Loading...

خشک کردن گل در گیاه دارویی

خشک کردن گل در گیاه دارویی

خشک کردن گل در گیاه دارویی : خشک کردن در گیاهان دارویی یکی از مهمترین مراحل تولید و فراوری در گیاهان دارویی می باشد. ما معتقد هستیم تنها کسانی میتوانند در بازار خرید و فروش گیاهان دارویی موفق باشند که توان و قدرت تولید محصولی با کیفیت بالا را داشته باشند. اگر ما نتوانیم محصولی با کیفیت بالا تولید کنیم نخواهیم توانست در بازار رقابت کرده و سرمایه خود را بازگردانیم. بنابراین دانایی در زمینه خشک کردن گیاهان دارویی مخصوصا گل گیاهان دارویی بسیار مهم می باشد.

شاید در این زمینه اطلاعات کافی در اختیار کشاورزان نباشد و آنها با همان روش های قدیمی و سنتی بخواهند محصول دارویی خود را خشک کنند ولی در همین مورد نیز نیاز است تا برخی نکات را که از نظر ما اهمیت بسیار بالایی در بالا بردن کیفیت محصول نهایی دارد بدانیم. در زیر برخی نکات لازم برای خشک کردن گل در گیاهان دارویی را اورده ایم.

برداشت گل در گیاهان دارویی

– برداشت گل در زمانهایی که هوا خشک می باشد. یعنی در سه زمان قبل از برداشت، حین برداشت و بعد از برداشت هوا رطوبت نداشته باشد. اگر بارندگی باشد یا هوا مرطوب باشد بافت گیاهی این رطوبت را به خود جذب کرده و در زمان خشک شدن تیره می شود. بنابراین باید در مورد شرایط آب و هوایی دقت بسیار داشته باشیم این مورد در اواخر تابستان بسیار اهمیت دارد چرا که رطوبت هوا با شروع فصل سرما بیشتر شده و خشک کردن محصول برداشت آخر نیازمند دقت بیشتری می باشد.

برداشت گل در گیاهان دارویی باید زمانی انجام گردد که ۷۰ درصد غنچه گل باز شده است اگر اجازه دهیم تا هم گل باز شود یعنی کامل باز گردد در واقع گل قدرت و انرژی خود را از دست داده است و اگر به دنبال ماده موثره هستیم باید کمی قبل از باز شدن ۱۰۰ درصد گل آنرا با یک برس از گیاه مادری جدا کنیم. این مورد در باره گل محمدی که اغلب به صورت غنچه برداشت میگردد استثنا می باشد.

– بعد از برداشت گلها را در ظروفی نگهداری کنید تا کمترین آسیب را به انها بزند. ممکن است شما از ظروفی استفاده کنید که باعث تغییر طعم و عطر گل شوند و باعث شوند که گل طعم و بوی آنها را خود بگیرد. بنابراین دقت کنید که از ظروف سالم و تمیز و بی بود استفاده کنید تا از زمان برداشت تا انتقال به محل خشک کردن اتفاقی برای گل رخ ندهد.

– انتقال سریع گل برداشت شده به محل خشک کردن، در این مرحله باید تلاش گردد محصول برداشت شده فورا به محلی مطمئن و خشک به دور از نور شدید آفتاب منتقل گردد و در بستری که تمییز می باشد برای خشک شدن پهن گردد. گاهی دیده میشود که کشاورزان از برخی بستر های آلوده استفاده میکنند انها باید بدانند که بافت ظریف گلبرگ هر نوع رنگ و آلودگی را به خود جذب میکند و از کیفیت دارویی و ظاهری محصول خشک شده میکاهد این مورد در محصولات حساسی مانند زعفران و همیشه بهار و گل بنفشه وحشی بسیار مهم می باشد. گل در گیاهان دارویی به کبودی و سیاه شدن حساس بوده و به سرعت تیره میشود. اگر ضخامت گل روی هم برای خشک شدن بیش از اندازه باشد مطمئن باشید فرایند سوختگی رخ داده و محصول از بین میرود. بنابراین باید دقت کنید.

خشک کردن با جریان هوا

– در برخی از روش های خشک کردن از جریان هوای خشک استفاده میکنند که اغلب برای گیاهان با ارزش اقتصادی بالا مانند زعفران مناسب است در این روش جریان هوا با برخورد به گل رطوبت انرا را گرفته و گل در مدت زمانی نسبتا طولانی خشک میگردد. البته امروزه دستگاهی ساخته شده است که گل ها را روی ان گذاشته و دستگاه با به حرکت در اوردن پنکه خود حریان هوای خشک را ایجاد کرده وسرعت خشک شدن را بالا می برد.

خشک کردن گیاهان دارویی

البته این روش در تولید بسیار بالا کاربردی نمی باشد و اغلب کشاورزان به همان روش های سنتی رجوع میکنند. روش های قدیمی روش های خوبی می باشند فقط باید برخی نکاتی که در بالا به انها اشاره کرده ایم را رعایت کنیم تا محصول با کیفیتی تولید کنید. این موضوع نیز مهم می باشد که بعد از خشک کردن محل نگهداری و بسته بندی نیز باید مناسب باشد تا محصول با همان کیفیت ابتدایی به دست مشتری و مصرف کننده برسد. من از تمامی تولیدکنندگان گیاهان دارویی و گل گیاهان دارویی تقاضا دارم به محل انبار دقت بیشتری داشته باشید. گاها مشاهده شده است که نفوذ رطوبت از دیوار یا چکه کردن سقف در شرایط بارانی باعث از بین رفتن زحمات یکساله شده است. همیشه در نظر داشته باشید که محل انبار بسیار مهم می باشد و هیچ وقت تعمیرات یا درز گیری انبار نگهداری گیاهان دارویی خشک شده را به تاخیر نیاندازید. از قرار دادن ابزار یا موادی که شیمایی بوده یا دارای بوی نافذ هستند ممانعت کنید. دقت کنید که از قرار دادن گیاهان دارویی خشک شده در مجاورت هم خود داری کنید چرا که روی عطر و اسانس هم تاثیر گذاشته و از کیفیت هم می کاهند این مورد در باره به لیمو و سنبل الطیب بسیار چشمگیر می باشد. باتشکر مهدی قنبری

خشک کردن گیاهان دارویی

.

Herbal-Logo

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

4 Replies to “خشک کردن گل در گیاه دارویی”

 1. مهدی قنبری (Post author)

  Reply

  عالی می باشد

 2. مهدی قنبری (Post author)

  Reply

  بی نظیر بود

 3. هادی

  Reply

  خودت جواب خودتو میدی خخخ

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   این تست بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.