Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳ : گیاهان دارویی، فقط و فقط برای مصارف دارویی کشت و کار شده و تولید کننده باید به دنبال تولید گیاهان دارویی کاملا دارویی باشد. وقتی نمونه گیاه دارویی بدست آمده از مزرعه ای که در استفاده از کود نیتروژن جهت بدست آوردن عملکرد بالا بررسی و آنالیز میگردد، میزان پایین درصد اسانس یا سایر ترکیبات دارویی نشان میدهد که رشد القا شده در مزرعه غیر منطقی بوده و گیاه تحت تاثیر عوامل تحریک کننده رشد، بصورت غیر معمول رشد کرده و نسبت ترکیبات دارویی آن در مقایسه با مزرعه ای که از کود نیتروژن بصورت استاندارد استفاده کرده است بسیار پایین می باشد. این اختلاف کافی است تا خریدار به دنبال محصول با کیفیت تری باشد. بنابراین هدف از کشت و تولید گیاهان دارویی را نمیتوان با محصولاتی مانند علوفه یکسان دانست.

سوددهی گیاهان دارویی

از اهداف دیگری که تولید کننده گیاهان دارویی به دنبال آن می باشد، درآمد بیشتر و کسب سود بیشتر از گیاهان دارویی می باشد. اغلب در ایران کشاورزان به دنبال جایگزینی محصولات خود با گیاهانی هستند که نسبت سوددهی بهتری در مقایسه با سایر گیاهان زراعی و باغی دارند. در این جایگزینی معمولا کشت گیاهان دارویی انتخاب بهتری می باشد. وقتی صحبت از درامدزایی و سرمایه گذاری میگردد بدون شک در کشاورزی، گیاهان دارویی علاقمندان بسیار زیادی دارد.

سرمایه گذاری در گیاهان دارویی میان مدت بوده و برخلاف باغات میوه که سرمایه گذاری های طولانی مدت می باشند، گیاهان دارویی عمر اقتصادی ۴ تا ۱۰ ساله داشته و سرمایه گذار را به خود جذب میکند. از آنجایی که بازگشت سرمایه در چنین شرایط اقتصادی برای کشاورز بسیار مهم و حیاتی می باشد آنها به دنبال این هستند که با انتخاب سرمایه گذاری های میان مدت و مطمئن تر از عهده هزینه ها و نوسانهایی که در بازار چه مربوط به تورم و چه مربوط به ارز پیش می آید، برآیند.

عمر اقتصادی گیاهان دارویی

از این رو گیاهان دارویی را انتخاب میکنند و به دنبال کشت و کار آنها هستند. گیاهان دارویی معمولا ۵ ساله کشت شده و در سال ۴ یا ۵ مزرعه به علت کاهش عملکرد با کشت جدید جایگزین میگردد. در میان گیاهان دارویی بابونه، بادرشبی، ماریتیغال و همیشه بهار یکساله بوده و همانند گیاهان زراعی یکساله کشت شده و در انهای فصل برداشت میشوند. همچنین سنبل الطیب با اینکه گیاهی دائمی و چند ساله می باشد اما بصورت دوساله کشت و کار میگردد. سنبل الطیب جزو گیاهانی می باشد که اندام دارویی آن ریشه بوده و هدف از کشت آن تولید ریشه می باشد.

  • بنابراین زمانی که شما برای کشت و کار یک گیاه دارویی تصمیم گیری میکنید در واقع به دنبال تولید اندام دارویی آن گیاه دارویی می باشید.
  • اندام دارویی در گیاهان مختلف بوده و هر یک برای اندام هدف مشخصی کشت و کار می شوند.
  • موضوع اندام گیاهان دارویی در ادامه بررسی خواهد شد.

سوددهی در کشاورزی بازه مشخصی دارد و هر گیاهی دارای حاشیه سود محدودی می باشد و به همین علت در کشاورزی همین دلیل و دلایل دیگر مانند کشت سنتی و زمین های کوچک باعث میشود که نتوان سوددهی قابل توجهی بدست آورد. برای واضح شدن این مورد مثال میزنیم.

فرض کنید درصد سوددهی در کشاورزی رقمی نجومی یا بسیار بالا می باشد، رقمی که حتی در سرمایه گذاری صنعتی هم نتوان به آن دست یافت. اما کشاورزانی که کشت کار آن گیاه سودده را انجام میدهند زمین هایی به وسعت بسیار کم در حد هزار متر یا دو هزار متر را زیر کشت برده اند. یکسال بر روی آن زمین کار کرده و زمان صرف میکنند. بعد از یکسال چون سطح زیر کشت آنها کم بوده و اقتصادی نیست با اینکه درصد سوددهی آن گیاه دارویی بسیار بالا است ولی در نهایت سود آنچنانی دستگیر کشاورز نمیشود. بنابراین تنها انتخاب گیاه دارویی اقتصادی نمیتواند برای کشاورز یا تولید کنند ضامن درآمد بالا باشد و بایستی موارد دیگری را در نظر گرفته و برای کسب درآمد بیشتر گام بردارد.

  • سطح زیر کشت اقتصادی یکی از عواملی است که بایستی تاثیر آن را در میزان سوددهی مهم دانست.

سطح زیر کشت اقتصادی در گیاهان دارویی

معمولا برای تمامی فعالیت های اقتصادی آستانه اقتصادی تعریف میشود. سطح کشت اقتصادی در گیاهان دارویی باتوجه به که انتظاراتی که شما از کشت داشته و زمانی که میخواهید اختصاص دهید برآورد میشود. بدین صورت که اگرمیخواهید یک نفر نیروی مرد به صورت تمام وقت در مزرعه کار کند، در این صورت باید حداقل سطح زیر کشت ۵۰۰۰ مترمربع باشد تا درآمدی در حدود ۲ میلیون تومان به صورت ماهیانه در طول ۱۲ ماه سال کسب گردد.

اغلب برای مشاوره در مورد سطح زیر کشت سوالاتی مطرح میشود که باید پاسخ داده شود. اصل در کشت و کار گیاهان دارویی میزان سرمایه گذاری چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی می باشد. اگر کارمند می باشید یا در کار دیگری مشغول هستید و میخواهید کشت وکار گیاهان دارویی انجام دهید باید بدانید که نمیتوان بدون حضور دائمی در یک مزرعه ۵۰۰۰ متری، آنرا مدیرت کرد.

  • بنابراین با توجه که زمانی که میتوانید اختصاص دهید، سطح زیر کشت خود را انتخاب کنید.

ما برای آن دسته از دوستانی که میخواهند به گیاهان دارویی بعنوان یک شغل ثانویه بپردازند و آخر هفته های خود را برای این موضوع اختصاص دهند متراژهای پایین در حد ۲۰۰۰ متر پیشنهاد میدهیم. البته برای افرادی که سرمایه اولیه کافی دارند و میخواهند از نیروهای متخصص برای تولید گیاهان دارویی استفاده کنند موضوع فرق کرده و آنها میتوانند با یک برنامه عملیات اجرایی دقیق و درست به صورت وسیع و هکتاری کشت و کار گیاهان دارویی را راه اندازی کنند…

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.