Loading...

مدیریت مزرعه بخش دوم

مدیریت مزرعه بخش دوم زمین زراعی: کشاورز قبل از انتخاب گیاه برای کاشت گیاهان دارویی باید زمین را از لحاظ بافت، ترکیب، مواد غذایی و شوری مورد بررسی دقیق قرار دهد. هرچند کشاورزان بر اساس تجربیات خود  مبادرت به انتخاب زمین و گیاه زراعی می کنند و در اغلب موارد نتیجه می گیرند اما در مبحث گیاهان دارویی چنین تصمیماتی اغلب باعث شکست می شود. گیاهان دارویی از برخی جهات شباهت های بسیاری با گیاهان علوفه ای و زراعی مانند گندم و جو دارند اما از برخی لحاظ دیگر بسیار متفاوت بوده و عکس العمل هایی متفاوت در برخورد با عوامل آسیب رسان از خود نشان می دهند. برای مثال گیاه علوفه ای یونجه را تصور کنید این گیاه مخصوصا در زمین هایی با کیفیت پایین و شور کشت می شود تا بتواند علاوه بر افزایش قدرت باروری خاک شوری آن را تا حدی از بین ببرد. اما آیا می توان گیاه سنبل الطیب یا ملیس را در چنین شرایطی کشت کرد؟ مطمئنا جواب سوال نه می باشد. حساسیت بالای برخی گیاهان دارویی به شرایط نا مناسب خاک می تواند ضرر جبران ناپذیری برای سرمایه گذار یا کشاورز داشته باشد (شکل پایین). کشاورز بایستی به بافت خاک خود بسیار دقت کند. بافت خاک ممکن است بسیار سنگین باشد و از لحاظ نفوذ ریشه و زهکشی داری شرایط مناسبی نباشد لذا انتخاب گیاهی با قدرت تحمل زیاد به شرایط خفگی می تواند انتخابی درست باشد. هرچند اصلا توصیه نمی کنیم که در زمین های سنگین کشت و کار گیاهان دارویی انجام گیرد.

IMG-20140710-WA0001

آنچه که من در بازدیدهای خود از مزارع مختلف گیاهان دارویی در مناطق مختلف آب و هوایی انجام داده ام به همراه تجارب بسیار ارزشمند مهندس جواد فریدی نسب در این بخش قصد دارم به نکاتی در مورد یکی دیگر از جنبه های مهم مدیریت مزرعه گیاهان دارویی اشاره کنم. نوع نگاه در کشت و کار گیاهان دارویی بسیار اهمیت دارد. سوالی که مطرح است این است که از کشت گیاهان دارویی به چه چیزی می خواهید برسید؟ آیا برای شما مهم است در چه زمینه ای سرمایه گذاری کنید؟ آیا به این فکر کرده اید مباحث مالی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در کشت و کار گیاهان دارویی می باشد به گونه ای که نداشتن ارزیابی درست از منابع مالی صدمه جبران ناپذیری بر جای گذاشته و کشاورز نابود خواهد شد. تعجب نکنید از اینکه واژه نابود شدن را به کار بردم. کشت و کار گیاهان دارویی از پرخرج ترین سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی می باشد. مطمئن باشید و بدانید که آیا منابع مالی مورد نیاز را دارید؟ من در بازدیدی که از مزرعه گاوزبان اروپایی در دشت گردیان انجام دادم به این نکته رسیدم که حداقل برای کشت و کار گیاهان دارویی در سطح یک هکتار به سرمایه ای در حدود چهار تا پنج میلیون تومان نیاز می باشد. حال اگر کشاورز با عدم بررسی جوانب کار اقدام به کشت و کار گیاهان دارویی بکند مطمئن باشید با مشکل کمبود سرمایه در میانه کار روبرو شده و ناگزیر برای برطرف کردن این مشکل یا باید قرض کند یا بایستی کشت و کار خود را رها کرده و به سرمایه از دست رفته خود بیاندیشد. حال نتیجه گیری می کنیم: بسیار واجب و ضروری می باشد که قبل از اتخاذ هر تصمیمی در کشت و کار گیاهان دارویی با مشاوران خبره و کار کرده در این زمینه همکاری کرده و راهنمایی های لازم را در این زمینه جویا شوید.

IMG-20140711-WA0001

کشاورزان محترم حتما قبل از کشت و کار گیاهان دارویی به این نکته توجه فرمایند. این نکته توسط مهندس فریدی نسب گزارش شده است. ایشان در بیان نکته بسیار مهمی فرمودند کشاورز بایستی قبل از کشت و کار باید یک سال به صورت آزمایشی چند نوع گیاه دارویی در مزرعه در حد بسیار محدود مثلا صد متر مربع از هر کدام کشت کند تا از میزان عملیات کشاورزی، هزینه های پیش، حین و بعد از کاشت، داشت و برداشت و پس از برداشت مطلع گردد. اگر طرح کشت آزمایشی موفقیت آمیز بود و توانست با اطمینان بالای نود درصد از عهده مدیریت آن بر آید برای سال بعد برنامه ریز کرده و مقدار کشت را به سیصد متر برساند و به همین ترتیب می تواند برای سال سوم در حدود دو یا سه هزار مترمربع کشت کنید. با برنامه ریزی دقیق می توان کشاورزی موفقی در کشت و پرورش گیاهان دارویی داشت.

گیاهان دارویی بسیار آسیب پذیر بوده و در روند رو به رشد خود با خطرات بسیاری در مقابله می باشند. گیاهان دارویی بیش از آنکه از بازار پر نوسان خود در معرض تهدید باشند توسط افراد و کشاورزان محلی تهدید میگردند. برای درک بهتر این تحلیل بایستی سری به روستاهای  اطراف خود بزنید و از افراد محلی درخواست خرید یا اجاره ادوات کشاورزی یا خرید کود حیوانی بکنید مطمئن باشید کشاورزان عزیز و محترم با بررسی وضعیت شما و با تصور اینکه شما فردی خوش پوش یا شهری هستید قیمتی دو یا سه برابر برای اجاره یا خرید محصول خود به شما پیشنهاد می کنند و این یعنی افزایش هزینه ها. با توجه به بالا بودن هزینه های سرمایه گذاری در بخش گیاهان دارویی و نیاز به احتیاط کامل در زمینه کشت و کار این گیاهان از الزامات می باشد تا تولید کننده گیاهان دارویی با توجه به تمام هزینه های ابتدایی تصمیم به کشت و کار بگیرد حال شما در نظر بگیرید قیمت کود حیوانی در عرض چند هفته به دو یا سه برابر یعنی ۱۲۰ هزار تومان به ازای یک تریلی تراکتور برسد. آیا در این صورت می توان انتظار سود آوری بیشتر یا در حد معمول از کشت و کار گیاهان دارویی داشت؟ مطمئنا جواب این سوال نه می باشد. باید بدانیم گیاهانی مانند نعناع فلفلی یا ملیس که چند ساله هستند و بایستی چند سال در خاک بمانند نیازمندی بالایی به بهبود کیفیت خاک دارند چرا که در طول چند سالی که گیاه در زمین کشاورزی می ماند نمیتوان عملیات خاک ورزی و تقویت ان را انجام داد. لذا میتوان عواملی این چنین را از عمده دلایل رشد بطئی کشت و کار گیاهان دارویی در کشور دانست. کشاورزان محلی به علت عدم آشنایی با ارزش چنین گیاهانی در صورت برخورد با شخصی تحصیل کرده که در صدد کشت و کار اصولی و علمی می باشد بیشتر فکر سود آوری آنی هستند تا آنکه به سوداوری در طول سالیان بعدی فکر کنند در واقع متخصص گیاهان دارویی با کشت و کار این گیاهان در منطقه ای که هنوز هیچ گیاه دارویی در آن کشت نشده است نوعی سرمایه گذاری در جهت افزایش اشتغال زایی و بهبود شرایط معیشتی کشاورزان و مردم محلی انجام میدهد. دوستان در استفاده از تصاویر رعایت حق انتشار را فراموش نکنند.

20130404324زمانبندی از مهمترین فاکتورهای موثر در کشت و کار گیاهان دارویی می باشد. آیا تا به حال با مزرعه ای برخورد کرده اید که از زیادی علف هرز خفه شده باشد؟ اینکه مزرعه ای در زمان مناسب وجین (آلاغ) نشده باشد از دست رفته به شمار می آید. البته هر نیروی کاری می تواند در حد بسیار کم وجین مزرعه ای را انجام دهد لذا توجه به مقدار کشت و تناسب آن با نیروی کار موجود میتواند بهترین تصمیم و انتخاب برای کنترل علف هرز در مزرعه باشد. فاکتور زمانبندی بسیار مهم است اینکه کی باید کاشت؟ کی باید از علف کش ها و به چه نحوی استفاده کرد؟ کی باید وجین علف هرز را شروع کرد؟ با چه ابزاری وجین را انجام داد؟ همه و همه از مسائلی است که بایستی رعایت گردنند. آیا می شود وجین علف هرز مزرعه نعناع فلفلی را با بیل انجام داد؟ آیا می شود زمان وجین را یک هفته با تاخیر انجام داد؟ متخصصان امر و کارشناسان موفق در این زمینه صاحب سبک مدیریت زمان می باشند آنها می دانند و به دانسته های خود که از راه تجربه و مطالعه بدست آمده است عمل می کنند و نتیجه این نوع مدیریت موفقیت در امر کشت و کار گیاهان دارویی می باشد.

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.