Loading...

خارمریم یا ماریتیغال یا خواجه باشی

خارمریم یا ماریتیغال یا خواجه باشی

خارمریم یا ماریتیغال یا خواجه باشی : ماریتیغال با اسم علمی سیلیبوم ماریانوم از جمله گیاهان دارویی ارزشمندی است که تا چندی پیش از آن به عنوان مزاحم و علف هرز در مزارع و بیابان ها یاد میکردیم و نمیدانستیم این گیاه آنقدر ارزشمند و مفید می باشد که نجات بخش بسیاری از بیماری های کبدی و سرطان می باشد. آنچه که در طبیعت از این گیاه دیده می شود در ایران به نام خواجه باشی یاد میشود و رقمی کم بهره و با متابولیت های ثانویه متوسط می باشد. ولی متخصصین فعال در حوزه اصلاح و اهلی سازی گیاهان دارویی در طول سالها رقم مجاری را اصلاح و به بخش تولید و بازار گیاهان دارویی معرفی کرده اند. این رقم دارای عملکرد کمی و کیفی مناسبتری نسبت به گونه های اصلاح نشده داشته و بهتر است.

خرید بذر خارمریم یا ماریتیغال

کشاورزان علاقمند، در تهیه بذور این گیاه از مبدا بذر آگاهی داشته و بدون دانستن منشا بذر آن را خریداری نکنند. در ظاهر میشود فهمید که تیرگی بذر نشانه خوبی از بالا بودن کیفیت متابولیت های ثانویه بذر می باشد. از آنجایی که ترکیب دارویی بذر ماریتیغال یک نوع فلاونوئید می باشد که در پوسته بذر یافت می شود میتوان از تیرگی آن به کیفیت ماده موثره مورد نظر پی برد.

روغن خارمریم یا ماریتیغال

البته در اغلب اوقات از روغن بذر این گیاه برای مصارف صنعتی و بهداشتی استفاده می گردد ولی وجود روغن به عنوان ناخالصی برای این فلاونوئید به حساب می آید و باید در مراحل فرآوری از آن جداسازی شود. سوکسله در مقیاس صنعتی برای این امر استفاده می گردد. از این فلاونویئد برای درمان سرطان کبد در صنعت داروسازی و شیمی درمانی استفاده میگردد.

کشت خارمریم در مناطق سردسیری

معمولا بذور تولید شده در مناطق سردسیری تیره تر بوده و درصد مواد موثره بالاتری در واحد سطخ بذر دارند. در مورد نحوه کشت و کار این گیاه دارویی ارزشمند و با صرفه اقتصادی نسبتا خوب و مخصوصا در شرایط دیم میتوانید تماس حاصل فرمایید. البته در اغلب موارد هزینه مشاوره در مقابل خرید بذر و نهاده از شرکت گیاهان دارویی پدیده بذر ارس مصالحه میشود.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: خارمریم یا ماریتیغال
 • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “خارمریم یا ماریتیغال یا خواجه باشی”

 1. Elmira

  Reply

  با سلام چطور میشه عرق خارشیر تهیه کرد

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام و خسته نباشید
   عرق خارشیر یا خارمریم در همه عطاری ها موجود می باشد
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.