Loading...

آسپرین گیاهی

salix-alba-fl-jlindsey-a

مهمترین مواد مورد استفاده از درخت بید در پیکر رویشی آن قرار دارد و معمولا مواد موثره آن را از برگ، شاخه‌های جوان و پوست استخراج می­کنند. از مهم‌ترین این ترکیبات می­توان به ترکیبات گلیکوزیدی مثل سالیسین و ترکیبات فنولی مثل فلاونوئیدها (کورستین و تانن­ها) اشاره کرد. سودمندی این گیاه به خاطر وجود ترکیبات فنولی مثل سالیسیلات­ها همانند سالیسین می­باشد. این ماده در ساخت آسپرین مهمترین نقش را بازی می­کند. سالیسیلیک اسید اولین ترکیب جدا شده از بید می­باشد.

کیفیت مواد موثره گیاهان دارویی ارتباط تنگاتنگی با نوع رقم کشت شده دارد. لذا جهت استخراج بالاترین کیفیت ترکیبات ثانویه بایستی از ارقام اصلاح شده برای کشت و کار استفاده کرد. در بررسی­های صورت گرفته مشخص شد رقم Salix myrsinifolia salisb دارای بیشترین میزان سالیسیلات در بین ارقام بید می­باشد.

پانون (۲۰۰۹) تاثیر مالچ پاشی و کوددهی را روی عملکرد سالیسیلات، بیوماس گیاهی و غلظت ترکیبات فنولی موجود در برگ­های کلون­های متفاوتی از بید که در شرایط کشتی متفاوتی کشت شده بودند بررسی کرد. او به این نتیجه رسید که تفاوت­ معنی­داری در میزان ترکیبات فنولی برگ­ها، میزان سالیسیلات­ها و عملکرد بیوماس در کلون­های مختلف گیاهی وجود دارد. نتایج نشان داد میزان سالیسیلات و عملکرد بیوماس در استفاده از مالچ­ پلی­اتیلن به شدت افزایش یافته بود ولی افزایش در کلون­های مختلف متغیر بود. همچنین کوددهی (۱۵۰کیلوگرم کود ازته در هکتار) در مقایسه با مالچ پاشی افزایش عملکرد کمتری نشان داد. آنالیز ترکیبات فنولی نشان داد که غلظت اسید کلروجینیک، میزان کل سینامیک اسید و تانن­های محلول در استفاده از مالچ نسبت به بیدهایی که بدون استفاده از مالچ رشد داده شده بودند افزایش یافته بود. همچنین غلظت­ دی گلوکوزید سالیسیل الکل ، سالیسین، دیس آلیکورتین یک، دیس آلیکورتین دو، اسید کلروجینیک کل، کل فلاونوئیدها در شرایط کوددهی افزایش یافته بود. درنتیجه روش­های کشت تاثیری در افزایش غلظت سالیسیلات­ها ندارند اما به خاطر افزایش بیوماس گیاهی میزان سالیسیلات­ها افزایش می­یابند.

flandersredclose

نیازهای اکولوژیکی

بید اگر چه در اقلیم­های متفاوتی توانایی رشد دارد ولی این رشد تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار می­گیرد. بهترین شرایط برای رشد گیاه بید، آب و هوای مدیترانه­ای با آفتاب کافی می­باشد. نیاز آبی این گیاه بالا می­باشد. ریشه­های این بید به شرایط غرقابی حساس بوده و در این شرایط از بین می­روند. تحت شرایط نامساعد آبی، میزان عملکرد این گیاه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ریشه­ی این گیاه به خاک­های لومی رسی علاقه­ی بسیاری دارد و در این خاک­ها بهترین رشد را دارد. برای رشد بید، زهکش خاک باید مناسب باشد. پی اچ مناسب برای این گیاه ۵/۴ الی ۵/۷ می­باشد. میزان هوموس خاک تاثیر مستقیم روی غلظت مواد موثره نداشته ولی میزان تولید این مواد را از طریق افزایش تولید بیوماس گیاهی افزایش می­بخشد.

ضخامت خاک سطح­الارض برای بید باید در حدود یک الی یک و نیم متر باشد تا ریشه­ها به راحتی بتوانند گسترش یابند. در صورت سنگین بودن خاک، ریشه­ها دچار خفگی شده و قدرت رشد خود را از دست می­دهند. در این صورت علاوه بر امکان رشد ضعیف گیاه، ممکن است با کمترین وزش باد گیاه از خاک در آید. در خاک­های سنگین بعد از مدتی رشد متوقف شده و برگ­ها زرد شده و گیاه خشک می­شود. درجه حرارت خاک برای رشد اولیه در اوایل بهار برای این گیاه مهم است و در دماهای پایین تر از نرمال از رشد این گیاه کاسته می­شود.

میزان تحمل این گیاه به سرما در حدود منفی ۲۳ درجه می­باشد و گیاه نسبتا مقاومی به سرما است. حداقل نیاز سرمایی این گیاه در حدود ۱۰۰ روز می­باشد. این گیاه علاقه شدیدی به نور دارد. البته می­تواند در مکان­های نیم سایه به رشد خود ادامه دهد ولی چون میزان مواد موثره این گیاه رابطه نزدیکی با میزان نور دریافتی دارد، معمولا در کشت و کارهای وسیع جهت استخراج مواد موثره، آن را در فضاهای باز می­کارند.

تحمل این گیاه به نمک­های محلول خاک خیلی کم است. همچنین، تحمل این گیاه به خاک­های آهکی هم پایین است. تراکم کشت برای این گیاه در حدود ۶۸۰ الی ۱۲۰۰ درخت در هکتار توصیه می­شود.

شما میتوانید مقاله کامل را از اینجا به شکل پی دی اف دانلود کنید.

ضص

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.