Loading...

خواص دارویی رازک

خواص دارویی رازک : گیاه دارویی رازک با اسم علمی هومولوس لوپولوس یکی از ارزشمندترین گیاهان دارویی می باشد. رازک شاید در ظاهر گیاهی گرمسیری به نظر آید ولی بررسی خصوصیات مرفولوژیک و زیست شناسی آن نشان میدهد که این گیاه علفی کاملا بومی مناطق سردسیری می باشد و در این مناطق به صورت یک گیاه چند ساله رشد کرده و هر ساله قسمت رویشی آن در زمستان نابود میشود. گیاه دارویی رازک برای سالهای سال به عنوان یک گیاه کاهنده قوه جنسی در پیش افرادی که درویش مسلک (کشیش های مسیحی) بودند و خود را از هر گونه لذات دنیایی محروم کرده بودند بسیار محبوب بود. آنها اغلب این گیاه را در باغچه منازل خود کشت و کار میکردند و از آنجایی که شکل پیچ و زینتی دارد از آن به عنوان یک گیاه زینتی نیز استفاده میشود. در کنار این مسائل آنچه که امروزه در نوشیدنی دلستر به عنوان یک ته مزه تلخ احساس میشود همان مزه عصاره رازک می باشد که باعث خوشمزه شدن نوشیدنی ها میشود.رازک

کاربرد عمده رازک در تولید آب جو به دلیل طعم تلخ آن است. عصاره رازک به عنوان طعم دهنده در غذا و صنعت نوشابه سازی مصرف می شود. در قدیم، از خاصیت مدر آن استفاده می شد. دیگر مصارف سنتی آن درمان انقباضات روده ای، بیماری سل، سرطان و التهاب مثانه بود. حمام کردن در وان زوائد حاصل از تخمیر رازک، تأثیر جوان کننده دارد و برای رفع مشکلات قاعدگی مؤثر است.
برخی اوقات، در افرادی که رازک می چیدند، اثرات آرام بخش مشاهده می شد و به همین جهت از گل های رازک، به عنوان مسکن استفاده می کردند. گاهی نیز به منظور رفع مشکلات عصبی، گل های رازک را در بالش می گذاشتند. عصاره برخی از انواع رازک به دلیل خاصیت نرم کنندگی، در فرآورده های پوستی به کار می رود.

رازک دارای اثر آرام بخش می باشد. به خصوص هنگامی که همراه با آرام بخش های دیگر گیاهی مصرف می شود. همچنین در بدخوابی عصبی و استرس ها استفاده می شود. رازک به صورت دم کرده با مزه تلخ به عنوان مقوی معده، محرک اشتها و افزاینده ترشحات معده کاربرد دارد. اسیدهای تلخ آن شامل لوپولون و هومولون دارای خواص ضد میکروبی است. در طب عوام از دم کرده آن جهت درمان زخم معده و به عنوان ضد ورم مثانه استفاده می شود.

۱- چای و یا دم کرده رازک بهتر است شب هنگام و یا قبل از خواب مصرف شود تا بتوان خواب آرام تری را در پیش داشت. این میزان مصرف را می توان تا سه بار در روز تکرار کرد.
۲- میزان مصرف فراورده های صنعتی رازک مانند قرص و یا کپسول در راهنمای همراه دارو توصیه شده است.
۳- گل های ماده تحت عنوان Strobiles مشهور می باشند که قسمت دارویی رازک هستند.
۴- خواص گیاه رازک به طور چشمگیر به نو یا کهنه بودن آن ارتباط دارد، چون مواد موجود در آن با گذشت زمان اکسید می گردند. مثلاً مصرف تازه گل های ماده برای رفع بدخوابی بسیار مؤثر است، در صورتی که خشک شده گل های ماده برای پر کردن بالش افرادی که دارای بی خوابی هستند مناسب است. تعویض گل های خشک ماده در این بالش ها باید هر دو سه ماه صورت گیرد، چون گل های خشک کهنه رازک دارای خاصیت محرک می باشند.رازک
۵- برای رفع بی خوابی بهتر است از گل های ماده تازه، خشک شده تازه و یا گل های فریز شده استفاده نمود. در این صورت بر روی ۲ قاشق چایخوری از گل ها یک لیوان آب جوش ریخته و پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه صاف نموده و میل کنید. هربال مارکت گیاه دارویی رازک را در بسته بندی ۱۰۰ گرمی آماده فروش کرده است. محصول از مزرعه تبریز برداشت شده است و تازه می باشد. شما میتوانید برای سفارش این محصول در شکل عمده و خرده با شماره تلفن ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ تماس حاصل فرمایید. تصویر محصول بسته بندی شده در متن آورده شده است. به دو صورت میتوانید این محصول را خرید کنید.

صورت اول: خرید مستقیم با شماره تلفن ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ یا ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ به صورت تماس مستقیم یا پیامکی: در خرید پیامکی میتوانید مشخصات کامل خود (نام خانوادگی، آدرس دقیق، کدپستی و شماره تلفن به همراه تعداد بسته مورد نیاز) را به شماره تلفن های ارائه شده پیامک کنید و منتظر تماس همکاران ما برای هماهنگی نهایی باشید. قبل از ارسال پیامک باید وجه خرید را به همراه ده هزار تومن هزینه ارسال به شماره کارت مهدی قنبری ۶۰۳۷۹۹۷۲۱۹۸۹۲۷۸۴ نزد بانک ملی واریز کرده و پیامک را ارسال کنید. قیمت هر بسته صد گرمی ۱۵۰۰۰ تومن می باشد و در صورتی که فردی تعداد بیشتری (بیشتر از ۵ بسته) خرید کنید مشمول تخفیف ارسال رایگان خواهد شد.


صورت دوم: خرید از سایت فروش آنلاین هربی کالا برای خرید انلاین اینجا کلیک کنید


.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.