Loading...

دستورالعمل کشت بذر استویا

دستورالعمل کشت بذر استویا

دستورالعمل کشت بذر استویا : استویا گیاهی گرمسیری می باشد که نمیتواند زمستان های طولانی را تحمل کند. لذا کشت آن در شمالغرب ایران نیازمند حمایت در زمستان می باشد یعنی باید گیاه بعد از آخرین برداشت در شروع فصل سرما پوشش داده شود تا گیاه بتواند فصل سرما را به سلامت سپری کند. لذا در مواردی که کشت درون گلخانه یا درون خانه صورت میگیرد توصیه به کشت در فضای باز نمیشود.
در مناطق جنوبی کشور با شروع فصل سرما در زمستان شاخ و برگ های گیاه کامل از بین می رود و بخش زیرزمینی آن  زیر خاک باقی می ماند و در اسفند ماه همان سال رشد کرده و در بهار محصول می دهد. بهترین تاریخ کاشت این گیاه در زمین ۱۵ اسفند تا ۲۰ فروردین ماه می باشد. تاریخ کشت نکته بسیار مهمی در کشت و کار این گیاه می باشد. نمیتوان بدون توجه به شرایط آب و هوای در هر زمانی از سال آن را کشت و کار کرد. باید بدانیم تحمل نشا یا بذر به شرایط آب و هوایی عامل محدود کننده می باشد و این عامل محدود کننده است که تعیین میکند رفتار ما با بذر یا نشا چگونه باشد. از آنجایی که در این پست میخواهیم در مورد نحوه کشت بذر در خزانه یا خزانه گیری استویا و نحوه کشت نشا در مزرعه حرف بزنیم بهتر است بررسی سایر موضوعات را به روزهای بعد و پست های بعدی موکول کنیم.
  • اطلاعات بسیار زیادی در منابع مرتبط با گیاهان دارویی در مورد گیاه دارویی استویا در دسترس نیست و هر فرد یا گروهی با توجه به سلیقه و تجربیات شخصی خود اطلاعاتی در مورد دستورالعمل کشت و کار بذر استویا در شبکه های مجازی ارائه داده است. اما ما میخواهیم در این پست به صورت بسیار گسترده و جزئی این موضوع را بررسی کنیم و اطلاعات چندین ساله خود در زمینه کشت بذر استویا و انتقال نشا به مزرعه را در اختیار علاقمندان قرار دهیم.

در ابتدا باید در مورد گیاه استویا چند نکته ای را ذکر کنیم تا وارد موضوع اصلی بحث شویم. گیاه دارویی استویا به خوبی در همه شرایط آب و هوایی ایران رشد میکند و در طول فصل رشد هیچ مشکلی ار نظر شرایط آب و هوایی نداریم جز در فصل زمستان که آن هم فقط برای مناطق سردسیری ایران محدودیت ایجاد میکند. مثلا در مناطقی مانند آذربایجان شرقی، غربی، زنجان، کردستان، همدان، خراسان و برخی نقاط سردسیر ایران استویا در زمستان با مشکل روبرو میشود.
این محدودیت در شمال کشور کمی با مناطق سردسیری متفاوت است. البته در اشاره به مناطق استثنائاتی وجود داره که نمیشود به صورت جزئی اونارو اینجا شرح داد ولی برای روشن شدن مسئله به یک مورد اشاره میکنیم.
  • مثلا شما استان اردبیل را در نظر بگیرید. از نظر یک ایرانی این استان بسیار سرد بوده و زمستان های بسیار سردی دارد و نمیشود در این استان استویا کشت کرد اما از نظر یک متخصص کشاورزی در این استان میشود حتی گیاهان گرمسیری نیز کشت و کار کرد. منطقه مغان در اردبیل جزو مناطقی می باشد که دارای دمای گرمی می باشد و زمستانهای معتدلی می باشد. از این قسم استثنائات در ایران بسیار زیاد می باشد و باید دقت شود که در بحث ما کاربرد نام مناطق کلی می باشد و این نباید باعث اشتباه گردد.

آب آبیاری استویا

نکته دیگر در مورد آب آبیاری می باشد. اغلب دوستانی که با بنده تماس میگیرند در مورد تحمل و مقاومت گیاه دارویی استویا به کم آبی می پرسند. البته این تصور در اذهان بسیاری از مردم هست که گیاهان دارویی به شرایط تنش مقاومت بالایی دارند و بدون آبیاری یا بدون رسیدگی میتوانند عملکرد قابل قبولی داشته باشند. این تصور هم درست و هم اشتباه می باشد.  البته درستی این ذهنیت وقتی معنی پیدا میکند که بخواهیم در مورد ارقام بومی و وحشی یک منطقه صحبت کنیم اما وقتی موضوع مورد نظر ما کشت گیاهان دارویی اصلاح شده می باشد باید این ذهنیت را کنار بگذاریم. چرا که هدف ما تولید گیاه دارویی با کیفیت و با عملکرد بالا در سطح هکتار می باشد. لذا نباید میزان دسترسی به آب آبیاری را فراموش کنیم. گیاه دارویی استویا هم مانند سایر گیاهان زراعی نیازمند آب آبیاری به صورت منظم می باشد.

دستورالعمل کشت بذر استویا

قبل از هر گونه توضیح در مورد کشت بذر شما رو دعوت میکنم با مشاهده لینک فروش بذر استویا از سایت هربی کالا به جدول خصوصیات بذر استویا مراجعه کرده و در مورد خصوصیات کیفی و کمی بذر استویا اطلاعاتی بدست بیاورید. این اطلاعات به شما ذهنیت و تصور خوبی از بذر استویا می دهد و میتوانید توضیحات ارائه شده را به خوبی درک کنید. همانطور که میدانید بذر استویا در بازار بین الملل دارای دو نوع بذر ارگانیک و نوع معمولی می باشد. خوشبختانه بذوری که ما در ایران تولید میکنیم از نوع ارگانیک می باشد و در تولید اون از هیچ گونه سموم شیمایی استفاده نشده است. بذر ارگانیک در شرایط مساوی هزینه بالایی برای تولید و کشت و تولید محصول بر کشاورز تحمیل میکند. علت این هزینه، مربوط به هزینه های داشت می باشد.

خزانه گیری از بذر استویا

همانطور که در تصویر بالا می بینید بذر استویا بسیار سبک و ریز میباشد. در هر گرم از بذر ۱۰۰ درصد خالص این گیاه ۲۸۰۰ عدد بذر وجود دارد که عددی بسیار بالا می باشد. این عدد به ما میگوید که باید در کشت و کار آن چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم دقت زیادی بعمل آید. وزن بسیار پایین بذر استویا به حدی می باشد که در مقابل ضعیف ترین جریان هوا نمیتواند مقاومت کند و اغلب به کمک جریان باد پراکنش میشود. این عوامل باعث میشود که ما در تهیه بستر کشت بذر در گلخانه یا خزانه دقت بیشتری بکنیم.
بستر کشت بذر باید در آن واحد چندین فاکتور را داشته باشد که بذر با حمایت آن فاکتور ها جوانه زده و بالا بیاید. اگر یکی از این شرایط مناسب نباشد بذر درون خاک جوانه میزند اما دیگر توانایی بالا امدن از سطح بستر خاک را ندارد. مثلا اگر میزان رس بستر خاکی ما بالا باشد با چندین نوبت آبیاری رس به سطح بستر رسیده و ایجاد سله میکند و جوانه استویا آنقدر توان ندارد که سله را شکسته و بالا بیاید لذا تامین شرایط ایده آل از مهمترین مسائلی هست که باید رعایت گردد.
نکته مهمی که باید در اینجا به آن اشاره کنم تعداد بذر در واحد گرم می باشد. با بررسی و مطالعه خصوصیات بذر استویا در سایت جلیتو که در بلژیک به فروش بذر مشغول هست میبینیم که تعداد بذر در هر گرم را ۲۸۰۰ عدد ذکر میکند اما ما در بررسی بذور تولیدی خودمون تعدا بذر را حدود ۱۰۰۰ عدد اعلام میکنیم این اختلاف تعداد مربوط می شود به غلاف یا پوسته بذر استویا که ما در ایران توانایی جدا کردن این پوسته را نداریم و لذا مجبوریم بذر را با پوسته به فروش برسانیم در بررسی قیمت نوع بدون پوسته و با پوسته نیز میشود این اختلاف قیمت را شرح داد. بذر بدون پوسته در حدود ۵ برابر گرانتر از بذر با پوسته می باشد. این توضیح برای شفاف شدن نگاه مشتریان بسیار مهم می باشد.

روش های تکثیر استویا

در بررسی منابع بین المللی در مورد روش های تکثیر استویا چهار روش را ذکر کرده اند که عبارتند از تکثیر از طریق بذر، قلمه زدن، تقسیم سیستم ریشه ای گیاهان چند ساله و ریز ازدیادی در آزمایشگاه. گیاهی که از بذر تولید میشود، نشا یا نهال نامیده میشود. و باید مدتی درون بستر کشت باقی بماند تا با رشد به مرحله انتقال برسد.

جوانه زنی

بذر استویا ۴ الی ۶ روز طول میکشد تا ۷۰ درصد از بذور جوانه زنی کنند. بهترین دما برای جوانه زنی ۲۵ درجه سانتیگراد و نور شدید در طول فرایند می باشد. برای تسریع در جوانه زنی می توان بذور را درون کاغذی خیس کرده و به مدت کمتر از ۲۴ ساعت در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد نگهداری کرد. اما این تیمار باعث کاهش درصد جوانه زنی کل میشود. در کل ۷۵ الی ۹۰ روز لازم است تا بذور جوانه زده به مرحله انتقال برسند.

بهترین شرایط بستر کشت

بهترین و مناسب ترین نشا آن است که کاملا سالم بوده و دارای رشد یکنواخت و سیستم ریشه ای قوی باشد. در حال حاضر سه نوع از بستر های کشت برای تولید نشا وجود دارد که هر کدام مزیت های خاص خود را دارا می باشند و در طول سالها تکامل یافته همدیگر می باشند. روش الف) سیستم تولید سنتی نشا در بستر خاکی، ب) سیستم هیدروپونیک پ) سیستم مه پاش.

الف) روش سنتی

در این روش بستر با ابعاد یک در ده متر مربع ایجاد می شود. این بستر باید شیب ملایمی جهت آبیاری غرق آب داشته باشد. در مورد خاک بستر تولید نشا باید توجه زیادی کرد که عاری از بذر علف های هرز و نورگیری بالایی داشته باشد همچنین از نظر مواد عالی غنی باشد. بعد از پخش کردن بذر آن را با لایه نازکی از پیت پوشانده و آبیاری می کنیم.

ب) سیستم آبیاری به روش هیدروپونیک

اغلب این نوع بستر کشت برای تولید محصولات تنباکو استفاده میشود. و در استویا نیز میتوانیم برای گرفتن نتایج بهتر از این روش استفاده کنیم. علاوه برا این سیستم هیدروپونیک دارای مزیت های نسبی زیر نیز می باشد. این سیستم ساده و کاربردی می باشد، عاری از علف هرز بوده و به آبیاری نیاز ندارد. هزینه تمام شده آن در مقایسه با سایر روشها پایین می باشد و در نهایت گیاهان تولید شده در این روش یکنواخت بوده و از سیستم ریشه ای قوی تری برخوردار می باشند. در این روش از سینی کشت با جنس پلی اورتان با سلول های به شکل هرمی و عمق حداقل ۴ سانتیمتر و حجم ۱۷ الی ۲۰ سانتیمتر مکعب استفاده می شود. در هر کدام از این سلول ها یک بذر کاشته میشود. که در طول فرایند کاشت این بذور، گیاهچه ها مواد غذایی را ازطریق آب و ریشه جذب میکنند.
قبل از انتقال نشا به مزرعه گیاهچه ها سرزنی می شوند تا ساقه انها ضخیم تر گردد و از نظر اندازه یکنواخت تر شوند. این سرزنی باعث کاهش رقابت بر سر نور می شود. همچنین باعث گردش بهتر هوا و جلوگیری از گلدهی زودتر از موعد میشود. نشاها بعد از ۶ الی ۸ هفته از کاشت بذر اماده انتقال به مزرعه هستند. بهترین زمان برای کاشت نشا در مزرعه وقتی است که حداقل دمای ۱۲ درجه سانتیگراد در منطقه تثبیت گردد.
seedposter

پ) روش مه پاش

شبیه سیستم هیدروپونیک می باشد با این تفاوت که سینی ها در ارتفاع نیم متری از سطح زمین قرار میگیرند و آبیاری، کوددهی و سم پاشی ار طریق سیستم میست انجام میگیرد.
بذرو استویا باید تا ۶ ماه بعد از خرید استفاده شوند و در برا سالم ماندن انها را در جای خنک و خشک نگهداری کرد. بذور باید به صورت تنک ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین یخبندان کاشته شوند. نباید بستر خیس باشد. منظور از خیس بوده گل بودن بستر هست باید سعی کرد بستر مرطوب باشد نه خیس.
در برخی کشور ها به محض اینکه بذور جوانه زدند و گیاهچه ها قدری رشد کردند انها را به داخل سینی کشت منتقل میکنند. معمولا یک ماه بعد همه گیاهچه هارا سرزنی میکنند و بعد از اخرین یخبندان نشاها به مزرعه منتقل میشوند. باید دقت کرد که استویا دمای زیر ۷ درجه را تحمل نمیکند. اغلب در مناطق سردسیر از ان به عنوان گیاهی گلخانه ای یا گلدانی در داخل منازل استفاده میکنند.

نیاز نوری استویا

نیازی نوری آن آفتابی می باشد و در نیمه ی جنوبی زمین همچنین در حالت گلدانی باید سعی کرد در بعد از ظهر شرایط سایه را ایجاد کرد البته در این مورد در ایران که در نیم کره شمالی قرار دارد نیاز نیست. استویا خاکهای سبک را بسیار می پسندد ولی میشود در خاکهای سنگین نیز آن را کشت کرد. استفاده از کود نیتروژنه باعث تولید برگهای درشت و کاهش گلدهی و کوچک شدن گلها میشود. ارتفاع گیاه بالغ در حدود ۴۰ الی ۷۰ سانتیمتر می باشد.

برداشت استویا

بهترین زمان برداشت گیاه دارویی استویا برای داشتن برگهایی با حداکثر شیرینی صیح زود و قبل از گلدهی می باشد. ممکن است گیاه در سال اول یکبار برداشت شود و برای داشتن محصولی با کیفیت بالا بهتر است گیاهان برداشت شده در شرایط سایه خشک شوند. در برخی موادر برگهای برداشت شده خشک شده پودر می شود و به صورت پودر بسته بندی و انبار داری میشود. قیمت بذر این گیاه در بازار بین المللی بسیار گرانتر از ایران می باشد. بسته ۱۰۰۰ عددی بذر این گیاه دارویی حدود ۱۲۰ دلار می باشد.
10

خرید بذر استویا

مجموعه هربال مارکت تولید کننده بذور و نشای گیاهان دارویی آمادگی تولید نشا در تعداد نامحدود می باشد. برای عقد قرارداد یا خرید بذر و نشا میتوانید با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۵۲۶۷۴۲ و ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ تماس حاصل فرمایید. ضمنا بذر استویا (لینک خرید بذر) در مقادیر گرمی در سایت هربی کالا بصورت آنلاین بفروش می رسد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “دستورالعمل کشت بذر استویا”

  1. Pingback: آشنایی کامل با گیاه دارویی رازک, رازک گیاه داروی رازک خواص رازک بذر رازک بذر گیاهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.