Loading...

شش قدم ساده برای کشت بذر

شش قدم ساده برای کشت بذر: برای آنکه بتوانیم پول خود را ذخیره کنیم، می توانیم گیاهانی را که میخواهیم از بازار خریداری کنیم از راه بذر و در خانه تولید کنیم. سبزیجات، گیاهان زینتی و حتی گیاهان دارویی از راه بذر تکثیر میشوند. در زیر به توضیح شش فاکتور مهم و موثر در تولید گیاه از بذر میپردازیم. آگاهی از این شرایط موفقیت ما را در تولید گیاهان شاداب و سالم کمک میکند. از همه کسانی که میخواهند در این کار موفق شوند خواهش میکنم این مقاله را بخوبی خوانده و آن را رعایت کنند.

یک: شرایط محیطی، دمای مناسب یکی از مهمترین شرایط محیطی بحرانی و حساس برای جوانه زنی بذور می باشد. اغلب بذور برای جوانه زنی به دمای حدود ۷۰ الی ۷۵ درجه فارنهایت (۲۰ الی ۲۵ درجه سانتیگراد) نیاز دارند. حفظ میانگین دمای ۲۰ درجه سانتیگراد در سطح گلدان یا بستر خاکی می تواند گواه دمای مناسب کف بستر یا گلدان باشد. این دما را میتوان با امکانات متفاوتی تامین کرد. وجود نور در برخی بذور برای جوانه زنی ضروری می باشد.

stevia1

دوم: انتخاب بذر، قبل از کاشت هر گونه بذر شما باید تصمیم بگیرید که چه گیاهی را میخواهید کشت کنید، آیا میخواهید درون خانه آن را پرورش دهید یا در فضای آزاد؟ کجا میخواهید بکارید؟ کی میخواهید بکارید؟ بعد از پاسخ دادن به این سوالات باید اقدام به خرید بذر بکنید. برای مثال اغلب بذور دارای واریته های متفاوتی می باشند. باید واریته ای انتخاب گردد که با شرایط محیطی شما سازگار باشد. شرایط عبارتند از خاک، نور، محیط و سایر فاکتور های موثر در کشت و کار گیاهان. مورد بعدی در انتخاب درست بذر زمان انتقال بذر به  مزرعه می باشد که به شما کمک میکند تا بذر را در زمان مناسبی جهت انتقال به مزرعه کشت کنید. این مورد برای کشت گلدانی و درون خانه ای صدق نمیکند و شما میتوانید در هر زمانی که میخواهید بذر را کاشته و از ان لذت ببرید.

سوم: انتخاب ترکیب بستر کشت بذر، باید از بستری استفاده کنید که خاک نداشته باشد مانند ترکیبی از پیت ماس یا اسفاگنوم  و پرلیت و ورمی کولایت. عدم استفاده از خاک در این مرحله گیاهچه ها از نظر خطر حشرات، بیماری های سوختگی ناشی از خاک و آسیب زننده در امان نگه میدارد.

چهارم: انتخاب گلدان، در حالی که میشود از گلدانهای پلاستکی و سینی های کشت برای کاشت بذر استفاده کرد باید به این نکات توجه کرد که گلدان باید دارای زهکشی مناسب و سوراخ های کافی برای حذف آب اضافه باشد. اگر تهویه و زهکشی مناسب نباشد گیاهچه ها در اثر آب گرفتگی دچار تنش و خفگی شده و ریشه میپوسد. اگر شما نگران مرحله انتقال نشا هستید میتوانید از گلدانهای پیتی استفاده کنید که نیازی به درآوردن نشا ندارند و میشود به همان صورت با گلدان داخل مزرعه یا باغچه کاشته شوند.

Echinacea pallida

پنجم: پاشیدن بذر، اغلب باغبانها ترجیح میدهند با یک روش یک مرحله ای ۲ یا ۳ عدد بذر را داخل یک گلدان مجزا بکارند. بعد از اینکه جوانه زد، کوچکترین گیاهچه ها حذف میشوند. و اجازه میدهیم قوی ترین گیاهچه به رشد خود ادامه دهد. اگر شما از سینی کشت استفاده کنید انتقال نشا به مزرعه  به راحتی صورت میپذیرد. در استفاده از روش سینی بذور باید با عمق کم کاشته شوند و روی آنها با پرلایت پوشانده شود. پرلابت وظیفه ذخیره آب را برعهده دارد.  بعد از اینکه اولین برگها توسعه یافتند گیاهچه ها به سینی بزرگتر منتقل میشوند. سینی کشت یا گلدانها باید با ترکیب بدون خاک پر شوند و یک چهارم فضای گلدان خالی بماند.

نکته: پوشاندن سینی کشت یا گلدان  با پلاستیک نیاز آبیاری را به حداقل می رساند و باید روی بستر از نظر رطوبتی چک شود تا در صورت نیاز آبیاری انجام گیرد.

ششم: انتقال نشا، اولین بذر که جوانه زد هر گونه پلاستیک یا پوشش را از روی بذور کاشته شده حذف میکنیم. شرایط حاکم بر بیرون مانند نور، دما، باد و غیره باعث بالغ شدن نشا میشود. و رفته رفته آنها را به آفتاب انتقال میدهیم این فرایند را هاردنیگ یا مقاوم سازی می گویند در واقع این فرایند گیاهچه را در مقابل تغییرات ناگهانی آب و هوا مانند شرایط نوری جدید و بادهای شدید که باعث آسیب میشوند، مقاوم میکند. تهیه و تنظیم مهدی قنبری

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “شش قدم ساده برای کشت بذر”

  1. Pingback: شش قدم ساده برای کشت بذردانلود نرم افزار | تفریحی | اهنگ| اکانت نود 32 | دانلود نرم افزار | تفریحی | اهنگ| اکانت نود 32

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.