Loading...

خشک کردن گیاهان دارویی

خشک کردن گیاهان دارویی

خشک کردن گیاهان دارویی : در زمینه خشک کردن گیاهان دارویی نکات بسیار ریز و مهمی وجود دارد که اغلب کشاورزانی که برای اولین بار اقدام به تولید گیاهان دارویی میکنند از آن آگاهی نداشته و باعث از بین رفتن محصل تولیدی شده و از کیفیت آن کاسته می شود. برای مثال یکی از کشاورزان عزیز کشورمون اقدام به کاشت نزدیک دو هزار متر اکیناسه کرده بود که در مرحله خشک کردن مواجه به آّب و هوای بارانی میشود و برای جلوگیری از خیس شدن اندام رویشی برداشت شده بر روی آنها پلاستیک می کشد و در طول مدت دو روزی که محصولات ریز پوشش پلاستیکی بودند بار حالت سوختگی پیدا کرده بود. این یعنی ایشان در سال اول کشت متحمل بیش از ۴ میلیون تومان جریمه و یا بهتر بگوییم هزینه بی تجربگی شده است.

در مثال دیگری که خود بنده با آن روبرو هستم خشک کردن سنبل الطیب در هوای برفی و بارانی تبریز و مرند می باشد. البته راهی که ما برای خشک کردن محصولاتمون استفاده میکینم صنعتی می باشد ولی بارها و بارها قبل از صنعتی کردن سیستم خشک کردن محصولاتمان همیشه با مشکل رطوبت بالای هوا و دمای پایین پاییز روبرو بودیم و این باعث میشد که دوره خشک شدن طولانی گشته و اغلب هزینه های اضافی را تحمل کنیم. میدانیم که رطوبت بالا در گیاهانی مانند بادرنجبویه در مرحله خشک کردن فاکتور منفی بحساب آمده و می تواند از کیفیت محصول تولیدی بکاهد.

  • به دو تصویر زیر نگاه کنید. تصویر دوم مربوط به شرایط خشک کردن نامناسب می باشد که باعث تغییررنگ برگ نعناع فلفلی شده است و کیفیت و بازار پسندی آن را به شدت کاسته است. اما تصویر اول مربوط به نعناع فلفلی با شرایط خشکاندن مناسب می باشد که رنگی سبز و بدون سوختگی و زرد شدگی را نشان میدهد.

 

mjnh

بنابراین قبل از برداشت یا کاشت گیاهان دارویی برای خشک کردن محصول برداشت شده تمهیدات لازم را بیاندیشید. خشک کردن برای هر گیاه دارویی دمای مخصوصی دارد. نمیتوان به لیمو را با همان دمایی که سنبل الطیب را خشک میکنند خشکانید. یا نمیتوان برای خشک کردن اندام رویشی گل از همان روشی که برای ریشه یا برگ استفاده میشود استفاده کرد. بارها و بارها شاهد از بین رفتن محصولات دارویی در مرحله خشک کردن بوده ایم.

شما با مطالعه مختصری از شرایط خشک کردن در گیاهان دارویی میتوانید به راحتی به دانش فنی لازم برای خشک کردن گیاهان دارویی دست پیدا کنید. سعی کنید به روز باشید و از روش ها و تکنیک هایی که دیگران همکاران شما در ایران و خارج از کشور استفاده میکنند سود ببرید.

با کارشناسانان هربال مارکت تماس گرفته و در مورد شرایط کار و خشک کردن مشاوره کنید. انچه که مهم است تولید محصو با کیفیت در زمینه گیاهان دارویی می باشد که ما میتوانیم برای شما بعنوان یک دوست، همکار خوبی باشیم.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “خشک کردن گیاهان دارویی”

  1. Pingback: خرید و فروش گیاهان دارویی – بذر گیاهان دارویی مدیریت خشک کردن گیاهان دارویی, بذر گیاهان دارویی, خرید بذر آویشن باغی, فروش بذر آویشن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.