Loading...

identity

شناسنامه بذر

امروزه در دنیای کشاورزی و مخصوصا تولید و تکثیر بذور گیاهان دارویی از مهمترین مسائل داشتن شناسنامه و یا به قول خودمان اصل و نسب می باشد. در اکثر کشورهایی که برنامه منظم و سخت گیرانه ای برای پیشرفت کشاورزی دارند قوانین سخت و محتاطانه ای برای  حمایت و حصانت از تولید کنندگان بذور گیاهان وضع شده است. لذا شما در کشور های اروپایی و پیشرفته چیزی به نام بذر محلی نمیتوانید پیدا کنید. آنها در هزینه های مربوط به خرید بذر خوب ترسی ندارند چراکه بذر خریداری شده دارای مزیت های نسبی بسیار بالایی می باشد که میتواند جبران هزینه های اولیه را  بکند. در تصویر زیر شناسنامه بذر گیاه دارویی اسطوخودوس را می بینید این شناسنامه که به همراه آرم شرکت تولید کننده در آلمان چاپ شده است نشان میدهد گونه و واریته بذر تولید چه چیزی می باشد. ما به عنوان تولید کننده و وارد کننده بذور گیاهان دارویی توصیه میکنیم از هزینه بذر نترسید و بهترین بذر را خریداری کنید. مطمئن باشید این هزینه ها در مقابل هزینه ای که شما برای مبارزه با آفات و بیماری های پیش رو پرداخت خواهید کر مقدار ناچیزی می باشد.

 

 

3bac864e1c462082dd3563e908920692c136f9b44cee27c370b789e3838ba9f0

شناسنامه بذر گیاهان دارویی

داشتن دانشی عمیق از گیاهان و اختصاصا از بذور گیاهان دارویی ضروری می باشد. این دانش به ما کمک میکند تا در شناسایی گونه های خاص و تازه کشف شده یا به اشتباه شناسایی شده موفق تر باشیم. در علم تاکسونومی یا گیاهشناسی سیستماتیک، گیاهان مشابه و نزدیک به هم در یک طبقه قرار میگیرند. این گروه ها یا طبقات به نامهای تیره، جنس، گونه و برخی طبقات جزئی تر تقسیم بندی میشوند. در مورد بذور نیز از انها به عنوان یک فاکتور شناسایی گیاهان میشود نام برد.

هر بذر، از یک تخمدان بالغ که حاوی جنین و لایه های حفاظتی و ذخیره های غذایی به عنوان اندوسپرم می باشد تشکیل شده است. هر بذری بر اساس تفاوت های ظاهری و درونی خود طبقه بندی میگردد. اغلب این طبقه بندی ها دارای مزیت های مختلفی می باشند که سازمانها یا شرکت ها با توجه به نیاز خود آنها را طبقه بندی میکنند اما در حالت کلی برخی خصوصیات ظاهری و درونی مانند انچه که در زیر آمده است بعنوان فاکتورهای شناسایی و طبقه بندی استفاده میشود.

 • اندازه، شکل و رنگ بذر
 • حالت و الگوی خطوط روی بذر، لبه ها، خال ها و خارهای سطحی پوست بذر
 • شکل و نحوه قرار گیری زوائد و لکه های پوستی در روی بذر
 • وجود یا نبود حلقه ها، تارهای مویی و زوائد نوک تیز و برخی اشکال هندسی دیگر روی بذر
 • ساختار درونی، محل قرار گیری، جنسیت و اندازه جنین و وجود یا نبود اندوسرم در داخل ساختار درونی بذر

شناسایی بذور ناشناخته یکی از مهمترین موضوعات در دست تحقیق بشر می باشد. برای شناسایی بذور میتوان از فاکتور های اشاره شده در بالا استفاده کرد. در موارد بسیاری دانشمندان وقتی در شناسایی یک گونه تازه ناموفق هستند و با شکل ظاهری گیاه نمیتوانند آن را به درستی شناسایی کنند، از بذر گیاه برای شناسایی استفاده میکنند. بذر با توجه به ساختاری که دارد در شناسایی گونه های جدید و کمتر شناخته شده راهنمای بسیار خوبی می باشد. در مواردی که بذور قابل شناسایی نباشد میتوان با کشت آن یا استخراج دی ان ای آن و مقایسه با گونه های اروجینال و اصلی، آن را شناسایی کرد.

شناسنامه بذر

آنچه که در خرید و فروش بذور کشاورزی مهم می باشد خصوصیات نژادی بذر می باشد. نژاد بذر به اصالت و پیشینه آن اشاره دارد. معمولا اگر بذری دارای نژاد و اصالت بالایی باشد دارای ارزش مالی و تحقیقاتی بالایی می باشد.

در بازار خرید و فروش گیاهان دارویی، با توجه به اهمیت نژاد و اصالت، شرکتهای مختلف در زمان معرفی بذور جدید، از اصالت و نژاد آن حرف میزنند و در مراحل بعدی به مزیت های نژاد تازه معرفی شده میپردازند. اغلب تحقیقات بنیادی در زمینه گیاهان دارویی نیز برای کشت و رده بندی بهترین نژاد ها از نظر درصد متابولیت های ثانویه و میزان عملکرد در سطح هکتار و مقاومت به تنش های زیستی و غیر زیستی صورت می پذیرد.

آنچه که برای کشاورز و تولید کننده مهم می باشد، علمکرد و کیفیت بالا، مقاومت به آفات و بیماری ها و برخی تنش های زیستی مانند کم آبی و شوری می باشد. اگر بذری دارای چنین مزیت هایی باشد به کشاورز کمک میکند تا در رقابت با سایر تولید کننده های موفق تر عمل کند. بنابراین این سوال در زمان خرید بذر بسیار پرسیده میشود که شناسنامه بذر چیست؟

در واقع در شناسنامه بذر برخی خصوصیات ظاهری و فیزیولوژیکی عرضه میشود که کشاورز بر اساس آن خصوصیات اقدام به خرید بذر میکند. در یک شناسنامه کلی و معتبر حتما اطلاعات زیر آورده میشود.

 • نام عمومی بذر
 • نام علمی، واریته، گونه و خانواده بذر
 • درصد خلوص فیزیکی بذر
 • درصد جوانه زنی بذر
 • محل تولید و سال تولید
 • شرکت تولید کنننده و آدرس آن
 • و برخی اطلاعات مشابه که معمولا در کاتالوگی که به همراه بذر عرضه میگردد به انها اشاره میشود.

مجموبه هربال مارکت

ما در مجموبه هربال مارکت تمام بذور تولید شده یا خریداری شده از کشاورزان را با امکانات موجود بررسی کرده و اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری میکنیم. قبل از فروش هر بذر، آن را از نظر درصد خلوص فیزیکی، درصد جوانه زنی و برخی خصوصیات دیگر مورد بررسی و ارزیابی قرار میدهیم. و تمام اطلاعات بدست آمده را در شناسنامه بذر برای خریدار ارسال میکنیم.

متاسفانه به علت کمبود امکانات و سازمانهای تایید کننده کیفیت و اصالت بذر ما مجبور هستیم خود برای بذور تولید شده در هربال مارکت برگ اصالت و ضمانت کیفیت بذر ارائه کنیم. از این نظر ما برای کاری که انجام میدهیم و بذری که در اختیار کشاورز قرار میدهیم مطمئن و مصمم هستیم (تصویر زیر نمونه ای از یک شناسنامه برای بذر اسطوخودوس افیسینال تولید شرکت فارماست می باشد).

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “شناسنامه بذر”

 1. Pingback: شناسنامه بذر گیاهان دارویی - بانک بذر هربال مارکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.