Loading...

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ سلام و خسته نباشید. من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس می باشم. مدت هشت سال است که در مورد گیاهان دارویی قعالیت میکنم و اکنون در حوزه های مختلفی مانند کشت و کار، تولید نشا و بذر و خرید و فروش گیاهان دارویی و فراورده های مربوط فعالیت میکنم. بخشی از حوزه فعالیت من شامل تالیف کتاب های تخصصی در خصوص گیاهان دارویی و متابولیت های ثانویه می باشد.

در این پست می خواهم در مورد چیزی حرف بزنم که مطمئنا جواب بسیاری سوالات آنهایی می باشد که میخواهند اطلاعاتی در مورد کشت و کار گیاهان دارویی کسب کنند. من در این پست میخواهم به این سوال جواب دهم که آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ آیا کاشت گیاهان دارویی مقرون به صرفه هست یا نه؟ آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ باور کنید من این قدرت را ندارم که به همه دوستان مشاوره بدهم. ما فقط برای دوستانی که مشتری ما هستند مشاوره رایگاه میدهیم و در غیر این مورد باید هزینه مشاوره را تقبل کنید تا ما هم با مشغله زیادی که داریم برای شما وقت بزاریم و کامل با سوالات شما جواب دهیم.

حق مشاوره در گیاهان دارویی

اما از آنجایی که دوستان تمایلی برای صرف هزینه جهت گرفتن مشاوره ندارند لذا حق مشاوره بهانه ای شده است تا به وسیله آن بتوانیم از دادن مشاوره رایگان امتناع کنیم. مردم ایران و آنهایی که علاقمند کشت و کار گیاهان دارویی هستید باید بدانید که ما در بدست آوردن این اطلاعات زحمت بسیاری کشیده ایم و هزینه های زیادی داده ایم مهمترین هزینه صرف وقت و عمر خودمون بوده پس از شما خواهش دارم به ما حق دهید که نخواهیم رایگان مشاوره دهیم. این موضوع چیزی نیست که بشود آن را الی الله و رایگان عرضه نمود. پس برای اینکه شما با قاطعیت تصمیم بگیرید من این مقاله را مینویسم تا بعد از مطالعه آن به راحتی تصمیم بگیرید آیا این حرفه آنچیزی هست که شما دنبال آن هستید یا نه! حالا واقعا آیا گیاهان دارویی بکاریم؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ آیا کشت و کار گیاهان دارویی مقرون به صرفه هست؟ جواب این سوال بسیار طولانی می باشد اما من سعی میکنم آنرا به زبان ساده و معمولی توضیح دهم تا نیازی به توضیح مجدد نباشد. کلا گیاهان دارویی زمینه ای از کشاورزی می باشد که هنور به خوبی شناخته شده نیست و اطلاعات مستندی از فرایند کشت و کار به صورت دقیق و کاربردی در دست نیست لذا کشاورزان و علاقمندان حق دارند ندانند آینده این شاخه از کشاورزی چگونه می باشد. کمبود منابع اطلاعاتی و نبود متولی مشخصی در جهاد کشاورزی بیش از پیش علاقمندان را سردرگم می کند.

سوال این است که ما دنبال چه میزان از سود هستیم؟ آیا گشت گیاهان دارویی این سود را دارد یا نه؟ دوستان من گیاهان دارویی مانند سایر گیاهان زراعی درآمد زایی مشخصی دارند که تابع عوامل متعددی می باشد. این عوامل باعث نوسانات متعددی میشوند. گاهی باید دور اندیشی کرد گاهی خلاقیت و گاهی صبر… شاید اطلاعات نادرستی از یک فرد گرفته باشید و آن اطلاعات غلط باعث شود تمام سرمایه خود را به راحتی در زمین کشاورزی از دست بدهید.

بله شما میتوانید بهترین مزرعه گیاهان دارویی را داشته باشید. شما میتوانید بهترین کیفیت محصول را در انیار خود داشته باشید اما آیا همین برای موفقیت شما کافی می باشد؟ جواب من نه می باشد. چرا که مهم در کشاورزی یا فعالیت های تولیدی فروش محصول می باشد. نمیشود محصول تولید کرد و نفروخته موفق شد باید شما هزینه هایی را که خرج کرده اید برگردانید. بر همین اساس باید قدرت فروش و بازرایابی محصولات خود را داشته باشید اگر غیر این باشد یقین بدانید ورشکسته خواهیدشد.

سرمایه گذاری میان مدت در گیاهان دارویی

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ در کل کشت گیاهان دارویی یک سرمایه گذاری ۵ ساله می باشد و باید بدانید اگر میخواهید به کشت و کار گیاهان دارویی اشتغال داشته باشید باید برنامه ریری ۵ ساله بکنید. این برنامه ریزی یعنی باید ۵ سال وقت بزارید ۵ سال هزینه کنید و ۵ سال برداشت و فروش داشته باشید. ۵ سال درگیر خواهید شد زمین در اختیار گیاه دارویی خواهد بود و نباید تصمیم دیگری در میان برنامه ۵ ساله بگیرید. با این حساب باید بدانید آیا این توانایی و آمادگی را دارید؟ آیا این امکان را دارید که برای کشت و کار خود وقت اختصاص دهید؟

دوستان من تصمیم گرفتن در مورد کاشت گندم با کشت گیاهان دارویی فرق میکند. البته نباید به این موضوع به عنوان یک محدودیت نگاه کنید چرا که همیشه یک سرمایه گذاری طولانی مدت بهتر از یک سرمایه گذاری کوتاه مدت می باشد. سرمایه گذازی های بلند مدت درست، میتوانند یک عمر شما را تامین کنند و از نظر مالی و کاری خیال راحتی داشته باشید. زندگی نیازمند یک برنامه درست و حساب شده می باشد و ما هیچ وقت فرصت مجدد برای زندگی دوباره نخواهیم داشت پس تا میتوانید در مورد اهداف و برنامه خود فکر کنید.

سوالاتی که اغلب دوستان می پرسند میتوان در زیر لیست کرد

 • آیا گیاهان دارویی بکاریم؟
 • آیا کشت گیاهان دارویی در منطقه ما امکان پذیر می باشد؟
 • آیا با آب کم یا کشت دیم میتوان گیاهان دارویی را تولید کرد؟
 • بعد از کشت و تولید کجا و چگونه باید محصولات خود را بفروش برسانم؟
 • کشت و کار یک هکتار گیاه دارویی چقدر هزینه دارد؟
 • کشت و کار گیاه دارویی چقدر درآمد دارد؟
 • سختی کار مزرعه گیاهان دارویی چقدر می باشد؟
 • نهاده های لازم برای کشت و کار را از کجا میتواند خریداری کرد؟
 • از کجا میتوان مشاوره درست و دقیق گرفت؟
 • چه گیاهانی برای کشت و کار پیشنهاد میدهید که بازار فروش خوبی داشته باشند؟
 • شرایط انبار داری و نگهداری محصولات چگونه می باشد؟
 • طرح توجیحی لازم است یا نه؟
 • آیا میشود گیاهان دارویی را در گلدان و آپارتمان کاشت؟
 • بذر گیاهان دارویی می خواهم؟

دوستان این سوالات را شما پرسیده اید من تا جایی که در خاطرم هست آنها را نوشته و یادداشت کرده ام تا در وقت مقرر به آنها پاسخ دهم و شما را با کلیات کشت و کار گیاهان دارویی آشنا کنم. اگر سوالات مشابه در این مورد به ذهن شما میرسد حتما در بخش نظرات بنویسید تا بنده آنها را پاسخ دهم. در این مقاله من به همه این سوالات پاسخ میدهم و مهتر از همه به سوال آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ لطفا با دقت مطالعه کنید تا مجبور نشوید بمن زنگ بزنید. تماس تلفنی برای اوقاتی می باشد که میخواهید برای خرید نهاده یا مشاوره اقدام کنید. متشکرم

آیا کشت گیاهان دارویی در منطقه ما امکان پذیر می باشد؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ اصولا کشت و کار گیاهان دارویی ار شرایط آب و هوایی و در کل از اقلیم تبعیت میکند. ایران کشور چهار فصلی می باشد یعنی میشود به صورت همزمان در مکانهای مختلف چهار فصل را مشاهده کرد. در واقع یک ییلاق و قشلاق بزرگ و وسیع می باشد. کشور ایران ۱۱ نوع از ۱۴ اقلیم موجود در دنیا را دارد پس باید تنوع گیاهی بالایی داشته باشد؟ بله دقیقا همینطور می باشد یعنی در هر منطقه ای میشود گیاهان خاصی را مشاهده کرد. این تصور تاحدودی اشتباه می باشد که ما فرض کنیم فقط گیاهانی که به صورت وحشی در منطقه دیده میشوند قدرت رشد و نمو در منطقه ما را دارند. باید قبل از هر اظهار نظری شرایط دقیق تر بررسی شوند. کشور ایران در بسیاری از استانها دارای زمستان های سرد و یخبندان است و همچنین در برخی استانها اینگونه نیست پس در انتخاب گیاه دارویی تنها محدودیت طبیعی ما سرما می باشد. برای مثال نمیتوان به لیمو و استویا یا علف لیمو را در کردستان یا تبریز کشت و کار کرد. در واقع میشود کشت کرد ولی نمیشود برای سال بعد انتظار رشد مجدد آن را داشت چرا که این گیاهان به سرما و یخبندان مقاوم نبوده و از بین میروند. از طرفی هم برخی گیاهان برای بالا بردن کیفیت مواد موثره خود نیاز به سرما و زمستان دارند این گیاهان ممکن است در مناطق گرمسیری رشد کنند ولی مطمئنا از کیفیت مواد موثره مناسبی برخوردار نخواهند بود. لذا بررسی اقلیم در هر منطقه نیاز می باشد اما در کل در کشور ما فقط از نظر کشت گیاهان گرمسیری محدودیت داریم و بقیه گیاهان را میشود در هر نقطه ای از ایران کشت و کار کرد. برای مثال آلوئه ورا یک گیاه گرمسیری و حساس به سرما می باشد. اگر بپرسید آیا میشود آن را در تبریز یا همدان یا حتی بخش هایی از استان فارس کشت و کار کرد باید بگویم بله میشود ولی مطمئن باشید در پاییز و زمستان از بین خواهد رفت. در واقع هر دو بخش بالایی و ریشه گیاه در اثر یخبندان از بین خواهد رفت. بنابراین قبل از انتخاب گیاه مورد نظر بر اساس داده هایی که از جاهای مختلف میگیرید در این مورد با یک منبع مطمئن مشورت کنید. برخی منابع برای فروش نهاده کاری به این مسائل ندارند در حالی که میدانند شما اگر مثلا به لیمو را در تبریز بکارید زمستان آن را از بین خواهد برد ولی برای فروش بیشتر نهاده این موضوع را نادیده گرفته و حرفی در این مورد به شما نمیگویند. پس خواهشا مواظب باشید.

آیا با آب کم یا کشت دیم میتوان گیاهان دارویی را تولید کرد؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ این سوال بسیار مهم می باشد و خیلی از علاقمندان این سوال را مطرح کرده اند! و نیاز میدانم به آن پاسخ دهم. ابتدا باید مقدمه ای در مورد آبیاری و نیاز آبی گیاهان دارویی برای شما بگویم تا بهتر این سوال پاسخ داده شود. در گل گیاهان دارویی، از جمله گیاهانی هستند که در سرایط تنش که میتواند کم آبی یا شوری و امثالهم باشد به رشد خود ادامه دهند البته این در مورد همه گیاهان دارویی صدق نمیکند. اگر به جمله دقت کرده باشید در آن گفتم که به رشد خود ادامه خواهند داد تا شرایط بهتر گردد. منظور این است که گیاه به نوعی تکامل یافته است که بتواند تنش های محیطی را پشت سر گذاشته و زنده بماند. در واقع این یک دفاع بیولوژیکی می باشد و باعث میشود گیاه بقا داشته باشد.

این بقا و سازگاری به معنای اقتصادی بودن از نظر بهره بردار نیست. اما از نظر خود گیاه کاملا مقرون به صرفه می باشد. در کل هدف ما از کشت کسب سود مالی می باشد و اگر کشت نتواند این هدف را تامین کنید تقریبا همه نمیخواهیم وارد چنین کشتی شویم. پس وقتی هدف از کشت کسب درامد می باشد باید در فکر عملکرد بالا باشیم. عملکرد بالا فقط وقتی حاصل می شود که ما نیاز آبی و مواد غذایی گیاه را فراهم کنیم و گیاه در کمال آرامش بتواند رشد رویشی کند. رشد رویشی در گیاهان دارویی همان عملکرد بالا و افزایش سطح بیوماس می باشد. بنابراین کشت دیم نوعی استفاده از حداقل امکانات طبیعی برای کسب سود کم در عین حال راضی کننده می باشد. سوال آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ از نگاه کشت دیم چه پاسخی دارد؟

تصور یک کشاورز را با هم ببینیم! وقتی یک کشاورز سنتی از مناطق و دشت هایی عبور میکند زمین های بسیاری را زیر پای خود بدون کشت و کار می بیند. او به خوبی به میزان بارندگی فصلی آگاه است. بنابراین برای سال بعد برنامه ریزی می کند که میتواند با کمترین هزینه زمین را اجازه کرده و گندم و جو در آن بکارد. فقط کافیست زمین را شخم زده و در پاییز بذر را بکارذ. زمین، آب و هوا بذر را رشد داده و محصول را در تابستان تحویل کشاورز می دهد تا او برای برداشت اقدام کند. در مورد گیاهان دارویی این اتفاق به ندرت دیده شده است ولی میتوان برای کشت دیم گیاهان دارویی برنامه ریزی های خوبی کرد. برای مثال بابونه، خارمریم و گل محمدی نمونه هایی از گیاهان دارویی می باشند که پتانسیل کشت دیم را با عملکر بالا دارند این پتانسیل در نسترن و ماهور و برخی گیاهان دارویی دیگر به خوبی در طبیعت مشاهده میشود. البته کاشت دیم همیشه به معنای بی آبی و تنش نیست ممکن است شما در جنگل های شما اقدام به کشت دیم کنید که آن نیز توجیح اقتصادی دارد. ولی برای گیاهانی مانند آویشن باغی، نعناع فلفلی و بادرنجبویه نمیشود در هر منطقه کشت دیم انجام داد. برای مثال یکی از تولید کنندگان در شمال کشور مریم گلی را به صورت دیم کاشته است و تصاویری که برای من ارسال کرده است نشان میدهد رشد بسیار شاداب و خوبی داشته اند. بنابراین میتواند چنین نتیجه گرفت که ابتدا نیاز آبی گیاه را در آورده و بر اساس میزان و پراکندگی بارندگی در منطقه آنرا بررسی میکنیم و سپس تصمیم به کشت دیم در منطقه مورد نظر میکنیم. وقتی فاکتورهای مختلف و موثر در کشت و کار گیاهان دارویی را بررسی میکنیم متوجه میشویم که برای هر فاکتوری باید سوال آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ را جدا گانه جواب دهیم. ممکن است شما از نظر مالی جوابی بدهید و همکار شما از نظر اقلیمی جوا بدهد.

بعد از کشت و تولید کجا و چگونه باید محصولات خود را بفروش برسانم؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ این نگرانی اصلی هر تولید کننده گیاهان دارویی می باشد که بخواهد بداند کجا و با چه قیمتی میتواند محصول تولید شده را به فروش برساند. همه آنهایی که با بنده تماس میگیرند این سوال را حتما میپرسند. البته ما به این سوال جواب دقیقی نمیدهیم چرا که نمیتوانیم کسی را برای خرید محصول معرفی کنیم با این کار کسب و کار خود را نابود میکنیم. در بازار چه دارویی چه هر تولید دیگری نباید مشتری خود را به دیگری معرفی کنید چرا که در ایران سو استفاده میشود. موارد زیادی پیش آمده است که ما به تولید کننده گفته ایم برای فلان آقا در مشهد یا شهر تهران نمونه بفرست و ایشان قبل از اینکه چنین کاری کند با مشتری تماس گرفته و کلا صحبت های ما را از نو نوشته و گفته است! در واقع ایشان با کار خود غیر مستقیم به بنده گفته است که شر خودتو کم کن. مواجهه با این اتفاقات مارا مجبور میکند تا به کسی اعتماد نکرده و با روش خودمان به کار ادامه دهیم.

اما خریدار کیست؟ خریدار کسی می باشد که نیاز به گیاه دارویی دارد آن هم تنها برای یک هدف و آن هدف استفاده از گیاه دارویی بعنوان دارو یا پیش ساز دارو می باشد. مهم نیست چه کسی از شما بار میخرد در نهایت آن بار باید برای مصارف دارویی بفروش رسد. ممکن است دلال از شما خرید کند ممکن است مسئول خرید یک کارخانه داروسازی باشد یا یک کلینیک طب سنتی در همه حالات گیاه دارویی تولید شده به مصرف انسان خواهد رسید پس باید در تولید محصول خود نهایت دقت را داشته باشیم که محصولی سالم و قابل مصرف به خریدار عرضه کنیم. در هر صورت بعد از تولید و بسته بندی محصول شما باید بفکر فروش محصول خود باشید.

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ این سوال جواب های متعددی دارد. یک جواب برای آن مشتری یابی در گیاهان داروی می باشد. در کل در بازار داخل چندین نوع مشتری وجود دارد که هر کدام با قوانین خود اقدام به خرید و فروش گیاهان دارویی میکنند. بیشترین خرید برای واسطه می باشد. آنها با سرمایه ای که در اختیار دارند محصول را در وقت ارزان و وفور خریداری کرده و انبار میکنند و در فصل سرما و کمبود عرضه میکنند انها به دنبال سود بیشتر هستند. کار با این قسم از خریداران کمی مشکل می باشد چرا که انها با روابط و قدرتی که دارند میتوانند بهترین محصولات را با قیمت های پایین خریداری کنند و لذا شما نباید در برخورد با انها قیمت های بالایی بگویید چرا که انها فقط میخندند و رد میشوند. سعی کنید در تعیین قیمت محصول خود موضع مشخصی داشته باشید. و با کوچکترین اعتراض ناامید نشوید. برای ما پیش آمده است که محصول خود را ماه ها در انبار نگهداری کرده ایم تا اینکه با قیمت مناسبتری بفروش برسانیم باید کمی صبور باشید. حساب کتاب افراد واسطه کمی مبهم می باشد و نمیتوان به همه انها اعتماد کرد باید با راه هایی که میشناسید در قبال محصولی که به انها میدهید سند یا وثیقه ای دریافت کنید که از دادن پول به هر بهانه ای طفره نروند. من خود اصلا راضی به فروش نسیه نمیشوم شما صلاح خودتون رو بهتر میدونید. قسم دوم مشتری ها شرکت ها و کارخانجات داروسازی هستند. این نوع از مشتری بهترین مشتری می باشد و همه در آرزوی داشتن چنین مشتریانی می باشند. این شرکت ها خرید عمده و نقدی یا با چک کارخانه انجام میدند که تا به حال با انها به مشکلی برخورد نکرده ایم. اما باید به این نکته توجه کرد که این شرکت ها دنبال محصول مطمئن هستند و در صورتی که به شما اعتماد کنند مشتری دائمی شما خواهند بود پس در برخورد با انها دقت داشته باشید.

نوع دیگر مشتریان عمده مشتریانی هستند که اجناس عطاری را تامین و توزیع میکنند این مشتریان نیز مناسب و خوب هستند چرا که همیشه میتوانید ده درصد بالاتر از قیمت بازار عمده با آنها معامله کنید البته این عادی می باشد و بازار چنین شرایطی را می طلبد. فروش محصول به این قسم از افراد با سختی بازاریابی و قانع کردن روبرو هست و اینکه شما باید به ده عدد عمده مشتری عطاری مذاکره کنید که مثلا بتوانید ۵۰۰ کیلو ازمحصول خود را به انها بفروشید و این فرایند واقعا خسته کننده می باشد. با این حال وقتی موفق میشوید محصول خود را بفروش برسانید خوشحال شده و ادامه میدهید. اینجا شما به سوال آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ از منظر بازاریابی پاسخ داده اید.

مشتری دیگر شما عطاری ها می باشند آنها با اینکه به میزان کمی محصول خرید میکنند ولی هر ماه نیاز خود را تامین میکنند و اگر شما بتوانید با ۵۰ نفر عطار در ارتباط کاری باشید میتوانید فروش خوبی داشته باشید البته به شرطی که محصول درجه یک با بسته بندی مناسب در اختیار انها بگذارید. و نکته آخر اینکه هیچ مشتری بالقوه ای با شما عهد و پیمان نبسته است که از شما محصول خریداری کند بلکه ایشان منافع خود را دنبال میکنند و هر کجا که مقرون بصرفه تر باشد از انجا خرید خواهد کرد پس سعی کنید در این مورد کمی تامل کنید. همیشه فروش زیاد با سود کم بهتر ازفروش کم با سود بالا می باشد.

همچنین هر مشتری قبل از خرید باید نمونه بار را از نزدیک ببیند. معمولا قبل از بوجود امدن شبکه هایی مانند تلگرام یا واتس اپ این کار با ارسال نمونه صد گرمی انجام میشد ولی اکنون ابتدا از طریق این شبکه های عکس ارسال میگردد سپس اگر مورد تایید اولیه قرار گرفت درخواست نمونه میشود و بعد از رویت نمونه اقدام به خرید یا انصراف از خرید میکنند.

کشت و کار یک هکتار گیاه دارویی چقدر هزینه دارد؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ سخت ترین بخش این مقاله همین موضوع هزینه ها می باشد ما مردم ایران همیشه در هزینه کردن ضعیف هستیم. هزینه کردن در واقع مهمترین بخش یک فعالیت اقتصادی می باشد باید به این نکته توجه داشته باشیم که موفقیت در کار ارتباطی به زیاد هزینه کردن ندارد بلکه مهم درست هزینه کردن و در وقت مناسب هزینه کردن می باشد. به این معنی که گاهی ما وسوسه میشویم در طول فرایند کشت و داشت گیاه دارویی از وجین علف های هرز کوتاهی کنیم و این باعث میشود در برداشت با مشکل بزرگتری مواجه شویم و آن همان تولید محصولی می باشد که دارای درصد بالایی از عرف هرز می باشد بنابراین باید در وقت و زمان برنامه ریزی شده هزینه کرد. اگر شما برای همان وجین کردن درست هزینه نکنید مطمئن باشید از سه مورد آسیب خواهید دید یک عملکرد شما پایین خواهد آمد دوم در برداشت به مشکل روبرو خواهید شد سوم مشتری پسندی محصول شما کم خواهد شد و مهمتر از همه اینکه آبیاری تقریبا سخت و غیر ممکن خواهد بود. این تنها یک مثال از عدم رعایت اصول کشاورزی می باشد و این موارد میتواند در سایر قسمتهای کشت و کار گیاهان دارویی نیز اتفاق افتد.

در اولین برخورد با علاقمندان به کشت و کار گیاهان دارویی ما میزان رغبت آنها به کشت و کار را میسنجیم. اغلب برخورد مناسب نشان داده است که یک سال طول میکشد تا یک فرد را برای خرید نهاد از شرکت هربال مارکت آماده کنیم یعنی ما همیشه برخورد خوش میکنیم البته با آنهایی که مستعد می باشند و الا این کار برای همه آنهایی که تماس میگیرند امکان پذیر نمی باشد. وقتی به یک کشاورز میگوییم در حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومن برای احداث یک مزرعه گیاه دارویی سرمایه لازم می باشد پا پس می کشد و در این میان افراد کمی هستند که جرات کشت و کار گیاهان دارویی را پیدا میکنند و ما بر روی چنین افرادی سرمایه گذاری میکنیم. آنها اگر امسال هم اقدام به کشت نکنند حتما در سال بعد با انگیزه بیشتری دوباره برخواهند گشت و با ما تماس میگیرند و در اغلب موارد همکاری ما آغاز میگردد. اغلب سرمایه گذاران به این سوال که آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ می رسند و وقتی به جواب درستی میرسند تصمیم میگیرند.

معمولا برای کشت یک هکتار زمین کشاورزی در گیاهان دارویی حدود ۲۰ میلیون تومن سرمایه لازم است. البته این رقم برای افرادی هست که زمین و آب در اختیار ندارند و باید آنها را اجاره کنند در غیر اینصورت برای افرادی که زمین و آب دارند این رقم تا ۱۵ تومن کاهش می یابد. در واقع اجاره زمین و آب در مناطق مختلق کشور متفاوت می باشد و جنین عدد و ارقامی صرفا کلی گویی می باشد و باید در نوشتن طرخ اقتصادی دقیق آورده شود. در هر صورت توصیه ما به آنهایی که میخواهند وارد کشت و کار گیاهان دارویی شوند ولی سرمایه کافی ندارند این نیست که کلا بیخیال شوند بلکه سعی کنند از مساحت های کمتری مانند ۲۰۰۰ متر تا ۳۰۰۰ متر شروع کنند تا هم با چند و چون کشت گیاهان دارویی آشنا شوند هم اینکه بفهمند آیا این کار با مزاق آنها سازگار هست یا نه!

حالا ببینیم این ۲۰ تومن کجاها خرج میشود! دوستان من عدد ۲۰ تومن فقط یک عدد میانگین می باشد و ممکن است برای یک گیاه مانند اسطوخودوس و به لیمو یا استویا بیشتر باشد یا برای گیاهانی مانند بادرنجبویه، بابونه و … کمتر باشد. در هر حالت عرض کردم این اعداد کلی گویی می باشد ولی خب به واقعیت نزدیکتر است. من شما را برای درک بهتر این هزینه ها دعوت میکنم به این طرح توجیحی که دو سال پیش برای سرخارگل نوشته شده نگاه کنید ” طرح کشت و کار سرخارگل ” در این طرح ریز هزینه ها مشخص است و شما میتوانید آنرا دانلود و مطالعه کنید. عمده هزینه هایی که برای کشت و کار لازم است از قرار زیر می باشد. هزینه اجاره زمین و آب حدود ۵ میلیون تومن، شخم و اماده سازی زمین ۳ میلیون تومن، خرید نشا ۶ میلیون تومن، کاشت نشا ۳ میلیون تومن، دو یا سه سری وجین ۳ میلیون تومن و در نهایت برداشت و خشک کردن ۳ میلیون تومن. حدود ۲۳ میلیون تومن برای کشت یک هکتار گیاه دارویی لازم می باشد. بعد از مطالعه طرح توجیهی شما نیز میتوانید پاسخ سوال آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ را به صورت قطعی بدهید.

کشت و کار گیاه دارویی چقدر درآمد دارد؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ و اما بخش شیرین و جذاب هر کسب و کاری، درآمد و سود می باشد. با یقین میشود کفت که همه در پی کسب سود بیشتر هستند. من این نوع نگرش را قبول دارم و باید ما تلاش کنیم راهی پیدا کنیم که در زمان کمتری به پول بیشتری دست پیدا کنیم و از عمر خود در راهی که مورد علاقه خودمان هست استفاده کنیم. گیاهان دارویی یک سرمایه گذاری میان مدت می باشد. باید هزینه ها را بر اساس ۵ سال بهره برداری سرشکن کرد و الا در سال اول درصد سود دهی ۱۰ رقمی نیست که سرمایه گذار را قانع کند. این رقم در برخی صنایع به بالای ۵۰ درصد میرسد و هر سرمایه گذازی در تلاش است جایی هزینه کند که سود بیشتری کسب کند. اما در کشاورزی وضع کمی متفاوت است و نقشه باید درست اجرا شود تا بتوان به سود دهی رسید. نمونه های زیادی از شکست در کشت و کار وجود دارند که گفتن آنها جذابیتی نخواهد داشت و خود شما با بیشمار از آن تجربه ها آشنا هستید. بنابراین هیچ وقت انتظار خودتون رو از کشت و کار گیاهان دارویی بالا نبرید چرا که منشا شکست خواهد بود. منطقی فکر کنید و منطقی محاسبه کنید. همیشه هزینه ها را از حداکثر محاسبه کنید و درآمد ها را با حداقل محاسبه کنید. بدین صورت که قیمت فروش مثلا مریم گلی را با حداقل قیمت بازار در طرح بنویسید تا ببینید اگر عرضه مریم گلی در بازار زیاد شد و شما مجبور بودید با حداقل قیمت محصول را بفروش برسانید میتوانید هزینه های جاری و ثابت را تامین کنید یا نه؟ این نوع برنامه ریزی یعنی اینکه من در برخورد با این فعالیت اقتصادی با تجربه هستم و نمیخواهم مانند یک فرد بی تجربه شکست خورده و سرمایه را از دست رفته بدانم. در حالت کلی ما میزان درآمد را با دو فاکتور عملکرد و قیمت بازار ارزیابی میکنیم. یعنی این دقیقا ۵۰ درصد به شما بستگی دارد که کشت سود دهی داشته باشید یا نه! بدین صورت تصور کنید که شما در عملیات کاشت نشا در مزرعه به جای دقت و ریزبینی به صورت سرسری عمل کرده اید و بجای ۶۰۰۰۰ عدد نهال به لیمو ۳۰۰۰۰ عدد استاندارد را کاشته اید! یا بجای اینکه سال اول اجداث مزرعه نعناع فلفلی اقدام به کشت ۳۰۰۰ متر مزرعه کنید تا برای کشت ۵ هکتار نشا تولید کنید بدون دقت و ریزبینی اقدام به خرید ۵۰۰۰۰۰ عدد نشا در همان سال اول کرده اید! اینها مسائلی می باشد که هزینه های شما را تحت تاثیر قرار میدهد و باید برآورد کنید چه راه و روشی برای شما و افرادی در شرایط شما بهترین می باشد. گذشته از این مسائل معمولا از یک مزرعه گیاه دارویی در هکتار حدود ۲۵ الب ۳۰ میلیون تومن در سال اول درآمد بدست می آید که بیشتر آن برای بازگشت سرمایه سال اول و مقدار ۱۵ درصد باقیمانده بعنوان سود محاسبه میگردد اما یادتان باشد قبلا گفته ایم که کشت و کار گیاهان دارویی یک سرمایه گذاری ۵ ساله می باشد و باید هزینه ها در مجموع برای هر سال بصورت میانگین و با اثربخشی تورم سرشکن گردد. یعنی اگر ما برای سالهای دوم تا پنج به صورت میانگین سالیانه ۱۰ تومن هزینه داشته باشیم مجموع هزینه مرزعه ما در ۵ سال برابر با ۶۰ تومن می باشد که با سرشکن کردن در ۵ سال جیزی حدود ۱۲ میلیون تومان برای هر سال هزینه خواهیم کرد.

این در حالی می باشد که درآمد در سالهای دوم تا چهارم دوبرابر می شود چرا که عملکرد در این سالها افزایش چشمگیری پیدا میکند. یعنی حدود ۴۰ تومن درآمد در سه سال میانی. اما در سال پنجم به علت افت قدرت گیاه معمولا عملکرد شبیه به سال اول میگردد که ما بصورت میانگین درآمد سالیانه در مجبموع ۵ سال را ۳۰ تومن در نظر میگیریم که با کسر هزینه هرسال چیزی در حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد سوددهی اقتصادی برای شما دارد یعنی در حدود ۲۰ تومن سود خالص در هر هکتار برای هر سال زراعی. با توجه به مطالبی که در مورد هزینه ها ذکر کردیم آیا گیاهان دارویی بکاریم؟

سختی کار مزرعه گیاهان دارویی چقدر می باشد؟

آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ این سوال به جنبه های فنی و عملیاتی احداث مزرعه گیاهان دارویی اشاره دارد. توضیح کامل در این مورد بسیار وقت گیر می باشد ولی در همین اندازه باید بگویم که کشت ۷۰۰۰۰ عدد نشا در هکتار خود بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. کار با بذر راحت تر است چرا که شما بعد از کاشت آن اقدام به آبیاری میکنید و نگرانی از این جهت ندارید اگر دیر آب دهید نشا خشک میگردد در واقع بذر آسودگی بیشتری دارد ولی این موضوع سختی های دیگری دارد که برای مثال میتوان به نجات گیاهچه رشد کرده از بذر در هجوم علف هرز اشاره کرد در حالی که نجات نشا در این شرایط بسیار ساده تر می باشد. هماهنگی زمان آبیاری و کشت نشا از دیگر سختی های کشت و کار گیاهان دارویی می باشد. همچنین برداشت و خالص سازی گیاه دارویی از ساقه و علف هرز نیز همینطور مشقت اور می باشد البته هر کاری سختی ها خاص خود را دارد که می شود با استفاده از سیستم های مکانیزه آنها را تا حدود زیادی برطرف کرد ولی این مورد در ایران و گیاهان دارویی فقط در بخش آبیاری ممکن می باشد و متوان از سیستم آبیاری تحت فشار کمک گرفت. سخت ترین مرحله کار انتظار برای فروش محصول برداشت شده خشک شده و بسته بندی شده می باشد کشاورز باید صبر و تحمل بالایی داشته باشید و حتما در مورد فروش محصول خود از تمام توان خود استفاده کند چرا که اگر موفق به فروش نگردد سال بعد اصلا محصول او را نخواهند خرید چرا که محصول جدید وارد بازار شده کهنه دل آزار می شود. با مطالعه این بخش پاسخ سوال آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ را از نگاه شرایط کار در مزرعه می دهید.

سوال هفتم:

درحال تایپ… ادامه دارد

مشاوره صوتی

شما میتوانید بعد از مطالعه مقاله آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ فایل مشاوره صوتی آیا گیاهان دارویی بکاریم؟ را از سایت هربال مارکت بخش مشاوره های صوتی دانلود کرده و گوش کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: آیا گیاهان دارویی بکاریم؟
 • نویسنده: مهدی قنبری

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “آیا گیاهان دارویی بکاریم؟”

 1. mohsen

  Reply

  سلام
  گیاهان دارویی کشت گلخانه ای داره

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   بله گیاهان دارویی کشت و کار گلخانه ای داره اما به شکلی متفاوت از گیاهان سبزی و صیفی. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.