Loading...

گالری تصاویر مزارع گیاهان دارویی در ایران عزیز

گالری تصاویر مزارع گیاهان دارویی در ایران عزیز

مدیریت مزرعه گیاهان دارویی بخش سوم از آبیاری گیاهان دارویی

در بحث آبیاری گیاهان دارویی نکات ریز بسیار زیادی وجود دارد ولی نمی توان آنرا به صورت واضح و شفاف روی کاغذ توضیح داد با این همه در این مبحث سعی می کنیم مقداری واضحتر از آنچه در کتب مربوط به آبیاری باغات و مزارع دیده می شود به توضیح آبیاری در زمین های کوچک با تنوع کشت گیاهان دارویی بپردازیم. برای افزایش فهم و چگونگی آبیاری در مزارع کوچک گیاهان دارویی دو عکس به صورت معمولی گذاشته ام تا بهتر متوجه چگونگی جزئیات آبیاری آن شوید. زمانی که شما یک نوع گیاه دارویی در زمین کشاورزی می کارید بعد از مقداری بررسی و تفکر به راحتی می توانید روش آبیاری آن را استنباط کنید و با توجه به بافت و شرایط زمین مقدار آب ورودی به کرت ها را کنترل کنید. وقتی دبی آب آبیاری شما بیش از ۴ اینج می باشد باید توجه داشته باشید که حجم بالای آب ورودی باعث شسته شدن کرت ها و گیاهان کشت شده در سیستم جوی پشته ای مزرعه خواهد شد. لذا دقت کنید در انتخاب دبی آب ورودی به مزرعه دقت کافی را داشته باشید. اگر از سیستم سیفون برای آبیاری مزرعه استفاده می کنید می توانید از دبی بالاتری نیز برای آبیاری استفاده کنید ولی در صورت آبیاری نشتی و مستقیم همیشه به ارتفاع پشته هایی که در مزرعه برای انواع گیاهان دارویی انتخاب کرده اید دقت کنید بعضی گیاهان ارتفاع پشته کمتری نیاز دارند لذا لازم است دبی آب ورودی به این نوع از سیستم کشت در حد ۲ اینچ یا ۴ اینچ باشد در غیر این صورت مطمئن باشید اگر خاکتان نرم باشد آن را خواهد شست و نشا ها را از ریشه کنده و با خود خواهد برد در صورت جابجا نکردن نشاها باعث توقف رشد آنها خواهد شد و این یعنی عقب افتادن از فصل رشد.در هر صورت باید قبل از آبیاری، سیستم های کشت مناسب هر گیاه دارویی انتخاب و با توجه به نیاز آبی و سایر فاکتورهای موثر نوع سیستم آبیاری انتخاب گردد.

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.