Loading...

معجزه بابونه

Gourmet Import Shop Garden of the Andes 05معجزه بابونه: بابونه یکی از مشهورترین گیاهان دارویی از خانواده چتریان می باشد که اغلب آن را به ستاره گیاهان دارویی می شناسند. امروزه این گیاه بالاترین محبوبیت را در بین گیاهان دیگر در پیشینه طب سنتی و دارویی دارد. اثرات آرایشی بهداشتی و دارویی، درمانی و ارزش غذایی بابونه توسط تحقیقات جدید به اثبات رسیده است. در کشور هند بنگاه های اختصاصی برای خرید و فروش بابونه وجود دارد. ولی گونه های تقلبی و نزدیک به آن در بسیاری از فروشگاه ها به فروش میرسد. این نوع از بابونه ها در واقع گونه های نزدیک به بابونه آلمانی می باشند که شباهت زیادی به آن دارند.
بابونه یکی از مهمترین گیاهان دارویی بومی جنوب و شرق اروپا بوده و در کشورهایی مانند آلمان، مجارستان، یوگسلاوی، فرانسه، روسیه و برزیل رشد میکند. در دوران حکمرانی مغول این گیاه به هند گسترش یافت. و در حال حاضر در بسیاری از ایالات هند مانند کشمیر، جامور و پنجاب کشت و کار می شود. این گیاه امروزه پراکنش فراوانی پیدا کرده است و آن را میتوان در شمال آفریقا، آسیا، شمال و جنوب آمریکا، استرالیا و نیوزیلند پیدا کرد. کشور مجارستان بزرگترین تولید کننده این گیاه بوده و در این کشور منبع درآمد مناسبی برای افراد فقیر می باشد. اغلب کشت و کار این گیاه در خاکهای فقیر انجام میگیرد. گل این گیاه به صورت عمده به کشور آلمان برای اسانس گیری صادر می شود.
تاریخچه بابونه: هزاران سال است که از بابونه برای درمان انواع بیماری ها در مصر باستان، یونان و روم استفاده می شده است. آنگلوساکسون معتقد است که این گیاه یکی از نه گیاه مقدسی است که توسط خداوند برای انسان تحفه داده شده است. گیاه دارویی بابونه در فلکلور بیش از بیست کشور جهان آورده شده است. در واقع این گیاه از اجزای سازنده چندین نسخه دارویی در یونان برای هموپاتی می باشد. بابونه به عنوان یک دارو برای درمان نفخ، کولیک، هیستری و تب متناوب است.
گل بابونه حاوی اسانس آبی رنگ (تا دودرصد) می باشد. بابونه به طور عمده به عنوان ضد التهاب و ضد عفونی کننده همچنین ضد اسپاسم و معرق استفاده میشود. به خاطر همین خواص متنوع است که بومیان مناطق مختلف دنیا از جوشانده و دم کرده این گیاه برای درمان اختلالات معده همراه با درد، هضم کند، اسهال و تهوع به صورت یک قاشق مربا خوری در یک لیتر آب جوش استفاده می نمودند.
در برخی از کشورها از این گیاه به صورت پودر و ضماد برای درمان زخم استفاده می کنند. در انواع التهابات گلو، دهان، پوست و هموروئید کاربرد فراوان دارد. از چای بابونه می توان برای شستشوی چشم و درمان التهابات و ورم های آلرژیک استفاده نمود. گرده بابونه مسئول رفع این آلرژی می باشد.

german-chamomile

آنتونلی (Antonelli) در نوشته های خود از نتیجه تحقیقات پزشکان قرن ۱۶ و ۱۷ به اثرات گل بابونه در درمان تب متناوب اشاره کرده است. گلد و همکاران اثرات همودینامیکی بابونه را در بیماران مبتلا به بیماران قلبی ارزیابی کرده اند. آنها گزارش کردند که این بیماران بعد از مصرف بابونه خوابهای عمیقی را داشتند. برخی دانشمندان تاثیر عصاره بابونه را علیه برخی باکتری های گرم منفی و مثبت مانند مایکوباکتریوم، توبرکلوزیس، سالمونلا تیفی موریوم و استافیلو کوکوس گزارش کردند.
تقاضای بین المللی اسانس بابونه به طور پیوسته در حال رشد میباشد. لذا کشت و کار این گیاه در کشورهای آسیایی و اروپایی روز به روز در حال گسترش و افزایش می باشد. بابونه یک منبع غنی از اسانس آبی رنگ و ترکیبات فلاونوئیدی می باشد که به عنوان ترکیبات آرام بخشی خفیف و بهبود هضم غذا و اثر ضد باکتریایی و قارچی عمل میکنند. علاوه بر این اسانس گیاه دارویی بابونه به صورت گسترده در صنعت عطر سازی، لوازم آرایشی، آروماتراپی و صنایع غذایی کاربرد دارد.
گودا و همکاران اسانس استخراج شده از گل این گیاه را مورد بررسی قرار دادند و ترکیب آزولن را در آن شناسایی کردند. عامل اصلی بو و عطر اصلی بابونه ناشی از ترکیب آزولن می باشد. این ترکیب در انواع کرم های آرایشی، لوسیون ها و عطرها استفاده می شود. همچنین از چای بابونه برای ماساژ کودک، افزایش ترشحات معده ای، درمان سرفه و سرماخوردگی استفاده میشود. تهیه و تدوین مهدی قنبری

Gourmet Import Shop Garden of the Andes sacos

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.