Loading...

کشاورز خودکفا Self-sufficient farmers

اصطلاح کشاورز خودکفا Self-sufficient farmers وقتی به ذهنم رسید که تعداد تماسهایی که از طرف تولید کنندگان مبتدی گیاهان دارویی داشتم زیاد شد. آنها در مورد فروش محصول خود و یا نحوه کشت و کار گیاهان دارویی سوال میپرسیدند. این میزان تماس باعث شد در این زمینه اطلاعاتی ارائه دهم. این مقاله سعی دارد ضمن بررسی و تحلیل شرایط موجود به تعریف کشاورز خودکفا نیز بپردازد. شاید اگر کشاورزان ما در طول فصل استراحت و زمستان کمی در مورد خودکفایی خود از هر نظر فکر میکردند امروز وضعیت کشاورزی ما به این صورت نمی ماند. قطعا همه شما با وضعیت نابسامان کشاورزی درگذشته و حال با بنده هم عقیده می باشید.

این موضوع بسیار مهم می باشد. سوال اینجاست که واقعا چرا ما در صنعت کشاورزی موفق نمی شویم؟ مشکل کار کجاست؟ در کشوری که بیش از ده میلیون هکتار زمین کشاورزی با کیفیت در سرتاسر آن داریم و منایع آبی مناسبی داریم چرا باید از نظر کشاورزی به این وضعیت مبتلا شویم! شاید با خود بپرسید مگر به چه وضعیتی گرفتار هستیم که مهندس قنبری اینگونه با قطعیت صحبت میکند؟ خب باید در جواب این سوال مثالی مطرح کنم تا متوجه این اوضاع شویم. من در روستایی به دنیا آمده ام که اکنون بیش از ۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد. روستای من دارای زمین های با کیفیت و آب کافی می باشد به گونه ای که همیشه آب در جریان است و هیچ باغی در آن خشک نمی گردد. تاسف آور این است که در مدت این چند ده سال من هنوز ندیده ام از روستای ما چند کانتینر بار محصولات بسته بندی شده کشاورزی خارج شود! بنظر شما روستایی که دارای بیش از هزار هکتار زمین کشاورزی است باید بدین صورت باشد؟ این سوالی است که همیشه در سفر به روستای پدری خود با آن مواجه میشود. همیشه ناراحتی من از سفر با سرزمین پدری هدر رفتن منابع طبیعی یعنی آب و زمین می باشد. بر همین اساس شاید باید فکری اساسی در این مورد کرد و مردم روستای من همتی کرده و زیر سایه یک مدیر درستکار و متخصص سعی در بهره وری و اصلاح شرایط موجود داشته باشند.

با ذکر این مقدمه اکنون میخواهم در حوزه خودکفایی نیروی انسانی صحبت کنیم. وقتی در زنجیره تولید یک محصول را دنبال میکنیم میبینیم که یک گیاه دارویی وقتی در یک مزرعه تولید میشود بعد از خشک کردن وارد انبار کشاورز میشود. تا اینجا بر عهده کشاورز می باشد. کشاورز با این تصور خیال خود را راحت کرده و از زیر بار مسئولیت خود را بیرون میبیند. اما از نظر من همین شانه خالی کردن بزرگترین اشتباهی هست که ممکن است یک کشاورز و تولید کننده مرتکب آن شود. ما میخواهیم بگوییم که موفق کسی هست که خودکفا باشد. به این معنی که در تمام مراحل خود مسئول باشد و به هیچ فرد یا شخصی تکیه نکند.

خیلی واضح هست که بدانیم یک تولید کننده باید بداند محصول را با چه کیفیتی تولید کند یا چه کیفیتی بسته بندی کند و با چه اصول و روش هایی آن را بفروش برساند من روی صحبتم با تولید کنندگان است. چرا آنها هیچ نظر و توجهی به بازار فروش ندارند. چرا خود را درگیر فروش نمیکنند؟ اینها سوالاتی هستند که باید جواب داده شوند. از نظر ما کشاورز یا تولید کننده ای موفق می باشد که امور مربوط به کشاورزی را خود بر عهده بگیرد. تولید کنند باید بیش از ۷۰ درصد زمان و تلاش خود را برای بازاریابی و فعالیت های اقتصادی صرف کند. در این صورت است که بدون دغدغه قادر خواهد بود محصول خود را فروخته و سرمایه و سود خود را بدست بیاورد. نمونه های زیادی از کشاورزان خودکفا در ایران دیده میشود. مثال بارز و مشهود آن فروش سبزی و میوه در حاشیه جاده ها و باغات می باشد. در این مورد ما شاهد هستیم که کشاورزان محصول تولیدی خود را به صورت مستقیم به مردم میفروشند. در این روش سودی که برای تولید کننده می ماند بسیار بیشتر از انچیزی هست که در بازار عمده فروشی بدست کشاورز می رسد.

اما در گیاهان دارویی کشاورز خود کفا به چه کسی گفته می شود؟ گیاهان دارویی کلا با محصولات کشاورزی دیگر فرق می کند. گیاهان دارویی باید ابتدا خشک و بسته بندی شده سپس فروخته شوند. اما یک کشاورز چگونه میتواند بازاریابی کند؟ سوال مهمی می باشد که میخواهم مفصل به آن جواب دهم. متاسفانه در ایران یا شهرهای ایران جایی برای عرضه محصولات دارویی نداریم و این باعث شده است که تولید کننده با سردرگمی مواجه شده و برای فروش محصول خود به سمت فضای مجازی سوق داده شود. تولید کننده در اینترنت دنبال دلال می باشد تا محصول خود را بفروش برساند. اینجاست که دلال کار خود را انجام داده و محصول را به قیمت نزدیک قیمت تمام شده میخرد. با این وضعیت کشاورز چون سود کمی کرده است و لذا از شرایط آسیب دیده و از تولید گیاهان داریی دلسرد میشود. نمونه هایی از این تولید کنندگان در کشور کم نداشتیم.

با این حساب کشاورز چند راه پیش روی خود دارد! یا باید کلا تولید را کنار گذاشته و حرفه دیگری انتخاب کند یا اینکه روش های بازاریابی را یاد گرفته و در فروش محصول خود مستقل باشد. یکی از روش های بازاریابی که اغلب توان ان را داریم بازاریابی حضوری می باشد. کشاورز خود نمونه ای از محصول دارویی تولید شده را برداشته و حضورا به دنبال مشتری می رود این مشتری میتواند بنک دارهای عطار باشد یا دفاتر شرکت  های داروسازی در سرتاسر کشور. این روش با اینکه سخت می باشد و از حوصله هر کسی بر نمی آید ولی جوابگویی خوبی دارد. یعنی کافی است یکبار اینکار انجام شود بعد از آن مصرف کنندگان خود با شما تماس گرفته و محصول مورد نیاز خود را خریداری میکنند.

روش دیگر استخدام یک بازاریاب می باشد. در این روش تعدادی کشاورز و تولید کننده گیاهان دارویی با یک بازاریاب مکاتبه کرده و از او میخواهند در قبال دریافت درصد مشخصی مبلغ، محصول انها را بازاریابی کند. و این بستگی به بازاریاب دارد که با تلاش خود چقدر از محصول را بفروش برساند. روش های دیگری نیز برای فروش محصول گیاهان دارویی وجود دارد که نیاز به بررسی بیشتر می باشد. تهیه و تنظیم مهدی قنبری

.

Herbal-Logo

لینک بذور گیاهان دارویی بانک بذر هربال مارکت
بذرگیاه دارویی بومادران گل سفید بذر گیاه دارویی گل مغربی بذر گیاه دارویی سنبل الطیب
بذر گیاه دارویی بومادران گل زرد بذر گیاه دارویی گاوزبان ایرانی بذر گیاه دارویی آویشن باغی
بذر گیاه دارویی استویا بذر گیاه دارویی گاوزبان اروپایی بذر گیاه دارویی اسطوخودوس
بذر گیاه دارویی رازک بذر گیاه دارویی جنسینگ بذر گیاه دارویی مریم گلی
بذر گیاه دارویی بلوبری بذر گیاه دارویی بوقناق بذر گیاه دارویی بادرنجبویه
بذر گیاه دارویی مرزنجوش بذر گیاه دارویی همیشه بهار پرپر بذر گیاه دارویی مریم گلی کبیر
بذر گیاه دارویی ختمی زرد بذرگیاه دارویی همیشه بهار کم پر بذر گیاه دارویی زوفا
بذر گیاه دارویی گل راعی بذر گیاه دارویی چای ترش بذر گیاه دارویی سرخارگل
بذر گیاه دارویی کنگر فرنگی بذر گیاه دارویی باریجه بذر گیاه دارویی بابونه آلمانی
بذر گیاه دارویی بادرشبی پک آموزشی بذر گیاهان دارویی پک خانوادگی بذر گیاهان دارویی
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.