Loading...

بذر خارمریم

ماریتیغال گیاهی است یکساله یا دوساله از جنس Silybum در خانواده Asteraceae بومی جنوب اروپا و احتمالا سواحل جنوبی انگلستان که در قرن ۱۶ میلادی گیاهی پرطرفدار در تهیه غذا بوده و تقریبا تمام اندامها در تهیه غذا استفاده می شد.
هرچند این گیاه بومی جنوب اروپا تا آسیا و احتمالا سواحل جنوبی انگلستان است، اکنون در سرتاسر جهان گسترش یافته است. در مناطقی مانند ایران، آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند به عنوان علف هرز هم شناخته می شود در حالیکه در برخی کشورها مانند اتریش، آلمان، مجارستان، لهستان، چین و آرژانتین برای مصارف دارویی در سطح وسیعی کشت می شود.
این گیاه گلهایی قرمز تا بنفش و به اندازه ۴ تا ۱۲ سانتی متر دارد. فصل گلدهی از ماه ژوئن تا آگوست در مناطق شمالی و از دسامبر تا فوریه در مناطق جنوبی تر است. براکته ها بدون کرک و با زائده ای مثلثی شکل هستند.
برگها براق، دندانه دار و به رنگ سبز کم رنگ هستند. برگها کشیده و نوک تیز هستند. رگبرگهایی سفید بر روی برگ این گیاه دیده می شود که به علت شیرابه سفید رنگی است که در آن وجود دارد. این رگبرگها و دانه های سفید رنگ حاشیه برگ یکی از راه های شناسایی آسان این گیاه است.
برداشت در دو مرحله انجام می گیرد( بریدن و خرمن کوبی) که در حدود ۳-۲ هفته پس از گلدهی انجام می شود. بخش دارویی این گیاه دانه های رسیده آن است. میوه ها از نوع فندقه و به رنگ مشکی هستند که تارهای بلند و سفیدی بر روی آن دیده می شود. این تارها به پراکنده شدن و تکثیر گیاه کمک می کند. ارتفاع این گیاه به ۳۰ تا ۲۰۰ سانتی متر می رسد و ظاهر بوته مخروطی شکل است.IMG_۲۰۱۵۱۰۲۲_۱۳۳۴۰۲
ماریتیغال گیاهی است مدیترانه ای که در طول رویش به هوای گرم و آفتاب فراوان نیاز دارد. بذرها در دمای ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد جوانه می زنند، ولی درجه حرارت مطلوب برای جوانه زنی بذر، بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است.
ماریتیغال را در هر نوع خاکی می توان کشت کرد. خاکهای کاملاً شنی و عاری از ماد غذایی برای کشت این گیاه مناسب نیستند و باعث کاهش عملکرد می شوند. ماریتیغال به بسیاری از علف کشها حساس است.
عصاره ماریتیغال از بذرهای آن تهیه می شود که تقریبا ۶-۴% سیلی مارین دارد. ۸۰-۶۵% عصاره بدست آمده ترکیبات فلاونوئیدی( مانند سیلی مارین) و ۳۵-۲۰% آن اسیدهای چرب مانند پالمیتیک اسید ، پالمئوتیک اسید، استئاریک اسید، اولئیک اسید، لینولئیک اسید، لینولنیک اسید، آراشیدونیک اسید و ایکوزانتوئیک اسید است. سیلی مارین مخلوطی از مولکولهای پلی فنولیکی است که شامل ۷ ترکیب فلاونوئید – لیگنینی( سیلی بین A، سیلی بین B، ایزوسیلیبین A، ایزوسیلیبین B، سیلی کریستین، ایزوسیلی کریستین، سیلی دیانین) و یک فلاونوئید( تاکسی فولین) می شود. سیلی بینین اصولا از دو دی استرو ایزومر یعنی سیلی بین A و سیلی بین B به نسبت ۱:۱ تشکیل شده است. جهت مصارف دارویی میزان مصرف سیلی مارین معمولا ۴۲۰ تا ۴۸۰ میلی گرم در روز در دو یا سه قسمت مجزا توصیه می شود.
از ماریتیغال برای درمان بیماری های کبدی ( یرقان، هپاتیت و ناراحتی های دیگر) و بیماری کیسه صفرا استفاده می شود، گفته می شود این گیاه می تواند از کبد در برابر سموم محافظت کند. سیلی مارین از طریق خنثی کردن الکل، گالاگتوزآمین، کربن تتراکلراید، خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و همچنین سنتز پروتئین از کبد محافظت می‌کند. سیلی کریستین فعالیت آنزیم پراکسیداز و لیپواکسیژناز را محدود می کند. سیلی دیانین یک تنظیم کننده رشد گیاهی است. مطالعات اخیر اثربخشی عصاره این گیاه را بر روی سلولهای سرطان کبد در شرایط درون شیشه ای(in vitro) نشان می دهد. در یک مطالعه، به دسته ای از کارگران که به مدت ۲۰-۵ سال در معرض تولوئن و زایلن بودند عصاره ماریتیغال ( حاوی ۸۰% سیلی مارین) و به عده ای دیگر با همین شرایط دارونما داده شد. کارگرانی که سیلی مارین دریافت کرده بودند به صورت معنی داری دارای کبد سالمتر و پلاکتهای بیشتری بودند. سیلی بینین برای درمان مسمومیت ناشی از قارچهای سمی مانند آمانیت( Amanita phalloides) و cerebral edemaو درمان هپاتیت حاد استفاده می شود. عصاره ماریتیغال خاصیت ضدقارچی داشته و از رشد قارچ های dermatophyte که باعث ایجاد مشکلات پوستی مانند عفونتها می شود جلوگیری می کند. یک مطالعه اولیه نشان داد که تاثیرگذاری عصاره ماریتیغال در درمان بیماری obsessive-compulsive( اختلالی روحی همراه با ترس، نگرانی، اضطراب و …) به اندازه فلوکستین( داروی مورد استفاده در درمان بیماری های روحی ) است. در مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ نشان داده شد که عصاره ماریتیغال می تواند رشد ویروس هپاتیت C را متوقف کند. در مطالعه ای که در همین راستا در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت نشان داده شد که ۸ ماده اصلی موجود در ماریتیغال یعنی ۷ ترکیب فلاونوئید-لیگنینی و ۱ فلاونوئید آن، بازدارنده فعالیت آنزیم RNA پلی مراز ویروس هپاتیت C هستند. همچنین نشان داده شده است که عصاره ماریتیغال بازدارنده رشد تومورها بوده و می تواند باعث تحریک رشد و تکثیر لنوفیستها شود. در مطالعه ای نشان داده شد که استفاده از عصاره این گیاه می تواند اثر بخشی شیمی درمانی و همچنین عوارش ناشی از آن که سمیت کبد و … را کاهش دهد. در سال ۲۰۱۰ مطالعه ای در مجله Cancer عنوان داشت که مصرف عصاره ماریتیغال در ۵۰ کودک باعث کاهش آسیب وارده به کبد در نتیجه شیمی درمانی شد. در بررسی دیگری خاصیت آنتی اکسیدانتی و جلوگیری از پراکسیده شدن چربی ها توسط این گیاه به اثبات رسیده است. در همین مطالعه آورده شده است که عصاره ماریتیغال می تواند رشد سلولهای سرطانی را کاهش و تولید پروتئین های کبدی را افزایش دهد. خاصیت ضداکسیدان آن چندین بار از ویتامین E بیش تر است
در مطالعه ای دیگری تاثیر عصاره این گیاه بر روی دیابت مورد بررسی قرار گرفت و نشان داده شد در صورت استفاده از عصاره این گیاه میزان کلسترول کل، LDL، تری گلیسیرید، هموگلوبین گلیکوزیدی(glycosylated hemoglobin یا HbA1c) و قند خون در هنگام ناشتا( FST) به صورت معنی داری کاهش می یابد. در این مطالعه نتیجه گرفته شد که مصرف سیلی مارین به مدت ۴ ماه می تواند اثرات مثبتی بر درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع دو داشته باشد. همچنین، این گیاه اثرات با ارزشی در پیشگیری و درمان عوارض درازمدت دیابت نظیر نارسایی کلیوی و اختلالات سلول های عصبی دارد.IMG_۲۰۱۵۱۰۲۲_۱۳۳۶۴۴
فراورده های موجود در بازار ماریتیغال:
قرص لگالون – قرص لیورگل ۷۰ – دوراسیلیمارین – قطره و قرص هگریمارین.
از آفات مهم این گیاه میتوان به سرخرطومی گرده خوار اشاره کرد که برای از بین بردن آن می توان از آفت کش وفاتوکس به مقدار۳-۳/۵ کیلوگرم در هکتار استفاده کرد. سفیدک سطحی یکی از بیماری های رایج ماریتیغال است که میوه های گیاهان مبتلا به این قارچ، پوک می شوند. برای کنترل این بیماری می توان از قارچ کش سولفوره یا قارچ کش های مناسب مانند آفاگون یا تریفمین استفاده کرد.
ازدیاد این گیاه از طریق کاشت بذر در آخر بهار و اول تابستان امکان‌پذیر است.
عوارض جانبی
میوه ماریتیغال بی خطر محسوب می شود و طبق نظر کمیسیون E آلمان مصرف آن مجاز است. با این حال در برخی بیماران اثر ملینی خفیف گزارش شده است. همچنین ممکن است برخی افراد به این گیاه حساسیت نشان دهند. توصیه می شود افرادی که به گیاهان خانواده کاسنی آلرژی دارند از مصرف این گیاه نیز پرهیز نمایند. با وجود این، به علت وجود نیترات پتاسیم در این گیاه، مصرف آن می تواند باعث مسمومیت گاوها و گوسفندان شود.
 تداخلات دارویی:
در مبتلایان به سیروز مصرف همزمان آن با آسپرین ممکن است موجب افزایش متابولیسم آسپرین شود.
مصرف همزمان میوه ماریتیغال و فرآورده های آن با داروهای حاوی الکل ممکن است منجر به بروز واکنش شبه دی سولفیرام (Disulfiram) گردد. دی سولفیرام برای کمک به درمان معتادان الکلی استفاده می شود و واکنش فوق به این معنی است که بیمار نمی تواند مصرف الکل را تحمل کند.
در صورت استفاده همزمان با داروهای ضد دیابت امکان افت شدید قند خون وجود دارد.
اثرات محافظت کبدی ماریتیغال می تواند سمیت کبدی داروهای بیهوشی عمومی را کاهش دهد. با این حال توصیه می شود ۳ هفته قبل از عمل جراحی این گیاه خورده نشود.
مصرف همزمان این گیاه با داروهایی که سبب اسهال می شوند موجب تشدید این عارضه می گردد.
: منابع

Greenlee H, Abascal K, Yarnell E, Ladas E. 2007 . Clinical applications of Silybum marianum in oncology. Integr Cancer Ther.;6(2):158-65.
H. Fallah Huseini1, B. Larijani, R. Heshmat, H. Fakhrzadeh, B. Radjabipour, T. Toliat, Mohsin Raza. 2006. The efficacy of Silybum marianum (L.) Gaertn. (silymarin) in the treatment of type II diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled, clinical trial. Phytotherapy Research: Volume 20, Issue 12, pages 1036–۱۰۳۹
http://en.wikipedia.org/wiki/Silybum_marianum
http://giahdarman.com/silybum-marianus-hundred-percent-liver
http://www.mums.ac.ir/prmp/fa/Silybum
Kenneth Flora MD, Martin Hahn MD, Hugo Rosen MD and Kent Benner MD. 1998. Milk Thistle (Silybum marianum) for the Therapy of Liver Disease. American Journal of Gastroenterology 93, 139–۱۴۳

منبعی که ما این مطلب را از آنجا برداشته ایم: البته تمام تصاویر از سایت هربال مارکت می باشد!

http://nargil.ir/plant/houseplants.aspx?pid=1956

.

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.