Loading...

آرامبخشی به نام به لیمو

lemonverbena2

برگها دارای بوی مطبوعی بوده و به شکل نیزه­ای میباشند. در هر گره، سه برگ وجود دارد و هر برگ ۶ تا ۸ سانتی متر بزرگ می­شود. برگها به رنگ سبز (کمرنگ) می­باشند. گلها به رنگ صورتی (کمرنگ) و در انتهای تابستان (اگوست و سپتامبر) ظاهر می­شوند. به لیمو درختچه­ای خزان کننده بوده و تا ارتفاع سه متر  و گاها در شرایط مطلوب آب و هوایی تا ارتفاع ۵ متر بزرگ می­شود. به لیمو، آب و هوای گرم را پسندیده و خاک شنی و سبک را دوست دارد. در مزارع به لیمو باید گیاه را از معرض وزش بادهای شدید دور نگاه داشت. در مناطق سردسیر، آفتاب کامل و نیم سایه در مناطق گرمتر مناسب رشد گیاه به لیمو می­باشد. مناطق سردسیری مانند شمال غرب ایران باعث یخ زدگی گیاه می­شود. در برخی منابع دمای منهای شش درجه را دمای بحرانی آن گزارش کرده­اند. برخی منابع دیگر منهای ده درجه را آستانه تحمل ریشه به سرما دانسته­اند.

پراکنش گیاه به لیموبه لیمو بومی آمریکای جنوبی می­باشد. جنس به لیمو از تیره وربناسه به صورت گسترده در مناطق حاره­ای، نیمه حاره­ای، آمریکای مرکزی و جنوبی و آفریقا پراکنش دارند. جنس به لیمو در حدود ۲۵۰ گونه علفی، درختچه­ای و درختان کوچک دارد. گونه­ی به لیموی (Lippia citriodora) بومی آمریکای جنوبی بوده و در انتهای قرن ۱۷ وارد اروپا شده است (۱). پاراگوئه، آرژانتین، برزیل، اروگوئه، شیلی، بولیوی و پرو از خاستگاه­های اولیه به لیمو می­آیند.

خواص درمانی گیاه به لیمو: خواص متفاوتی از اثرات فعال بیولوژیکی بعضی از گونه­های به لیمو گزارش شده است. اثر ضد ویروسی، آنتی باکتریال، اثر ضد قارچی و ضد آفات و حشرات از جمله این خواص می­باشند (۱). به لیمو ناراحتی­های شکمی را تسکین می­دهد این بخاطر قدرت تسکین دهندگی ملایمی آن می­باشد.

از خواص مهم به لیمو خاصیت ملایم آنتی اکسیدانی می­باشد به گونه­ای که از اکسیده شدن نوتروفیل­های خون (Neutrophils) نوعی گلبول سفید ممانعت می­کند. همچنین مصرف به لیمو از آسیب دیدن ماهیچه­ها در فعالیت­های شدید ورزشی ممانعت کرده و از گرفتگی عظلات جلوگیری می­کند. به لیمو دارای خواصی همانند تب بری (Febrifuge)، اشتها آور (Atomachic) و مسکن (Sedative) نیز می­باشد. علاوه بر این مانع از تشنج و اختلال در سیستم گوارشی شده و به هضم غذا کمک می­کند. در رفع باد شکم نیز بسیار موثر می­باشد. استفاده از اسانس به لیمو بر روی پوست دارای محدودیت­های بهداشتی می­باشد. استفاده از روغن فرار به لیمو در برابر آفتاب باعث ایجاد عوارض پوستی می­شود. بنابراین توصیه می­گردد روغن به لیمو به صورت موضعی در شرایط به دور از آفتاب مستقیم و در عصر و شب استفاده گردد (۳). دم کرده برگ گیاه به لیمو دارای طعمی مطبوع و خوشایند با اثراتی بسیار آرامبخش می باشد. مصرف یک لیوان دم نوش به لیمو قبل از خواب و بعد از بیداری می تواند آرامش جسمانی را به بدن برگردانده و خواب را تنظیم کند. از اثرات مهم دیگر مصرف روزانه به لیمو افزایش شاخص شادابی و سرحال بودن می­باشد. مصرف زیاد برگ به لیمو توصیه نشده و شواهد نشان دهنده وجود اثرات زیان آور می­باشد. مصرف روزانه برگ خشک به لیمو نباید به بیش از ده گرم برسد.

 شما میتوانید مقاله کامل را از اینجا به شکل پی دی اف دانلود کنید.

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “آرامبخشی به نام به لیمو”

  1. Pingback: بازار به لیمو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.