Loading...

ده گیاه دارویی آپارتمانی

ده گیاه دارویی آپارتمانی : ما همیشه به دنبال این هستیم که در خانه خود گیاهان را به صورت گلدانی پرورش داره و نگهداری کنیم و از داشتن چنین فضای سبزی در خانه احساس لذت و شادابی میکنیم. اما تاکنون شاید به داشتن گیاهان دارویی در خانه فکر نکرده باشید. شاید هم فکر کرده و سعی کرده اید آنها را پرورش داده و نگهداری کنید. به هر حال در این پست میخواهم در مورد برخی گیاهان دارویی معروف که میشود آنها را از طریق بذر پرورش داده و به صورت گلدان نگهداری کرد صحبت کنم. امیدوارم قابل استفاده باشد.

 

لاواندولا

شکر خدا در کشور ایران تنوع گیاهی بسیار گسترده ای وجود دارد و دست ما در انتخاب بسیار باز می باشد. اما گاهی این انتخاب ها محدود میشوند و این اتفاق زمانی می افتد که دسترسی به بذر و روش ازدیادی محدود باشد. برای مثال اگر بذر گون در دسترس ما نباشد چگونه میتوانیم آن را کاشته و منتظر جوانه زدن آن باشیدم! بنابراین ما میخواهیم از گیاهانی نام ببریم که از این نظر برای ما مشکلی ایجاد نمیکنند. اسم این گیاهان به گوش خیلی از مردم خورده است و شاید حتی آنها را به عنوان دارو تهیه و مصرف کرده اند.

گیاهان دارویی مانند مریم گلی، آویشن باغی، نعناع فلفلی، اسطوخودوس، رزماری، سرخارگل، پونه، به لیمو، استویا، بادرنجبویه و آلوئه ورا از جمله این گیاهان می باشند که همه آنها را به خوبی می شناسیم و در مورد آنها اطلاعات دارویی داریم. حتی در برخی موارد پدران و مادران ما نعناع یا گیاهانی مانند پونه و گزنه را در باغچه کاشته و از محصول آن استفاده میکردند. بنابراین این خیلی خوب می باشد که ما نیز برای تفریح اقدام به کاشت بذر گیاهان دارویی کرده و آنها را به صورت گلدانی در خانه خود داشته باشیم. مطمئنا اگر ما اقدام به چنین کاری کنیم همسایگان و خویشاوندان نیز ترغیب به داشتن این گیاهان گشته و بدین صورت سلامت کلی جامعه افزایش می یابد.

گلدان مریم گلی: مریم گلی یک گیاه چند ساله و بسیار زیبا می باشد. رشد کپه ای داشته و اگر رشد زایشی نکند ارتفاعphoto_2016-12-19_18-57-29 زیادی نمیگیرد. در مرحله رشد رویشی فقط برگ تولید میکند و تا ۲۵ سانتیمتر ارتفاع میگیرد. سال اول کشت خبری از گلدهی نیست ولی به محض اینکه زمستان گذرانی کند تابستان سال بعد به مرحله گلدهی وارد میشود. شما میتوانید بذر گیاه دارویی مریم گلی را به همراه بستر کشت جی فی پلیت از ما خریداری کرده و بعد از اینکه جی فی ها رو درون آب قرار دادید و رطوبت جذب کرده و حجیم شدند با یک خودکار یا میله شبیه آن از محل سوراخ جی فی اقدام به گشاد کردن آن کرده و بذر مریم گلی را به تعداد ۳ عدد آنجا قرار میدهید و از همان حاشیه سوراخ جی فی تراشیده و روی بذور میریزید تا سطح بذور با براده های جی  فی پوشانده شود. سپس به صورت مرتب و منظم تا جوانه زدن بذور آبیاری میکنید. شاید دو هفته نیاز به این باشد که جی فی همیشه مرطوب و خیس باشد پس تحمل کرده و از اینکه چقدر دیر جوانه میزنند نگران نباشید طبیعت بذر مریم گلی اینگونه می باشد. بعد از جوانه زنی و رشد برگهای سوم و چهارم نیازاست که جی فی را به یک گلدان مناسب منتقل کنید تا ریشه مریم گلی بتواند نیاز به مواد غذایی و آب را از خاک تامین کند. گلدان مریم گلی در صورتی که به خوبی نگهداری شود سالها میتواند برای شما برگ تازه و خوش بو تولید کند و شما میتواند آن را دم کرده و از اثرات ضد عفونی کننده آن بهرمند گردید. مریم گلی گیاهی مخصوص بیماری های مختص زنان می باشد و زنان باید در مصرف آن اهتمام داشته باشند.


لین خرید بذر مریم گلی ار هربی کالا


گلدان آویشن باغی: آویشن باغی یکی از مهمترین گیاهان و شناخته شده ترین گیاهان دارویی در ایران و جهان می باشد. مصرف دارویی این گیاه بسیار زیاد می باشد و هر ساله زمین های وسیعی زیر کشت این گیاه دارویی ارزشمند می رود. آویشن باغی بسیار بوی مطبوعی داشته و دمنوش آن برای گرم کردن بدن و رفع برهی عفونت  های خونی و کاهش اثرات سرماخوردگی موثر می باشد. گیاهی چند ساله و چوبی می باشد و به زمستان های شدید و طولانی مقاومت داشته و در سال اول کشت با افزایش دما در تابستان به گلدهی رفته و تولید بذر میکند. رشد این گیاه در مزرعه حالت بوته ای کوچک داشته و اگر برداشت صورت نگیرد و زمستانی در کار نباشد میتواند تا حد 11359558-Potted-thyme-isolated-on-white-background-Stock-Photo-plantبسیار زیادی چوبی شده و مانند یک درختچه تا یک متر ارتفاع بگیرد البته این نیازمند شرایط مناسب رشد مانند آب کافی می باشد. کشت بذر آویشن نیز مانند مریم گلی بوده و تفاوت چندانی ندارد جز اینکه بذور مریم گلی بسیار کوچکتر بوده و باید در موقع کشت کمی بیشتر دقت شود. بذور اویشن باغی بعد از دو الی سه هفته جوانه زده و رشد خود را شروع میکنند. از آنجایی که آویشن باغی میتواند شاخه های چوبی تولید کند میتوان آن را به کمک روش هرس تربیت کرد و شکل و فرم خاصی نیز به آن داد. این گیاه قدرت این را دارد که شکل بونسای نیز به خود بگیرد.

برای داشتن گلدان آویشن کافیست از ما بذر آویشن و بستر کشت جی فی را تهیه کرده و در منزل با آرامش بیشتر آنها را بکارید. روش کشت بسیار ساده و شبیه روش کاشت مریم گلی و بقیه گیاهان غیر دارویی مانند لوبیا یا گندم است فقط کافیست این نکته را بدانید که بذر وقتی ریز می باشد این توانایی را ندارد که از ضخامت زیاد خاک روی بذر بیرون آمده و رشد کند بنابراین دقت کنید خاکی که روی بذر داده میشود اولا بسیار نرم و سبک باشد مانند کود دامی پوسیده و الک شده یا کوکوپیت، دوما سعی کنید ضخامت خاک پوششی در حد یک الی دو میلیمتر باشد.


لینک خرید بذر آویشن باغی


گلدان اسطوخودوس: این گیاه مورد علاقه خیلی از ماهاست. دارای ویژگی های منحصر بفرد زیادی می باشد که علاقمندان به گل و گیاه را شیفته خود کرده است. تنوع بالا در فرم رویش، قدرت مقاومت در برابر انواع تنش ها، رنگ چشم نواز برگ ها و فرم گلدهی بسیار زیبا، بوی بسیار عالی و آرامبخش و در نهایت تربیت پذیر بودن آن از ویژگی های مورد توجه باغبان ها می باشد. باغبانها این توانایی را دا886رند که با انتخاب یک گیاه فضاهای بسیاری را در منازل و حیاط منازل پوشش دهند. این باعص شده است که گیاه دارویی لاواند از اهمیت بیشتری در فضای شبز شهر و خانگی برخوردار باشد. امروزه در برخی کشور ها باغبانهایی هست که صرفا به تولید و پرورش گیاه دارویی لاوان در ابعاد گسترده و مصارف شهری و خانگی پرداخته و از این را به سوددهی می رسند. همانطور که در شکل نیز می بینید گیاه دارویی اسطوخودوس دارای تنه چوبی بوده و رشد اولیه بسیار کند و بطئی دارد اما به محض اینکه شرایط را پذیرفت رشد خوبی خواهد داشت و شما در عرض ۶ ماه میتوانید ارتفاعی در حدود ۳۰ سانتیمتر از آن را در گلدان خانگی ببینید.

البته باغبانهای ماهر در امر تربیت و هرس گیاهان کارهای جالبی با گلدان اسطوخودس انجام میدهند و با روش هایی که دارند سعی میکنند بهترین فرم از رشد گیاه را ایجاد کنند ممکن از فرم تک تنه ای به آن داده و بعد از اینکه لاوان را به ارتفاع ۲۰ سانتیمتری رساندند به آن اجازه دهند که به رشد بیشتری پرداخته و صرفا برگ تولید کند یعنی 892حالتی شبیه یک توپ که در بالای یک ساقه نسبتا ضخیم قرار گرفته است. شما میتوانید تصویر این نوع از هرس و تربیت را در زیر ببینید. واقعا وجود چنین گیاهی بسیار غنیمت است تا آنجایی که میشود هم از زیبایی آن بهرمند شد از هم اثرات دارویی و درمانی آن. ما اغلب درمانهای گیاهی را بهتر و موثر تر از درمانهای شیمیایی میدانیم ولی هیچ وقت سعی نکرده ایم که مثلا برای درمان بد خوابی خود از ماده دارویی استفاده کنیم که خود آنرا پروش داده ایم. این یک سلیقه شخصی هست که میتواند به ما در ایجاد چنین شرایطی کمک کند و الا هر کاری هرچند کوچک هزینه ها و سختی های خود را دارا می باشد. نحوه کشت و کار بذر لاواند نیز مانند بذر آویشن می باشد چرا که از نظر اندازه کمی شبیه هم می باشند. کافیست بذر لاواند و بستر کشت جی فی را از ما خریده و آن را با آرامش در گلدان کاشته و بعد از چند ماه شاهد یک گلدان زیبا و خوش بو در بین سایر گلدانهای زینتی خود باشید.


لینک خرید بذر اسطوخودوس


جی فی چیست؟ بهتر دونستم در اینجا چند جمله از جی برای آشنایی بیشتر توضیح بدم. خیلی از ماها با توجه به اینکه با صنعت باغبانی آشنا نیستیم در مورد ابزار و امکاناتی که ساخته میشه اطلاعاتی نداریم. امروز پیشرفت تکنولوژی در این زمینه باعث بوجود آمدن امکاناتی شده است که کار کشاروزان و تولید کنندگان را خیلی راحت کرده است. یکی از این امکانات بستر های کشت می باشد. استارتر هایی که به بذر در جوانه زنی و رشد اولیه کمک میکنند. این استارتر ها مواد اولیه غذایی و آب به اندازه کافی در اختیار بذر قرار میدهند و با توجه به بافت سبکی که دارند ریشه درون آنها به راحتی رشد میکند. در واقع جی فی در مرحله آغازین رشد گیاه از بذر آن را حمایت میکند و بع2470_6181_popupد از اینکه گیاهچه به مرحله چند برگچه ای رسید باید آنرا به درون خاک منتقل کرد تا گیاه نیاز خود را از مواد غذایی درون خاک تامین کنید. جی فی در ایران تولید نمیشود ولی شرکت هایی وجود دارند که آنرا به صورت عمده وارد میکنند و ما نیز از آنها خریداری کرده و در انبار برای شما مشتریان و مردم عزیز آنها را به صورت خرده و عددی بفروش می رسانیم. شما میتوانید جی فی را از ما خریداری کنید و از آن برای هر گونه بذری که قصد دارید از آن به گیاه برسید استفاده کنید. جی فی معمولا در درون خود مقدار کمی مواد غذایی برای حمایت اولیه دارد و تا مدتی میتواند گیاهچه ها را تغذیه کند. قدرت نگهداری بالای آب نیز از دیگر مزیت های استفاده از جی فی می باشد. جی فی در کل یک بستر کشت تمیز و بدون ضایعات می باشد دیگر با استفاده از جی فی نیازی به تهیه خاک نیست و جی فی خو به تنهایی هم تهویه و هم زهکش مناسبی برای رشد و نمو گیاه شما آماده میکند. در واقع با جی فی درصد جوانه دار شدن بذور گران قیمت شما به حداقل می رشد. اگر مثلا شما بذر بلوبری خریداری کرده باشید که قیمت هر عدد بذر وارداتی شرکت ما ۳۰۰ تومان می باشد باید سعی کنید از این بذر گران قیمت محافظت کرده و با بالاترین درصد جوانه زنی داشته باشید مطمئنا جی فی این امکان را برای شما فراهم میکند. البته از نظر من استفاده از جی فی برای بذور درشت و ارزان مانند لوبیا و گندم و امثالهم اصلا نیاز نمی باشد.


لینک خرید جی فی پلیت


گلدان استویا: استویا یک گیاه گرمسیری و حساس به سرما می باشد و وجود زمستان در برخی مناطق ایران برای کشت و پرورش این گیاه در فضای آزاد محدودیت بحساب می آید. اما آنرا به راحتی میتوان در فضای خانه درون گلدان کاشت و از داشتن یک گیاه قندی و بسیار شیرین لذت برد. من در مورد خصوصیات قندی این گیاه با هر کسی صحبت کردم بسیار تعجب کرد و آنرا غیر ممکن دانست در حالی که اطلاعات کم آنها از دنیای گیاهان دارویی علت چنین برداشت هایی می شود. بله گیاه دارویی استویا به گیاه قندی معروف بوده و دارای قدرت شیرین کنندگی حدد ۳۰۰ برابر بیشتر از قند معمولی می باشد از این رو اغلب شرکت های غذایی در پی استفاده از این گیاه برای شیرین کردن محصولات غذایی خود هستند و تا کنون پیشرفت های خوبی دیده شده است.photo_2016-12-19_20-23-38

گیاه دارویی استویا بسیار خوش هیکل و استخوانی می باشد با اینکه تنه کاملا علفی دارد اما مانند گیاه جارو یا آفتابگردان رشد سریع کرده و ارتفاع می گیرد البته ارتفاع آن بیشتر از ۶۰ سانتیمتر نمیشود. در فضای آزاد این ارتفاع تا ۸۰ سانتیمتر نیز ممکن است برسد. برای کاشت گیاه دارویی استویا باید بذر را از شرکت ما خریداری کنید و به همراه جی فی آنرا از ظریق متصدی پستی دریافت کنید و برای کشت اقدام کنید. بذر گیاه دارویی استویا بسیار سبک و ریز می بشد و اغلب به صورت گرمی فروخته میشود. قیمت هر گرم بذر گیاه دارویی استویا ۴۰ هزار تومن می باشد که در صورت تقاضای مشتری میشود نیم گرم نیز از آن برای ارسال آماده کرد.

هر گرم بذر استویا در حالت خالص حدود ۲۵۰۰ عدد بذر در خود دارد ولی اگر بذر خالص نباشد این تعداد بستگی به در صد خلوص دارد. مثلا اگر بذر ۵۰ درصد خالص باشد تعداد بذر در هر گرم به ۵۰۰ عدد می رسد بذرو موجود در شرکت ما نیز دارای درصد خلوص کم بوده و ما در ایران تکنولوژی کافی برای خالص سازی بذر گیاه دارویی استویا و گل راعی نداریم. برای همین علت آنرا به صورت با پوسته بفروش می رسانیم و شکر خدا تضمین میکنیم که کیفیت بذر ما از بذور خارجی نه تنها کمتر نیست بلکه بیشتر نیز می باشد.

کشت بذر استویا نیز مانند کشت سایر بذور گیاهان دارویی به کمک جی فی یا خاک سبک صورت میگیرد. بدین صورت که شما بذر استویا را به همراه بستر جی فی خریداری کرده و انرا میکارید. بعد از ۴ روز اولید بذور شروع بع جوانه زنی می کنند و میتواند نشانه های حیات را ببینید.


لینک خرید بذر اسویا


گلدان بادرنجبویه: گیاه دارویی بادرنجبویه یا ملیس گیاهی علفی و چن ساله می باشد که ظاهری بسیار سبز و چشم نواز دارد. اغلب کسانی که آشنایی نسبتا مختصری با گیاهان دارویی دارند میدانند که این گیاه طبیعت گرم داشته و عطر و بوی جالبی دارد. کشت و کار آن بسیار راحت می باشد و از بذر به آسانی رشد می کند. در حیاط خانه ما این گیاه چندین سال است که هر سال در بهار رشد میشود و زمستان به زندگی خود پایان میدهد البته سیستم ریشه ای این گیاه بسیار مقاوم به سرما می باشد و ما نگرانی ازphoto_2016-12-19_20-23-08 سرمای شدید زمستان نداریم. لذا کاشت آن در فضای آزاد در تمام نقاط ایران بلامانع می باشد. بله این گیاه در تابستان گلدهی کرده و تولید بذر میکند بذر خودبخود ریزش کرده و مجدد جوانه زده و رشد میکند. این مسئله به این معنی می باشد که شما نباید نگران رشد نکردن بذر این گیاه دارویی باشید.

برای داشتن گلدان زیبای بادرنجبویه باید بذر ملیس و بستر کشت جی فی را از هربی کالا خریداری کرده و ان را شبیه سایر بذور دیگر که در بالا توضیح داده ایم بکارید. ملیس رشد سریعی داشته و به محض جوانه زدن بذر سطح گلدان از گیاه دارویی پوشیده می شود. باید سعی کنید رطوبت خوبی در اختیار گیاه دارویی قرار دهید. در مدت کمتر از دو هفته بذور جوانه میزنند. بعد از جوانه زنی سعی کنید هر روز آب را بصورت اسپری در اختیار گیاهچه ها قرار دهید تا آنها به سرعت رشد کرده و قوی شوند بعد اینکه به مرحله ۴ برگچه ای رسیدند میزان آبیاری را به ۴ روز یکبار کاهش دهید چرا که ریشه ها کاملا گسترده شده و گیاه این توانایی را دارد که از خاک به راحتی آب را جذب کند. در مورد گیاهان علفی مانند ملیس این نکته وجود دارد که باید سعی کنید سرشاخه ها را در ارتفاع ۱۵ سانتیمتری هرس کنید تا رشد مجدد تحریک شود و همیشه بافت سبز و پوششی متراکم داشته باشید در صورتی که هرس نکنید گیاه به سمت گلدهی رفته و با افزایش طول ساقه از زیبای آن کاسته میشود.


لینک خرید بذر بادرنجبویه


عرق گیاهی، عرق چایر اوتی، عرق طبیعی، عرقیات هربال مارکت، تولید عرق چایر، فروش عرق چایر، خرید عرق چایر، خرید و فروش عرق چایر، درمان گرفتگی عروق قلبی، عرق و شریان های قلبی، درمان گرفتگی شریان های قلبی، عرقیات سنتی، خرید و فروش عرق چایر، بیماری گرفتگی عروق قلبی، درمان بیماری گرفتگی شریان های قلبی، هربال مارکت، هربی کالا، بذر گیاهان دارویی، خرید بذر گیاهان دارویی، فروش بذر گیاهان دارویی، خرید و فروش بذور گیاهان دارویی، بذر آویشن باغی، خرید بذر آویشن باغی، خرید بذر اسطوخودوس، فروش بذر اسطوخودوس، تولید بذر گیاهان دارویی، بذر گاوزبان ایرانی، بذر گاوزبان اروپایی، بذر سرخارگل، خرید بذر سرخارگل، فروش بذر سرخارگل، تولید بذر سرخارگل، احداث مرزعه گیاهان دارویی، بذر کینوا، بذر بادرشبی، خرید بذر بادرشبی، فروش بذر بادرشبی، بذر مریم گلی، بذر بادرنجبویه، خرید بذر مرزنجوش،خرید بذر ختمی سفید و زرد، خرید بذر زوفا، خرید بذر بادرشبی، بذر استویا ، خرید بذر استویا ، لیست بذور گیاهان دارویی

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

4 Replies to “ده گیاه دارویی آپارتمانی”

 1. مجید

  Reply

  سلام
  اگر امکان دارد در مورد کشت گلخانه ای الوورا ،بازار فروش و موارد مربوط به این گیاه و کمکهای که هربال در این زمینه میتواند انجام دهد اطلاعاتی به من بدهید

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   در مورد آلوئه ورا من تجربه کاری ندارم و اطلاعات مناسبی جهت کمک به شما ندارم باید ببخشید. ضمن اینکه کشت آلوئه ورا خیلی راحت می باشد ولی مناط گرمسیری میخواهد در غیر این صورت باید از گلخانه استفاده کنید. البته کشت گلخانه ای در مناطقی که امکان کشت مزرعه ای وجود ندارد بصرفه می باشد به شرطی که بازاریابی خوبی داشته باشید و محصول خود را بفروشید.

 2. سلام. میخواستم خرید حضوری داشته باشم . لطفا آدرس بدهید

  Reply

  سلام. میخواستم خرید حضوری داشته باشم . لطفا آدرس بدهید

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   فروش حضوری نداریم
   فروش بصورت تلفنی و اینترنتی از سایت هربی کالا می باشد
   http://www.herbikala.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.