Loading...

آویشن باغی

آویشن به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی در تجارت متابولیتهای ثانویه، امروزه در بین ده گیاه اول دارویی، از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. بازار جهانی این گیاه، نشان دهنده تقاضای بسیار زیاد شرکتهای دارویی، بهداشتی و صنعتی جهت خرید این محصول کشاورزی می­باشد. لذا توجه به کشت و تولید آویشن در ایران، به عنوان یکی از خواستگاه­های بومی این گیاه، مستلزم انجام مطالعات اکولوژیکی و اقتصادی می­باشد. به همین منظور، ارزیابی اقتصادی امکان سودده بودن کاشت گیاه داروئی آویشن باغی در منطقه جلفا (دشت گردیان) بعد از مطالعات اقلیم منطقه، در زمینی با مساحت هفت هکتار انجام گرفت. در این مطالعه بعد از اطمینان از شرایط آب و هوایی مناسب کشت آویشن، امکانات کشاورزی و بازار فروش، داده­های بدست آمده، با استفاده از نرم افزار کامفار ارزیابی و توجیه اقتصادی این طرح در مدت هفت سال بررسی شد. نتایج حاصله از آنالیز داده­ها نشان داد، کاشت گیاه دارویی آویش باغی در این منطقه با نرخ تنزیل ۱۵ درصد دارای ارزش فعلی ۶۶۶۶۱۹۷۰۰ ریال و سوددهی ۱۴۷ درصدی امکان پذیر می­باشد. لذا تولید آویشن باغی در این منطقه قابل توصیه می­باشد. هدف عمده از انجام این تحقیق، بررسی جنبه­های اقتصادی تولید آویشن باغی مورد نیاز کشور است.

واژه‌های کلیدی: آویشن باغی، اقتصاد گیاهان دارویی، ارزیابی اقتصادی آویشن، نرم افزار کامفار

18490

پیشگفتار

گیاهان دارویی یکی از منابع بسیار ارزشمند در گستره وسیع منابع طبیعی ایران هستند. که در صورت شناخت علمی، کشت، توسعه و بهره‌برداری صحیح می‌تواند نقش مهمی در سلامت جامعه، اشتغال­زایی و صادرات غیر نفتی داشته باشد. کشور ایران با وجود تنوع آب و هوایی و شرایط اکولوژیکی مناسب و غنای بالای گیاهان دارویی هنوز نتوانسته است به جایگاه سابق خود در این زمینه دست یابد، این در حالی است که درکشور چین و اروپا از این پتانسیل برای افزایش تولید داروهای گیاهی و کاهش مصرف داروهای شیمیایی و سنتتیک استفاده شده است. بنابراین تحقیقات همه جانبه و بهره‌برداری صحیح از این پتانسیل، بویژه در شرایط روبه رشد بازار تقاضای این گیاهان در صنایع دارویی، آرایشی، بهداشتی و غذایی، لازم و ضروری است. آمار نشان می­دهد ایران با صادرات ۶۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی تنها نیم درصد از بازار ۱۲۴ میلیارد دلاری گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است؛ این در حالی است که کشور ایران به همراه ترکیه غنی­ترین منبع و تنوع گیاهان دارویی را در دنیا به خود اختصاص داده است (یاوری و همکاران، ۱۳۸۹). برای نشان دادن اهمیت کشت و تولید گیاهان دارویی، کافی است درباره چند جنبه مهم کشت و تولید این گیاهان از قبیل نوع گیاهی که کشت می­گردد، میزان تولید محصول زیر کشت، اثر عوامل زیست محیطی بر کیفیت و کمیت مواد موثره و اهمیت اقتصادی آن، توضیحات و مثال­هایی ارائه شود. نظر به اینکه با پیشرفت­های جدید در علم شیمی و داروسازی، اکثر معالجات پزشکی به استفاده از مصنوعات کارخانه­ای انجام می­گیرد، برخی فکر می­کنند با عرضه مواد مصنوع مذکور، از اهمیت گیاهان دارویی کاسته شده و دیگر به کشت و تولید آنها نیازی نیست (امیدبیگی، ۱۳۸۸). اما بروز مشکلات و عوارض درمان با داروهای سنتتیک روز به روز ضرورت بازگشت به طبیعت و استفاده از این منابع طبیعی را آشکارتر ساخته و امروزه بشر متوجه شده است که گیاهان دارویی دارای ارزش سرمایه­گذاری هستند. یکی از گیاهانی که از دیرباز مورد توجه بسیاری از کشاورزان و صنایع مربوط به گیاهان دارویی بوده آویشن می­باشد. گونه­های متفاوتی از این جنس کاربرد دارویی دارد. ولی در روند به­نژادی گیاهان، اکنون ارقام زراعی اصلاح شده­ای­ تولید شده­اند که دارای بهترین کیفیت و بییشترین مواد موثره نسبت به ارقام وحشی می­باشند. آویشن باغی یکی از ارقام اصلاح شده جنس آویشن می­باشد، که بازده عملکردی این رقم هم از نظر کیفی هم از نظر کمی نسبت به انواع دیگر برتری دارد. آویشن باغی یکی از قدیمی­ترین گیاهان دارویی و ادویه­ای از قرن شانزدهم رسماً به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شد و در تمام فارماکوپه­های معتبر پیکر رویشی آویشن به عنوان دارو یاد شده است. اسانس آویشن باغی خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی داشته و از این اسانس در صنایع داروسازی، صنایع غذایی، کنسروسازی، بهداشتی و آرایشی استفاده می­شود. این گیاه همه ساله در سطوح وسیعی از کشورهای اسپانیا، آلمان، فرانسه، پرتغال، آمریکا، چک، اسلواک، مجارستان و شمال آفریقا کشت می­شود (امیدبیگی، ۱۳۸۸).

Thymus-Vulgaris-Ecu

آنچه که امروزه برای شروع سرمایه­گذاری در بخش کشاورزی بسیار اهمیت دارد، بازگشت سرمایه و سودده بودن طرح­های اجرا شده در این بخش می­باشد. ریسک پذیری بالا به علت تغییر در شرایط بازار و تاثیر پذیری گیاهان از اقلیم در بخش کشاورزی از طرفی و تصمیمات دولت در واردات و صادرات محصولات کشاورزی از طرف دیگر، برخورد علمی و اقتصادی با سرمایه­گذاری در بخش کشاورزی مخصوصا گیاهان دارویی را واجب کرده و ارزیابی هر طرحی را از نظر تمام جنبه­های موثر در سودده بودن طرح ضروری می­سازد. ارزﻳﺎﺑﻲ ﻃﺮحﻫﺎی اﻗﺘﺼﺎدی را ﻣﻲﺗﻮان ﺷﺎﺧﻪ­ای از اﻗﺘﺼﺎد ﻛﺎرﺑﺮدی داﻧﺴﺖ ﻛﻪ ﻫـﺪف  آن بررسی بازدهی یک طرح اقتصادی یا ﻣﻘﺎﻳﺴـﻪی اﻗﺘﺼـﺎدی ﭘـﺮوژه­ﻫﺎ ﺑـﺮای اﻧﺘﺨـﺎب ﭘـﺮوژه ﻣﻨﺎﺳـﺐ می­باشد (قاسمی و محمودزاده، ۱۳۸۹ ).

thyme-flower-seeds-thymus-vulgaris-plants

هدف اصلی این تحقیق بررسی و ارزیابی اقتصادی کاشت آویشن باغی در دشت گردیان شهرستان جلفا می­باشد؛ بنابراین در بخش اول تحقیق به اصول و مبنای اقتصادی ارزیابی یک طرح اقتصادی پرداخته می­شود؛ در بخش بعدی تحقیق، روش کاشت، داشت و برداشت این گیاه دارویی بررسی می­شود؛ در بخش بعدی تحقیق به ارائه اطلاعات مستند مربوط به این طرح و ارزیابی اقتصادی آن توسط نرم افزار کامفار پرداخته می­شود و در پایان به تحلیل نتایج بدست آمده حاصل از ارزیابی این طرح پرداخته می­شود.

 شما میتوانید مقاله کامل را از اینجا به شکل پی دی اف دانلود کنید.

Thyme-Lime

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “آویشن باغی”

 1. احسان

  Reply

  درود بر شما. از توضیحات خوب و عکس های زیبایی که گذاشتید ممنونم.
  همه چیز سایت شما عالیه.
  از صمیم قلب آرزوی موفقیت برای شما رو دارم.

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   صمیمانه از توجه شما ممنونم. ان شاالله که لایق چشمهای شما باشد مطالب سایت ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.