Loading...

خواص دارویی بابونه

خواص دارویی بابونه

خواص دارویی بابونه

خواص دارویی بابونه : سلام دوستان عزیز امروز و در این پست میخواهم در مورد مصرف بابونه با اسم علمی Matricaria chamomilla و فواید آن صحبت کنم. همانطور که میدانید بابونه از دیرباز در طب سنتی ما استفاده های زیادی داشته و اکنون نیز نه تنها این مصرف کم نشده است بلکه تبدیل به یکی از  پرمصرف ترین گیاهان دارویی در دنیا شده است. دانشمندان به ارزش دارویی این گیاه مهم پی برده اند و برای بهره برداری از فواید دارویی و درمانی آن پروتکل های دارویی و درمانی زیادی تهیه کرده اند. بسیاری از این پروتکل ها نیازی به تجویز پزشک نداشته و انسان می تواند به تکیه بر اطلاعاتی که از منابع مطمئن بدست می آورد به نحوه و مقدار مصرف آن پی ببرد.

بابونه در اغلب نقاط دنیا رشد و نمو میکند. بابونه میتواند به روش های آبی و دیم نیز کشت و کار گردد البته بایستی میزان بارندگی بالای ۶۰۰ میلیمتر در طول فصل شد باشد. بدین صورت که پراکنش بارندگی به گونه ای باشد که گیاه به مرحله گلدهی برسد. با بررسی مناطق مختلف در دنیا به این نتیجه میرسیم که حوزه مدیترانه که شامل آب و هواهای گوناگونی می باشد زیستگاه اولیه این گیاه دارویی ارزشمند می باشد. شما میتوانید روش کاشت و تولید بابونه آلمانی را در مقاله آموزش کاشت بابونه آلمانی مطالعه کنید.

در کشور هایی مانند مجارستان و آلمان مردم بومی از برداشت بابونه از مراتع درآمد های خوبی بدست می آورند. آنها در شروع گلدهی به برداشت بابونه می پردازند تا همه بابونه منطقه برداشت شود. امروز صنایع کشت و کار در این حوزه نیز گسترده شده است اما همه میدانیم که بابونه وحشی و آن چیزی که از طبیعت برداشت شده است از نطر سلامتی و اثرگزاری بسیار عالی می باشد. البته رقم های اصلاحی و زراعی تحت تاثیر تیمارهای کشاورزی مانند کود و سموم سلامتی کامل خود را از دست می دهند. بنابریان اولویت ما در استفاده از گیاهان دارویی پرمصرف مخصوصا بابونه استفاده از محصولاتی می باشد که از طبیعت جمع آوری شده است.

خواص دارویی بابونه

ارقام بابونه در ایران

در ایران نیز این گیاه دارویی در خیلی از مناطق رشد و نمو میکند اما رشد گونه های مختلف در کشور مردم را با نوعی سردرگمی مواجه کرده است. این سردرگمی مربوط به تنوع گونه های بابونه و خواص دارویی بابونه می باشد. به نحوی که در منطقه اردبیل یک نوع بابونه و در منطقه تبریز نوع دیگری از بابونه رشد و نمو میکند این تنوع برای ما بسیار خوب است چرا که طبیعت فرصت های بیشتری در اختیار ما گذاشته است که میشود با یک برنامه ریزی و مطالعه علمی از آنها بهره برداری های علمی درمانی و مالی کرد. در هر صورت ما در کل کشور دو نوع بابونه معروف داریم که در بازار هم شناخته شده هستند. نوع اول معروف به بابونه گاوی می باشد که عنوان بابونه تلخ را به آن داده اند. بابونه تلخ دارای گل درشت تر می باشد و استفاده از آن برای مردم کمی سخت است البته من نمیتوانم این موضوع را درک کنم چون خودم مصرف میکنم و خیلی هم راضی هستم. در مورد تلخی آن هم باید بگویم خیلی معنی دار نیست. در مقایسه با نوع شیرین که به بابونه شیرازی یا ریز معروف می باشد طعم و مزه خوبی دارد ولی باید بگویم این یک تصور ناردست می باشد که در بازار افتاده است و نمی شود به این راحتی با آن مقابله کرد.

بابونه ای که در منطقه تبریز رشد و نمو میکند از نوع شیرین می باشد و بی شباهت به نوع بابونه آلمانی نیست. البته در مورد گونه و جنسی که در ایران رشد میکند اطلاعات علمی و دقیقی ندارم ولی بر اساس حدس می توانم بگویم که بابونه شیرازی ما همان نوع آلمانی می باشد و در کشور به صورت گسترده رشد و نمو میکند و خواص دارویی بابونه شیرازی مانند نوع المانی می باشد. در مناطق مرطوب تر انواع گاوی رشد و نمو بیشتری دارند. چرا که داری ساختار رویشی درشت تری بوده و به آب بیشتری برای تکمیل رشد و نمو خود نیاز دارند در مقایسه با نوع گاوی، نوع  شیرازی جسه کوچکتری داشته و به سرعت برای تشکیل گل اقدام میکند. بابونه شیرازی بسیار خوشمزه و شفاف می باشد. تنها تفاوت معنی دار این دو نوع بابونه در نوع شفافیت دمنوش آنها می باشد. بدین صورت که دمنوش بابونه گاوی کدر بوده ولی دمنوش بابونه شیرازی بسیار شفاف و بدون تیرگی و کدری می باشد شاید به همین یک علت آنرا تلخ و این را شیرین نامگذاری کرده اند. البته این مورد در گل محمدی نیز دیده شده است که گل محمدی در مناطق مرتفع مانند آذربایجان شیرین می باشد و در کاشان بسیار تلخ می باشد. این ارقام به مربایی و گلاب گیری معروف هستند.

با این مقدمه خواستم به اینجا برسم که بابونه گیاه ارزشمند و مهمی می باشد که باید در بهره برداری از آن دقت و تامل کنیم. باید به این نکته توجه کنیم که خواص دارویی بابونه آنقدر زیاد است که اگر در خانواده ای از این گیاه برای مصارف دارویی یا پیشگیری استفاده نگردد باید منتظر بیماری های زیادی بود. توصیه ما به شما این است که در استفاده از این گیاه شک نکنید و هر چه زودتر آن را خریده و بجای چای های فراوری شده که منشا بیماری های بیشماری در بدن هستند از دمنوش های خوشمزه گیاهی استفاده کنید.

خواص دارویی بابونه

خواص دارویی و درمانی بابونه

بابونه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و از تقویت کننده های تلخ بحساب می آید . جالینوس حکیم آنرا برای درمان تب و لرزهای نوبه ای بکار می برد. در این بخش از مقاله به صورت مروری به مهمترین خواص دارویی بابونه اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 1. یکی از مهمترین خواص دارویی بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و این گیاه به آسانی این مرض را درمان می کند و آنهائیکه سالهاست با این مرض دست به گریبان هستند و از قرص های مختلف گران قیمت نظیر Lozac و Zantac و غیره استفاده می کنند می توانند با استفاده از بابونه خرج داروی خود را پس انداز کنند و همچنین سلامتی خود را بازیابند. برای درمان زخم معده یک لیوان چای غلیظ بابونه درست کنید (چهار قاشق چایخوری بابونه در یک لیوان آبجوش و یا چهار تا چای کیسه ای بابونه در یک قاشق لیوان آب جوش) و صبح ناشتا هستید این لیوان چای را بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار دقیقه بخوابید و البته بعد از یک ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل کنید. این عمل را بمدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده بکلی شفا یابد.
 2. بابونه اعصاب و قوای جنسی را تقویت میکند.
 3. بابونه مقوی مغز است.
 4. بابونه ادرار آور و قاعده آور است.
 5. این گیاه ترشح شیر را در مادران شیر ده افزایش می دهد.
 6. درمان کننده سردرد و میگرن است.
 7. استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع می کند.
 8. اگر کسی قطره قطره ادرار می کند به او چای بابونه دهید تا درمان شود.
 9. بابونه درمان کننده کمی ترشحات عادت ماهیانه است.
 10. برای درمان چشم درد ، بابونه را در سرکه ریخته و بخور دهید.
 11. برای تسکین دردهای عضلانی چای بابونه بنوشید.
 12. جویدن بابونه برای التیام زخم های درمان مفید است.
 13. خوردن ۵ گرم ریشه بابونه با سرکه رقیق محرک نیروی جنسی است. (ریشه بابونه گرم تر و خشک تر از گل بابونه است).
 14. بابونه تب بر و تسکین دهنده درد است.
 15. بابونه تقویت کننده معده است.
 16. برای تسکین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، به آنها چای بابونه بدهید.
 17. برای رفع بیخوابی و داشتن یک خواب آرام و راحت ، کافی است ده دقیقه قبل از اینکه به رختخواب بروید یک فنجان چای بابونه بنوشید.
 18. بابونه درمان کننده بی اشتهایی است.
 19. بابونه برای رفع ورم روده موثر است.
 20. چای بابونه درمان کننده کم خونی است.
 21. از بابونه برای رفع کرم معده و روده استفاده کنید.
 22. بابونه تسکین دهنده دردهای عادت ماهیانه است.
 23. بابونه برای رفع زردی مفید است.
 24. حمام بابونه اثر نیرو دهنده دارد . برای این منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ریخته مدت یکربع ساعت در آن دراز بکشید.
 25. برای تسکین درد ، چند قطره اسانس بابونه را با یک قاشق روغن بادام مخلوط کرده و روی محل های دردناک بمالید درد را تخفیف می دهد.
 26. اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی های پوستی نظیر اگزما ، کهیر و خارش مفید است.
 27. برای رفع گوش درد و سنگینی گوش ، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید.
 28. اسانس بابونه چون اثر قی آور درد در مورد مسمومیت های غذایی مصرف می شود.
 29. روغن بابونه را برای از بین بردن کمردرد ، درد مفاصل و نقرس روی محل درد بمالید.
 30. با چای بابونه اگر موهای بلوند را بشوئید آنها را روشن تر و شفاف تر می کند.
 31. آنهائیکه یائسه شده اند بهتر است همه روزه چای بابونه بنوشند زیرا اختلالات یائسگی را برطرف می کند.
 32. بابونه ضد آلرژی است.

خرید بذر بابونه آلمانی

 • هربال مارکت بذر بابونه آلمانی را بفروش می رساند.  روش کاشت بذر بابونه آلمانی به همراه بذر ارسال میگردد.
 • ارسال: از تهران، از طریق پست سفارشی

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: خواص دارویی بابونه
 • نویسنده: مهدی قنبری

.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “خواص دارویی بابونه”

 1. Pingback: آغاز برداشت بابونه در استان اردبيل / آشنايي با تفاوت بابونه گاوي و بابونه شيرازي | خبرگزاری علم و فناوری | STNews.ir

 2. Pingback: آشنایی کامل با گیاه دارویی رازک, رازک گیاه داروی رازک خواص رازک بذر رازک بذر گیاهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.