Loading...

درخت پاکدامن

درخت پاکدامن

درخت پاکدامن از تیره شاهپسند می باشد. درختان این تیره اغلب زینتی و زیبا هستند. در بین گونه های این تیره درخت پاکدامن بالاترین ارزش دارویی را دارا می باشد. جوانه زنی بذور گیاهان دارویی بسیار عجیب می باشد به گونه ای که قبل از هر گونه تحقیقی نمی توان در مورد شرایط مناسب و ایده آل جوانه زنی آنها صحبت کرد. برای مثال در منابع بسیاری در مورد جوانه زنی مریم گلی و بادرنجبویه ذکر کرده اند که در شرایط نوری جوانه زنی میکنند در حالی که بعد از بررسی های متعدد در گلخانه مشاهده شد نیاز نوری این بذور بسیار کم می باشد و ضرورتی نیست از این باب نگرانی داشته باشید.

جوانه زنی بذور درخت پاکدامن

در یکی از منابع مطالعه کردم که جوانه زنی بذور درخت پاکدامن نیز به نور احتیاج دارد ولی این گفته در منابع دیگر تکرار و تایید نشده بود. مطالعات منابع علمی نشان میدهد تیمارهای مختلفی برای بالا بردن درصد جوانه زنی درخت زیبای پنج انگشت بکار می برند از آن جمله میتوان به اسید سولفوریک و دمای بالا اشاره کرد. در مقاله ای که اثر دمای بالا را بررسی کرده بود مشخص شده بود که با تیمار دمای ۱۴۰ درجه سانتیگراد به مدت یک ساعت درصد جوانه زنی تا ۷۲ درصد ثبت شده بود ولی با کاهش این دما درصد جوانه زنی تا دمای اتاق به ۴۴ درصد رسیده بود.

بذر درخت پاکدامن

این مشاهدات نشان میدهد تیمار مناسب بهترین گزینه برای افزایش بازدهی در جوانه زنی برخی گیاهان می باشد. به نظر علت اصلی سخت جوانه دار شدن بذور این گیاه پوسته بسیار سخت و نفوذناپذیر آن باشد. ان شاء الله اطلاعات کاملی از جوانه زدن بذور این گیاه در یک ماه آینده منتشر خواهم کرد. بنده تعداد ۱۰۰ بذر از این گیاه را خریداری کرده ام و تعداد ۳۰ عدد کاشته ام تا ببینم درصد جوانه زنی آن چگونه است. برای دیدن عکسها در اندازه واقعی روی آنها اشاره کنید.

gtg uit

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.