Loading...

کاشت گیاه دارویی بابونه آلمانی

کاشت گیاه دارویی بابونه آلمانی : بابونه گیاهی بسیار ارزشمند و دارویی می باشد. مصرف بابونه در تمام نقاط دنیا رایج بوده و در همه فارماکوپه های کشورها از این گیاه برای درمان عفونت ها و بهبود وضعیت سلامت جسمی نام برده شده است. امروزه با توجه به گسترش روز افزون گیاهان دارویی و تمایل مجدد مردم به استفاده از گیاهان دارویی باعث شده است که دیگر نتوان روی منابع طبیعی و برداشت از مراتع و باغات اکتفا کرد و باید بگوییم که این منابع جوابگوی نیاز مردم نمی باشد.

با این مقدمه مشخص میگردد که باید فکری اساسی در این زمینه کرده و اقدام به تولید زراعی گیاهان دارویی کرد. بابونه از نظر ما جزو آن دسته از گیاهان دارویی می باشد که هیچ وقت بازار ان اشباع نمیشود چرا که مصرف عمده از در بیشتر صنایع دارویی و غذایی کشور دارد. از این گذشته از نظر ما هر گیاهی که بیشتر شناخته شده تر باشد در جلب اعتماد و نظر مصرف کننده نیز موفق تر می باشد و فروش بالاتری از سایر گیاهان دارویی خواهد داشت. شما برای مقایسه ادعای ما بابونه را با استویا مقایسه کنید. از انجایی که استویا در بین مردم کمتر شناخته شده است بنابراین مصرف بسیار کمی داشته و تولید آن در چنین شریطی مقرون به صرفه نمی باشد.


لینک خرید بذر بابونه در مقیاس گرم  از هربی کالا


اما بابونه دارای چنین وضعیتی نیست. بابونه از قدیم در سبد دارویی و غذایی همه مردم بوده و خود میدانند که بهترین درمان برای از بین بردن عفونت های داخلی مصرف بابونه می باشد. بنابراین دمنوش بابونه در بین مردم از مقبولیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

روش کاشت بابونه آلمانی: 

میخواهم در شرایط ایران به توضیح نحوه کشت و کار گیاه دارویی بابونه بپردازم. گیاه دارویی بابونه یکساله بوده و با شروع فصل بهار رشد کرده و با گرم شده هوا در فصل تابستان گلدهی کرده و از بین میرود. بذر همین گیاهان خشک شده مجدد در فصل بهار رشد کرده و چرخه رشد و نمو بابونه ادامه پیدا میکند.

بابونه

بر اساس بررسی هایی که ما در هربال مارکت انجام داده ایم کشت بابونه در سطوح وسیع به دو صورت پیش از آبیاری و بعد از آبیاری صورت میگیرد. در زیر به توضیح هر کدام از دو روش بالا خواهیم پرداخت. فقط این نکته را باید دقت کنید که بذر مناسبی خریداری کنید و از کیفیت بذر خریداری شده مطمئن باشید. گاهی مشاهده شده است که فروشنده های بذر در توجیه کیفیت پایین بذر نحوه کاشت را علت رشد نکردن بذر ذکر میکنند و کشاورز را در شرایط بدی قرار میدهند. من اینجا به یک نکته مهم اشاره میکنم که تا حدودی کشاورز را از کیفیت بذر خریداری شده مطمئن میکند. توصیه من این است که همیشه دو هفته قبل از کشت بذر را خریداری کنید. در این مدت دو هفته ای میتوانید درصد جوانه زنی بذور خریداری شده را در داخل خانه تست کنید. این کار به شما کمک میکند تا مطمئن شوید که آیا بذر سالم است یا نه، ضمن اینکه با روش کشت  و رشد بذر خریداری شده تا حدودی آشنایی پیدا میکنید.

کشت بذر بابونه قبل از آبیاری : در این روش با شروع فصل بهار و گاورو شدن زمین زراعی را شخم زده و بعد از جمع آوری باقیمانده ریشه های علف های هرز چند ساله مانن چایر زمین را مسطح کرده و مانند کاشت یونجه زمین را کرت بندی میکنیم. ازمزیت کرت بندی میتوان به سهولت در آبیاری اشاره کرد. اگر کرت بندی نکنید در وضوع ابیاری دچار مشکل خواهید شد. بعد از این مراحل بذر خریداری شده را قبل از کاشت به قسمت های مساوی تقسیم کنید تا در توزیع بذر دچار مشکل نگردید. روش تقسیم بذر بدین صورت است که بر اساس مقیاس زمین زراعی بذر را تقسیم میکنید. مثلا اگر زمین شما یک هکتار باشد انرا در رهن خود به ده قسمت تقسیم کنید و به همین منوال بذر را نیز به ده قسمت مساوری تقسیم کنید و هر قسمت از بذر را در یک قسمت از زمین پخش کنید. در این صورت بذور به صورت یکنواخت در زمین پخش شده و رشد به صورت یکنواخت انجام خواهد گرفت.

نکته ای که در اینجا قابل ذکر می باشد. نحوه پخش بذر می باشد. سعی کنید مانند گندم ان را بگارید یعنی همان یک قسمت جدا شده را به دو قسمت تقسیم کرده و یک قسمت را به صورت عمودی و قسمت دیگر را در عمود به قسمت اول در زمین بکارید. یعنی در دو جهت عمود بر هم جرکت کرده و بذر را پخش کنید. به تصویر زیر دقت فرمایید.

کاشت بذر بابونه

 در این روش کاشت به صورت احسن صورت میگیرد و مزرعه یکدست سبز میگردد و شاهد تنکی یا رشد غیر یکنواخت نیستیم. فقط بار دیگر تاکید میکنم انچیزی که شما را به موفقی میرساند کیفیت بذر خریداری شده می باشد پس در این مورد رقت بفرمایید.

بعد از اینکه بذر را داخل زمین پخش کردید نوبت به آبیاری میرسد. سعی کنید از افرادی کمک بگیرید که مهارت بالایی در ساخت زمین داشته باشند. شیب زمین کشاورزی مخصوصا در کشت بذوری مانند بابونه یا یونجه بسیار اهیمت دارد چرا که اگر شیب مناسب نباشد در حین آبیاری بذور به راحتی شسته شده و یکنواختی کشت بذر از بین میرود. آبیاری را با شدت کم و ملایم انجام دهید. آبیاری اول بسیار مهم می باشد. بعد از آبیاری بذور طی چهار روز جوانه زده و نشانه هایی از سبز شدن مزرعه دیده میشود. عبور از این مرحله تا حدود بابونهزیادی کار را برای تولید گل بابونه آسان میکند. در بسیاری از کشور ها از سیستم آبیاری بارانی برای کشت بابونه استفاده میکنند که از نظر ما نیز بهترین روش می باشد. در این سیستم دیگر نگران آب شویی بذور نیستیم و مطمئن هستیم که جوانه زنی با درصد بالا رخ خواهد داد. ان شالله

روش کشت بذر بعد از آبیاری: در این روش تمام مراحل بالا انجام میگیرد فقط باید کاشت بذر را بعد از آبیاری انجام دهیم که اغلب به علت گل بودن زمین این کار کمی سخت و طاقت فرسا می باشد. در این روش زمین را بعد از کرت بندی آبیاری کرده و دقیقا بعد از آبیاری بذر بابونه را با همان روش قبلی در زمین پخش میکنیم. دراین روش بذور به راحتی سبز میشوند. مزیت این روش به روش اول در این است که دیگر آبشویی بذر توسط آب آبیاری رخ نمیدهد.

از روش های دیگر کشت بابونه استفاده از مالچ پلاستیکی می باشد که در موارد بسیار نادری کاربرد دارد و ما اغلب برای سطوح کوچک تر از آن استفاده میکنیم. در این روش باید بذور را به صورت مستقیم و هدف دار از فواصل مشخصی بکاریم که خود بسیار زمان بر و هزینه بر می باشد. بنابراین برای سطوح بزرگ اصلا توصیه نمیکنیم. در واقع بذر بابونه نیازی به چنین هزینه هایی ندارد و به راحتی جوانه زده و رشد میکند. در بابونه انچه که از نظر ما اهیمت دارد نظم در آبیاری و آب کافی می باشد تا تراکم گل تولید شده بالا رود و عملکرد بهبود یابد.

کلا در کشت بابونه به ازای هر هکتار ۱۰ کیلوگرم بذر خوب نیاز می باشد که حدود قیمت ان بین ۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومن در بذور ایرانی و تا ۴۰۰ هزار تومن تا ۸۰۰ هزار تومن در بذور وارداتی متغیر می باشد. با تشکر مهدی قنبری (حق انتشار مقالات محفوظ می باشد)

برای خرید بذر بابونه با کیفیت بالا با شماره تماس ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ یا ۰۲۱۷۷۵۳۸۰۸۶ تماس حاصل فرمایید. همچنین میتوانید برای خرید در مقدار کم (در حد گرم) بصورت آنلاین از سایت هربی کالا خرید بفرمایید.

.

Herbal-Logo

لینک بذور گیاهان دارویی بانک بذر هربال مارکت
بذرگیاه دارویی بومادران گل سفید بذر گیاه دارویی گل مغربی بذر گیاه دارویی سنبل الطیب
بذر گیاه دارویی بومادران گل زرد بذر گیاه دارویی گاوزبان ایرانی بذر گیاه دارویی آویشن باغی
بذر گیاه دارویی استویا بذر گیاه دارویی گاوزبان اروپایی بذر گیاه دارویی اسطوخودوس
بذر گیاه دارویی رازک بذر گیاه دارویی جنسینگ بذر گیاه دارویی مریم گلی
بذر گیاه دارویی بلوبری بذر گیاه دارویی بوقناق بذر گیاه دارویی بادرنجبویه
بذر گیاه دارویی مرزنجوش بذر گیاه دارویی همیشه بهار پرپر بذر گیاه دارویی مریم گلی کبیر
بذر گیاه دارویی ختمی زرد بذرگیاه دارویی همیشه بهار کم پر بذر گیاه دارویی زوفا
بذر گیاه دارویی گل راعی بذر گیاه دارویی چای ترش بذر گیاه دارویی سرخارگل
بذر گیاه دارویی کنگر فرنگی بذر گیاه دارویی باریجه بذر گیاه دارویی بابونه آلمانی
بذر گیاه دارویی بادرشبی پک آموزشی بذر گیاهان دارویی پک خانوادگی بذر گیاهان دارویی
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.