Loading...

جینکو بایلوبا

6866981359_7cdaf66ca7_b

از خواص دارویی عصاره استخراج شده از برگ و میوه­های درخت جینکو به منظور استفاده از خاصیت آنتی میکروبی، ضد التهابی و در مواردی برای درمان آماس رگ­ها (حالتی مانند واریس که رگ‏ها خصوصا سیاهرگهای اندام تحتانی توانایی خود را جهت ارسال خون با بالا از دست می­دهند) استفاده می­شود. امروزه عصاره استخراج شده از برگ به طور گسترده­ای جایگزین استفاده از برگ­های خام و کم اثر شده است. استفاده­ی دارویی از عصاره استخراج شده از برگ، سبب توسعه­ی عملکردهای مختلف دستگاه عصب مرکزی مثل حافظه­ی کوتاه مدت، تمرکز و هوشیاری، به خصوص در زمان پیری می­شود.

امروزه تحقیقات جدیدی بر روی عملکرد مغز و اعصاب محیطی آن، تحت تاثیر اثرات عصاره استخراج شده از برگ جینکو انجام شده است و نتایج آن به صورت ۴۰ آزمایش کلینیکی، منتشر شده است. این آزمایشات پیرامون میزان تاثیر عصاره استخراج شده از برگ بر اختلالات مغزی انجام شده است.

در تعدادی از آزمایشات بالینی، عصاره استخراج شده از برگ با استاندارد مشخص (با دوز ۱۲۰ میلیگرم در روز) به مدت یک هفته بر روی بیماران اختلالات مغزی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان دهنده وجود اثرات معنی­داری در بهبود بیماران بود. در مطالعه­ی دیگری دارویی حاوی عصاره برگ جینکو بر روی ۴۸ بیمار در محدوده سنی ۵۱-۷۹ سال مورد آزمایش قرار گرفت. هدف از انجام چنین آزمایشی، بررسی میزان تاثیر عصاره برگ جینکو (۱۲۰ میلیگرم در روز) بر روی ادراک کلی (اداراک کلی مربوط به مخ بوده و بیشتر بیانگر قدرت پردازش انسان می­باشد) بود. نتایج نشان داد، دوره­ی درمانی این عصاره به طور قابل توجهی به زمان شناسایی کمتری در مقایسه با کنترل­ها احتیاج دارد. همچنین بررسی مصرف عصاره برگ جینکو بر روی سلامت کلی بیماران، حافظه­ی کوتاه مدت، سایر توانایی­های روحی و تمرکز نشان دهنده نتایج مثبتی بود.

در مطالعه­ای که برای بررسی تاثیر درمانی عصاره برگ جینکو بر روی اختلالات روانی در دوران سالخوردگی انجام گرفت مشخص گردید عصاره برگ جینکو، بهبود قابل ملاحظه­ای را در عملکرد رفتاری و کلینیکی بیماران ایجاد می‏کند. این نتایج نشان دهنده بهبود تاثیرات ادراکی و رفتاری ناشی از مصرف عصاره برگ جینکو برای برخی از بیماری­های مغزی و روانی، به خصوص آلزایمر بود. همچنین ارزیابی تاثیرات عصاره برگ جینکو در بیماری آلزایمر و سایر بیماری­های مغزی و روانی بر روی ۲۱۶ بیمار، نشان داد افرادی که مقدار ۲۴۰ میلی‏گرم در روز عصاره برگ جینکو دریافت می­کنند، پس از گذراندن ۲۴ هفته به عنوان دوره­ی درمانی، تاثیرات مثبت و قابل توجه این عصاره را در هر دو فرم بیماری­های مغزی و روانی مشاهده می­کنند.

 gingko-biloba-leaves-2

مکانیسم­های فارماکولوژیک

اساس تاثیرات دارویی عصاره برگ جینکو بر عملکرد مغز طی مطالعاتی که بر روی حیواناتی مانند موش صورت می‏گیرد، ارزیابی می­شود. بدین صورت که جریان خون ورودی به مغز را (با بستن مسیر عبور جریان خون از سیاهرگ گردن) جهت ارزیابی اثر عصاره برگ جینکو کاهش می­دهند. در این حالت عصاره برگ جینکو از حیوانات در مقابل آسیب مغزی، محافظت می­کند. با بررسی سطح گلوکوز و آدنوزین تری فسفات (ATP) در نورون­های مغز می­توان به چگونگی تاثیر عصاره برگ جینکو پی­ برد. در آسیب‏های مغزی، مغز توانایی جذب گلوکز را از دست می­دهد. در مورد آدنوزین تری فسفات، چون فعالیت یکسری کانال‎ها وابسته به میزان آدنوزین تری فسفات می­باشد با افزایش این شکل از انرژی فعالیت کانال‏ها افزایش پیدا کرده و متعاقبا کارایی مغز افزایش می­یابد. در مطالعه­ی دیگری نشان داده شد که آسیب نورون­های مغزی موش توسط سم نورونی، با کاربرد عصاره برگ جینکو کاهش می­یابد. با آسیب سلول‏های مغزی جذب گلوکز کاهش یافته و میزان آدنوزین تری فسفات کاهش می­یابد در ادامه با کاهش میزان ATP پمپ پتاسیم از کار افتاده و پتانسیل عمل مغز کاهش می­یابد و مغز کارایی خودش را به صورت ناقص از دست می­دهد. برای مثال بیمار دچار عارضه فراموشی می­شود ولی باقی فعالیت های مغزی او ادامه دارد.

دانشمندان نشان داده­اند می­توان تاثیرات حفاظت نورونی عصاره برگ جینکو را از روی تاثیرات بیوشیمیایی عناصر اصلی سازنده­ی عصاره­ توضیح داد. برای مثال به نظر می­رسد عامل افزایش جریان خون به مغز با کاربرد عصاره برگ جینکو مربوط به انبساط رگ‏ها توسط تحریک سنتز پروستوگلاندین باشد. یا به طور غیر مستقیم می­توان به تحریک آزاد شدن نوراپی نفرین اشاره کرد (نوراپی نفرین از بخش مرکزی فوق کلیه ترشح شده و سطح انرژی بدن را افزایش می­دهد در واقع فرد را برای حالت گریز و ستیز آماده می­کند. به صورت دقیق­تر عصاره برگ جینکو متابولیسم اکسیداسیون احیا را تقویت می­کند). همچنین ترکیبات دیگری مانند فلاون­های عصاره برگ جینکو، سبب کاهش پارگی مویرگها و جلوگیری از کاهش خون مویرگی و ابتلا به ادم (آماسیدگی اندام انسان به خاطر افزایش غلظت نمک در خون و متعاقب آن افزایش جذب آب و متورم شدن اندام‎ها) می­شوند.

جینکولیدها به خصوص جینکولید ب مانع فعالیت فاکتور فعال کننده­ی پلاکتها یعنی PAF (platelet-activating factor) می­شود. این فاکتور باعث تجمع پلاکت‎ها می­شود، اما جینکولیدها با افزایش سیالیت خون سبب افزایش گردش خون مغزی شده و از ایجاد لخته­ی خون جلوگیری می­کنند (پس احتمال سکته­ی مغزی نیز کاهش می­یابد). پاف در هنگام زخم از سلولهای آسیب دیده ترشح شده و باعث تجمع پلاکت‎ها می­شود.

از تاثیرات دیگر حفاظت نورونی به کمک عصاره برگ جینکو، خاصیت بالای آنتی اکسیدانی آن می­باشد. این خاصیت به طور فعال، طی مدل­های متعددی از فشار اکسیداتیو، مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی­ها نشان می­دهد غشا ماکروفاژها و سلول­های پوششی عروق به عنوان سلول­های هدف، در معرض فشار اکسیداتیو آسیب دیده و این آسیب باعث کاهش دوام سلول می­شود. در این بین عصاره برگ جینکو غشاهای زیستی را از صدمه­ی اکسیداتیو محافظت کرده و به عنوان یک خورنده­ی اکسیژن رادیکال، از بین رفتن سلول­ها را کاهش می­دهد. به نظر می­رسد انسداد سیاهرگی و آسیب­های ناشی از اکسیداتیو در مغز به دنبال کم خونی و سکته قلبی، با استفاده از عصاره برگ جینکو جلوگیری شود (این عوارض عمدتا مربوط به نوع تغذیه روزانه می­باشد).

در مطالعه­ی دیگری، سلول­های نورون مغز موش را در معرض رادیکال هیدروکسیل قرار دادند. تحت تاثیر این تنش، سلول­ها دچار مرگ برنامه ریزی شده (آپوپتوز)، شدند. مشاهدات نشان داد در صورت درمان موش­ها توسط عصاره برگ جینکو مرگ سلولی متوقف و آسیب سلول­ها کاهش می­یابد.

تاثیر آنتی اکسیداتیو عصاره برگ جینکو بر روی موارد کم خونی قلبی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. گروه درمانی مورد مطالعه بعد از استفاده از عصاره برگ جینکو، کاهش قابل ملاحظه­ای در شدت انقباض رشته­های بطنی مانند آریتمی­های اتفاق افتاده (غیرطبیعی بودن ریتم قلب)، از خود نشان دادند. این مطالعات ارزش پتانسیل عصاره برگ جینکو را در جلوگیری و درمان اختلالات مغزی و قلبی، روشن می­سازد.

خاصیت دیگر عصاره برگ جینکو، درمان بیماری وزوز گوش (Tinnitus)، می­باشد. گرچه ممکن است عصاره برگ جینکو در درمان برخی بیماری‎ها موثر باشد، اما با توجه به عوامل مختلف بیماری وزوز گوش، احتمال شکست در درمان نیز وجود دارد. با این حال نتایج موفقیت آمیزی برای درمان کم شنوایی از عصاره برگ جینکو منتشر شده است. توانایی درمان عصاره برگ جینکو در این بیماری مشابه توانایی آن در افزایش جریان خون به مغز و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو مغز است.

همچنین در آزمایشی تجربی بر روی ۶۰ بیمار که سن آنها بین ۴۷-۸۲ سال بود، پس از یک دوره­ی درمان ۲۴ هفته‎ای از عصاره برگ جینکو (۱۲۰ میلی‏گرم در روز)، مسافت پیاده روی بیماران مبتلا به بیماری‏های عروقی (که توسط آنژیوگرافی اثبات شده بود)، به طور قابل ملاحظه­ای افزایش یافته بود.

تمام تاثیرات مثبتی که توسط عصاره برگ جینکو در آزمایش­های مختلف مشاهده می­شود، بیشتر به علت ممانعت این عصاره از فعالیت پاف است. پاف ملکولی برای انتقال سیگنال از سلول­های همجوار و همسایه به هم می­باشد و به عنوان یک هورمون فعالیت می­کند. در واقع عصاره برگ جینکو به علت فعالیت بازدارنده­ی جینکولید- ب از تجمع پلاکت­ها جلوگیری می­کند. این اتفاق بیشتر در افراد مسن دیده می­شود. به خاطر همین موضوع می­باشد که سکته­های مغزی در افراد مسن بیشتر می­باشد. پاف تولید شده تاثیر زیادی در واکنش­های آلرژیک دارد. این امر بیانگر این است که پاف نقش مهمی در آسیب شناسی­هایی مثل بیماری آسم، بیماری‎های کلیوی و اختلالات دستگاه عصبی مرکزی بازی می­کند. به همین دلیل تاثیرات درمانی عصاره برگ جینکو می­تواند شامل جلوگیری از عملکرد پاف و کاهش جنبه­ی عفونی تعدادی از بیماری‎ها باشد.

به طور خلاصه عصاره برگ جینکو باعث افزایش جریان خون به سمت بافت‎ها و ارگان­هایی مانند مغز و قلب، جلوگیری از آسیب اکسیداتیو رادیکال‏های آزاد به مغز و جلوگیری از نقش پاف در بروز بیماری‏های قلبی- عروقی، کلیوی، تنفسی و بیماری‎های دستگاه عصبی می­شود.

عصاره برگ جینکو معمولا به صورت کپسول یا قرص­هایی با دوز ۴۰-۶۰ یا ۱۲۰ میلی‎گرم، فروخته می­شود. این عصاره شامل ۲۴ درصد فلاونوئید (به صورت فلاون گلیکوزید) و ۶ درصد ترپن می­باشد. عصاره برگ جینکو سال­هاست که از پرفروش ترین داروها در آلمان به شمار می­رود. دو مدل از مصرف عصاره برگ جینکو وجود دارد. در نوع اول مقدار دوز دارو، ۱۲۰ میلی‏گرم در روز (در دوره­های درمان بالای ۶ هفته) و فرم دیگر استفاده­ی دارو به صورت زیر زبانی است که در هر تزریق ۴۰ میلی‏گرم به فرد بیمار تزریق می­شود.

شما میتوانید مقاله کامل را از اینجا به شکل پی دی اف دانلود کنید.

ginbil4

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “جینکو بایلوبا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.