Loading...

دود سیگار

IMG19280963

دود سیگار اسیدی تر از پیپ یا دود سیگار برگ است و با استنشاق به ریه ها برای جذب موثر نیکوتین رخ میدهد در حالی که نیکوتین مصرفی توسط پیپ یا سیگار برگ بیشتر از طریق مخاط دهان، جذب میشود. در ریه ها، سطح زیادی از اپیتلیوم تنفسی در معرض دود قرار میگیرد که جذب نیکوتین را افزایش میدهد. این مساله باعث حس رضایتی سریع فرد سیگاری شده و اعتیاد به نیکوتین را تسریع میبخشد.
دود کردن تنباکو علت اصلی بیماری قلبی، سکته مغزی ، بیماری عروق محیطی ، بیماری انسدادی مزمن ریوی و سایر سرطان ها و اختلالات دستگاه گوارش ، است. سیگار کشیدن میتواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله پوکی استخوان ، اختلال باروری ، بیماری التهابی روده ، دیابت و فشار خون بالا، شود.
دود توتون و تنباکو حاوی بسیاری از مواد شیمیایی از جمله هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای است؛ با اینحال، نیکوتین به تنهایی مسئول این اختلالات نیست. نیکوتین یکی از فعالترین ترکیبات شیمیایی بیولوژیکی در طبیعت است که به چندین گیرنده مختلف متصل میشود و تعدادی از مسیرهای کلیدی در انتقال سیگنالهای شیمیایی را فعال میکند. بسیاری از اثرات فیزیولوژیکی نیکوتین از جمله اعتیاد با عملکرد آن بر گیرنده های استیل-کولین نیکوتین، نشان داده میشود. نیکوتین مسیر فسفاتیدیل اینوزیتول را مدلسازی کرده و سطح کلسیم داخل سلولی را افزایش میدهد که هر دو از اجزای علامت دهی سراسری در فرآیندهای فیزیولوژیکی هستند. اگرچه خاصیت سرطانی دود تنباکو با مواد به جا مانده ی سرطان زا مرتبط است ولی نیکوتین با جلوگیری از مرگ تنظیم شده سلولی باعث از بین رفتن اطلاعات ژنی می شود. یعنی دارای اثرات ژنوتوکسیک می باشند.

sigarette_1.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.