودند افزايش يافته بود. همچنين غلظت­ دي گلوكوزيد سالیسیل الکل ، ساليسين، دیس آلیکورتین یک، دیس آلیکورتین دو، اسيد كلروجينيك كل، كل فلاونوئيدها در شرايط كوددهي افزايش يافته بود. درنتيجه روش­هاي كشت تاثيري در افزايش غلظت ساليسيلات­ها ندارند اما به خاطر افزايش بيوماس گياهي ميزان ساليسيلات­ها افزايش می­یابند.

flandersredclose

نيازهاي اكولوژيكي

بيد اگر چه در اقليم­هاي متفاوتي توانایی رشد دارد ولي اين رشد تحت تاثير شرايط آب و هوايي قرار مي­گيرد. بهترين شرايط براي رشد گياه بيد، آب و هواي مديترانه­اي با آفتاب كافي مي­باشد. نياز آبي اين گياه بالا مي­باشد. ريشه­هاي اين بید به شرایط غرقابي حساس بوده و در اين شرايط از بين می­روند. تحت شرايط نامساعد آبي، ميزان عملكرد اين گياه تحت تاثير قرار خواهد گرفت. ريشه­ي اين گياه به خاك­هاي لومي رسي علاقه­ي بسياري دارد و در اين خاك­ها بهترين رشد را دارد. برای رشد بید، زهكش خاك بايد مناسب باشد. پی اچ مناسب براي اين گياه ۵/۴ الي ۵/۷ مي­باشد. ميزان هوموس خاك تاثير مستقيم روي غلظت مواد موثره نداشته ولي ميزان توليد اين مواد را از طريق افزايش توليد بيوماس گياهي افزايش مي­بخشد.

ضخامت خاك سطح­الارض برای بید بايد در حدود يك الي يك و نيم متر باشد تا ريشه­ها به راحتي بتوانند گسترش يابند. در صورت سنگين بودن خاك، ريشه­ها دچار خفگي شده و قدرت رشد خود را از دست مي­دهند. در اين صورت علاوه بر امكان رشد ضعيف گياه، ممكن است با كمترين وزش باد گياه از خاك در آید. در خاک­های سنگین بعد از مدتی رشد متوقف شده و برگ­ها زرد شده و گیاه خشک می­شود. درجه حرارت خاك براي رشد اوليه در اوايل بهار براي اين گياه مهم است و در دماهاي پايين تر از نرمال از رشد اين گياه كاسته مي­شود.

ميزان تحمل اين گياه به سرما در حدود منفی ۲۳ درجه مي­باشد و گياه نسبتا مقاومي به سرما است. حداقل نياز سرمايي اين گياه در حدود ۱۰۰ روز مي­باشد. اين گياه علاقه شديدي به نور دارد. البته مي­تواند در مكان­هاي نيم سايه به رشد خود ادامه دهد ولي چون ميزان مواد موثره اين گياه رابطه نزديكي با ميزان نور دريافتي دارد، معمولا در كشت و كارهاي وسيع جهت استخراج مواد موثره، آن را در فضاهاي باز مي­كارند.

تحمل اين گياه به نمك­هاي محلول خاك خيلي كم است. همچنین، تحمل اين گياه به خاك­هاي آهكي هم پايين است. تراكم كشت براي اين گياه در حدود ۶۸۰ الي ۱۲۰۰ درخت در هكتار توصیه می­شود.

شما میتوانید مقاله کامل را از اینجا به شکل پی دی اف دانلود کنید.

ضص

.

مطلب چه طور بود؟
760 بازدید مقالات مهدی قنبری شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
بدون دیدگاه