Loading...

تولید نشا اسطوخودوس

تولید نشا این گیاه دارویی شرایط خاص خود را دارد و میتوان از این شرایط به عنوان روشی خاص یاد کرد. اسطوخودوس یا همان لاوندر چه فرانسوی و چه انگلیسی بایستی با شرایط مختص خود در گلخانه جوانه دار شده و به مزرعه انتقال گردد. بذور این گیاه دارویی برای جوانه زدن نیاز به حداقل ۱۲ ساعت نور در روز نیاز دارند و نباید بذور کشت شده یا پاشیده شده روی بستر یا درون چاله های سینی کشت پوشش دار شوند. البته بذور سایر گیاهان دارویی نیز برای جوانه زدن نیاز به نور یا لایت دارند که این نکته از مهمترین مسائل پیش روی تولید کننده یا فرد تکثیر کننده می باشد. حداقل ۸ الی ۱۲ هفته زمان نیاز است تا نشا گیاه دارویی اسطوخودوی برای رسیدن به مرحله انتقال آماده شود. در بسیاری موارد بذر را با روش های پیش جوانه زنی تیمار میکنند تا سرعت جوانه زنی و رشد بیشتر شود. روش معمول استفاده از دمای پایین داخل یخجال به مدت ۳ تا ۵ هفته می باشد. در این روش بذور را به همراه خزه اسفاگنوم مرطوب داخل یخجال گذاشته و به مدت ۳ تا ۵ هفته صبر میکنند. بایستی دقت کرد که قبل از کشت بذر درون بذر یا سینی کشت بایستی بستر با مواد مناسب صد عفونی شوند تا آلودگی ها از بین روند.

92 90 91
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.