Loading...

بهترین انتخاب کشت برای سال ۱۳۹۶

zwhf_header_layout_products

بهترین انتخاب کشت برای سال ۱۳۹۶ : با سلام و خشته نباشید. همه میدانیم که زمان زیادی برای شروع کشت و کار در کشور نمانده است و اغلب کشاورزان منتظر گرم شدن هوا و رسیدن بهار هستند تا سال کشاورزی خود را شروع کنند و محصولات قدیمی یا تازه ای را در باغات و مزارع خود بکارند. این اتفاق هر سال تکرار میشود و در این میان برخی کشاورزان تمایل دارند تا وارد دنیای گیاهان دارویی شده و شانس خود را در این زمینه نیز امتحان کنند. من این مقاله کوتاه را به این علت مینویسم که راهنمایی خوبی برای آن دسته از کشاورزان باشد. متاسفانه فضای کنونی گیاهان دارویی به نوعی است که اطلاعات درست و کاملی از آن در دسترس نمی باشد و اغلب علاقمندان در این مورد با ابهام برخورد میکنند و دورنمای روشنی از آنچه که در آینده رخ خواهد دادT ندارند. این باعث میشود انگیزه از دست رفته و پیشرفت با سرعت کمتری ادامه پیدا کند. پیشرفت در زمینه گیاهان دارویی از اهداف اصلی ما در گروه هربال مارکت می باشد.

اما آنچه که مهم است انتخاب درست و حساب شده می باشد. من بر خود وظیفه میدانم فضای گیاهان دارویی را به نحوی کنترل کنم که در آن اتفاقاتی که برای به لیمو و سرخارگل در سالهای قبل افتاد تکرار نشود البته این کار مستلزم عملیاتی شدن توصیه های تخصصی می باشد که اغلب کسی به آنها توجه نمیکند. تصور ذهنی بنده و همکاران من در فضای کشت و کار و بازار فروش ایران تا حدودی مشخص کننده آن است که بتوانیم به این سوال مهم جواب دهیم که برای سال زراعی جدید چه گیاهی را در برنامه کشت قرار دهیم که برای فروش آن با مشکلی زیادی روبرو نشویم؟

جواب این سوال رمز موفقیت ماست. بنابراین باید به آن اهمیت داده و در صورت نیاز برای بدست آوردن پاسخ صحیح هزینه کنیم. اغلب ما در ایران انتظار داریم مشاوره کار رایگانی باشد البته اگر باشد خوب است اما مثل معروف از گوشت ارزون آبگوشت قوی و خوب در نمیاد مصداق این موضوع است. بنابراین از شما تقاضا میکنم در مورد حق مشاوره کمی تامل بفرمایید. و اما جواب سوال…

طبق بررسی های بعمل آمده و شواهد موجود کشت چند گیاه دارویی در ایران برای سالهای ۹۶ و ۹۷ توصیه میگردد البته نباید آنقدر کشت شود که از عهده و توان فروش آن بر نیاییم. ما در هربال مارکت هیچ تضمینی برای فروش محصول شما نمیدهیم چون دلایل زیادی هست که فروش به آنها بستگی دارد. تنها انتخاب درست گیاه کافی نمی باشد باید کیفیت محصول، قدرت بازار یابی و بسته بندی شما در حد رقابت با تولید کنندگان دیگر باشد. در این مقاله بنده سه گیاه دارویی را که برای کشت و کار صلاح میدانم توصیه کرده و چند سطری هم در مورد ویژگی های آن توضیح میدهم امید آنکه راهگشای مشکلات کشور و خانواده هایی باشد که در انتظار تغییراتی در زندگی خود می باشند.

گیاه دارویی بابونه آلمانی: گیاهی یکساله یا بهتر است بگوییم یک فصلی می باشد این گیاه با افزایش رطوبت در فصل بهار شروع به رشد کرده و تا افزایش دما در تباستان گلدهی کرده و از بین میرود. عمر واقعا کوتاهی داشته و اغلب بصورت علف هرز در بسیاری از نقاط ایران کشت و کار و شده و رشد می کند. طبیعت ایران برای رشد این گیاه کاملا مستعد می باشد من همیشه آرزو میکنم ای کاش این گیاه بجای برخی گیاهانی که تقاضای خرید ندارند بعنوان علف هرز در مزراع و باغات باشد تا کشاورزان و محلی ها از این مجری محلی برای درآمد زایی داشته باشند. این اتفاق در کشورهایی مانند مجارستان و آلمان شرقی که مهد بابونه هستند اتفاق افتاده است و بومیان آن منطقه زندگی خود را از این محل اداره میکنند.هربال مارکت

بابونه از راه بذر کاشته می شود و بسیار زود جوانه زده و مانند گندم سریعا بالا میآید کافی است بعد از انتخاب زمین مناسب آنرا شخم زده و مانند مزرعه یونجه کرت بندی صورت گیرد. بعد از کرت بندی به دو روش میشود بذر را کاشت. البته به معنای واقعی ما در بابونه و برخی بذوری که اندازه بسیار کوچکی دارند کاشت نداریم. یعنی نیازی نیست  که روی بذر خاک پوششی ریخته شود. در واقع به این صورت عمل میکنیم که ابتدا زمین را آبیاری میکنیم سپس بذر رو روی زمین خیس و گل می پاشیم این روش بسیار عالی می باشد ولی همیشه کاشت در زمین خیس و گل بسیار سخت می باشد. اینروش باعث میشود بذر کامل به زمین خیس چسبیده و جوانه زنی به راحتی اتفاق افتد البته داشتن بذر سالم با قوه نامیه بالا از ملزومات این کار می باشد.

روش دوم کا غلب در آبیاری بارانی آن را توصیه میکنیم به این صورت است که زمین شخم خورده وصاف میشود علف های هرزی مانند چایر یا برخی از ریشه آن دسته علف های هرز سمج جمع اوری شده بذر در سطح زمین پاشیده میشود. سپس آبیاری بارانی انجام گرفته و منتظر جوانه زدن بذور بابونه آلمانی می مانیم.

گیاه دارویی گل گاوزبان ایرانی: گیاه بسیار ارزشمندی که این روزها نقل محافل بازار عطاری می باشد. مطمئنا خیلی از کشاورزان دوست دارند آن را کشت و کار کنند اما در هر نقطه ای از ایران کیفیت خوبی نخواهد داشت. با این همه ما به آن دسته از کشاورزانی که آب خوبی دارند توصیه کشت آن را میکنیم.کشت و کار گل گاوزبان با اینکه کمی سخت و دشوار است اما به قیمتهایی که این روزها در بازار خرید و فروش میشود خیلی از ماها رو وسوسه میکند. کشت آن از دو طریق بذر و نشا صورت میگیرد ولی بهترین روش کشت آن استفاده از بذر سالم می باشد. عملکرد گل خشک گاوزبان حداقل ۳۵۰ گیلو گل خشک در هکتار می باشد.

گیاه دارویی مرزنجوش یزدی: این گیاه نیز جزو گیاهان تازه می باشد و مشتری خوبی برای برگ خالص آن در بازار موجود می باشد. کشت این گیاه از طریق نشا راحت ترین و بهترین کار است. برای آندسته از کشاورزانی که قصد کشت وسیع دارند توصیه میکنیم با تهیه بذر اقدام به تولید نشا بکنند و بعد از تولید نشا آن را برای کشت به مزرعه انتقال دهند. برای کشاورزانی که کشت کوچکی را در برنامه دارند توصیه به خرید نشا و کشت بصورت نشا پیشنهاد میگردد.


در پایان ضمن تشکر از مطالعه مقاله به عرض شما کشاورزان عزیز میرسانم بذور گیاهان دارویی هربال مارکت با بالاترین کیفیت آماده فروش و ارسال به تمام نقاط کشور می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ و ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ تماس حاصل فرمایند.


هربال مارکت.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “بهترین انتخاب کشت برای سال ۱۳۹۶”

  1. Pingback: کشت گیاهان دارویی بذر گیاهان دارویی نشای گیاهان دارویی فروش بذر انواع گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.