Loading...

عرق چایر و شریان های قلبی

عرق چایر و شریان های قلبی

عرق چایر و شریان های قلبی : اینکه بخوام این مطلب رو چطور شروع کنم خیلی مهمه! ما با توجه به پیجیده شدن زندگی هایمان تحت شرایط بدی زندگی میکنیم. این فشار باعث شده است که جسم و روح ما تحت تاثیر قرار گرفته برخی نارسائی ها در آن بوجود آید گاهی این نارسائی ها قابل مشاهده و گاهی غیر قابل رویت می باشد.

دقت کردن در رفتار و سبک زندگی خیلی مهمه باید سعی کنیم تحت کنترل زندگی کنیم. اگر علائم یک بیماری دیده شود درمان آن توسط فرد و پزشک شروع میشود و بهبودی حاصل میشود اما برخی بیماری ها صفات و علائم قابل بروز ندارند. به بیماری های قلبی نگاه کنید آنها به آرامی در جسم ما وارد شده و رشد میکنند و ما زمانی به وجود آنها پی می بریم که اغلب زمان درمان قطعی گذشته است.

سبک زندگی ما تعیین میکنمد در چه وضعیتی قدم در پیری خواهیم گذاشت و در دوران پیری چگونه زندگی خواهیم کرد. ما افراد پیر بسیاری داریم که کاملا سالم هستند. زندگی افراد پیر سالم بسیار لذت بخش است. آنها در سلامتی کامل بسر می برند و خود میدانند چرا اینگونه سالم و سرحال مانده اند.

در این پست میخواهم در مورد یک محصول بومی و یک بیماری بسیار دردناک صحبت کنم. آن محصول عرق چایر و آن بیماری گرفتگی شریان های قلبی و آریتمی قلبی می باشد. آریتمی یعنی نامنظم بودن حرکات قلب که اغلب باعث افزایش فشار خون در برخی بافت ها شده و منجر به پارگی و خونریزی های بافتی میشود. محصولی که میخواهم در مورد آن و خواص درمانی آن با شما صحبت کنم عصاره ریزوم یا سیستم ریشه ای گیاه مرغ یا چایر اوتی به زبان ترکی می باشد.

مردم منطقه آذربایجان از زمانهای بسیارقدیم از این گیاه برای درمان نارسائی های قلبی استفاده میکرده و میکنند. ناگفته نماند اگر چنین درمانهایی موثر نبودند حتما به مرور زمان به فراموشی سپرده خواهند شد همانطور که بسیاری از درمانهای شیمایی در طی زمان به فراموشی سپرده شده اند. پس در مورد اثر بخشی آن نباید شک کرد.

مرغ یک گیاه هرز در مزارع ما می باشد که بسیار سمج و جان سخت می باشد به گفته یکی از بومیان، این گیاه به گونه ای می باشد که اگر شما کاملا آن را از خاک در بیاورید دور بیاندازید و کلاغی یا بادی تکه ای از ریشه آنرا در جایی که نه آبی هست و نه غذایی بیاندازد این گیاه شروع به رشد کرده و گیاه کامل و بزرگی را تشکیل خواهد داد.

این گیاه با اینکه در بین عامه مردم به هرز بودن معروف است اما در درون خود ترکیباتی دارد که برای انسان و بیماری های آن بسیار اثر بخش و درمانگر است. آنچه که دانشمندان در پی تحقیقات خود به آن رسیده اند در مقاله ای کوتاه تقدیم شما میگردد تا با آشنایی بر خواص استثنایی آن راهی برای سلامتی بیشتر و درمان برخی نارسائی ها قلبی پیدا کنید.

ریزوم های گیاه دارویی چایر در طب سنتی اغلب کشور های برای درمان عوارض قلبی و گرفتگی عروق استفاده میگردد. نارسائی قلبی به حالتی گفته میشود که در آن قلب توانایی پمپاژ مقدار کافی خود به سرتاسر بدن را از دست میدهد. استراتژی های درمانی به طور عمده در استفاده از انواع دیورتیک ها و گلیکوزید های قلبی متمرکز شده است. اگر چه این درمانها در از بین بردن دردهای قلبی و علائم بیماری دیده میشود اما به ندرت به درمان و بهبود کامل منتهی میگردد.

علاوه بر آن افزایش فشار خون ریوی نشان دهنده یک مشکل بالینی مهم در بطن راست قلب می باشد که با نرخ بالای مرگ میر در ارتباط می باشد.در حال حاضر دانشمندان بر این باور هستند که گیاهان دارویی تنها منبع ارزشمند برای درمان چنین نارسائی هائی  می باشند. گل انگشتانه یک نمونه مهم و مناسب و سرشار از ترکیبات گلیکوزیدی می باشد که در طب سنتی مرسوم می باشد. گل انگشتانه حاوی ترکیبات فعال کننده قلب می باشد که به طور موثر در درمان نارسائی احتقانی قلب استفاده میشود.

گونه ای چمن از خانواده سیدونیا به نام مرغ یا چایر اوتی که در بخشهایی از ایران به نام مرغ و در آذربایجان به نام چایر اوتی شناخته میشود. دارای خواص کاهش دهنده چربی خون، ضد التهاب، ضد استفراغ می باشد. این گیاه مدر بوده و در درمانهای سنتی برای عفونت های ادراری و سنگ کلیه استفاده میشود.

اثر دیورتیک این گیاه به علت وجود ترکیب مانیتول در ریشه و ریزوم آن می باشد. مانیتول دارای اثرات دیگرای مانند درمان افسردگی، استفراغ، سرفه، صرع و خونریزی می باشد. اخیرا گزارش شده است که این گیاه دارای اثر محافظتی در برابر آسیب های کبدی نیز می باشد.

عصاره و عرق بدست آمده از ریزوم گیاه دارویی چایر به عنوان یک تونیک قلبی در نارسائی های قلبی استفاده میشود. در عصاره الکلی این گیاه ترکیبات فلاونوئیدی و گلیکوزیدی فراوان می باشد. گزارشات جدید دانشگاهی نشان داده است که عضاره ریزوم چایر از آسیب ناشی از اسکیمی (خون رسانی بدون اکسیژن) جلوگیری میکند.

بررسی های آرمایشگاهی نشان میدهد که ریزوم چایر دارای شکر، فلاونوئید، ساپونین های استروئیدی و استروئیدالی می باشد. همچنی مقدار کمی ترکیبات آلکالوئیدی در آن گزراش شده است. از اثرا اثبات شده عرق چایر می توان به درمان هیپرتروفی قلبی، بهبود عملکرد قلب، افزایش نیروی انقباظ میوکارد و تنظیم نامنظمی فشار های بطنی در قلب اشاره کرد.

از دیگر ترکیبات موجود در چایر می توان به فلاونوئید ها که آنتی اکسیدان های قوی بوده و در مبارزه با رادیگالهای آزاد مهمترین تقش را دارند اشاره کرد. همچنین ترکیبات ساپونینی استروئیدی مشتق شده از گلیکوزیدها باعث تقویت قلب، ادرار آوری، فعالیت ضد باکتری، ضد التهابی شاره کرد. همچنین پلی ساکارید های موجود در عرق چایر به عنوان ترکیبات قندی بزرگ در درمان اختلالات احتقانی قلب موثر می باشند.

تهیه و تنظیم : مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.