Loading...

ریزوم نعناع فلفلی

شرایط کاشت نعناع فلفلی

ریزوم نعناع فلفلی

نعناع فلفلی گیاهی است علفی و چند ساله از خانواده Lamiaceae  که اندام های هوایی آن تحت تاثیر سرمای زمستان خشک می شوند. در مناطقی که دارای زمستان های گرمتری هستند اندام هوایی نعناع فلفلی وارد خواب و توقف رشد می شوند. اندامهای زیرزمینی نعناع فلفلی (ریزوم نعناع فلفلی)، به رنگ سفید، نازک و به طول ۵ تا ۲۵ سانتیمتر هستند.

نعناع دارای ساقه چهار گوش، به رنگ بنفش و بسته به شرایط اقلیمی محل رویش به طول ۳۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر می باشد. در این گیاه برگها بلند، به طول ۳ تا ۹ و به عرض ۱ تا ۳ سانتیمتر، بیضی شکل، در کناره ها دندانه دار و به رنگ سبز تیره مشاهده می شوند. برگ نعناع فلفلی سرشار از اسانس بوده و با کمترین تکان با حرکتی اسانس خود را در اطره خود منتشر می کند.

ریزوم نعناع فلفلی

گلهای نعناع دارای عمری بسیار کوتاه و به رنگ بنفش روشن و به صورت خوشه های مجتمع روی چرخه هایی قرار دارند که هرچرخه مرکب از ۶ تا ۷ گل است. بذر این گیاه فاقد قوه رویشی است. به واسطه وجود اسانس در پیکر رویشی، گیاهان از بویی مطبوع و مزه ای خنک و کمی تند برخوردارند. دوره رویشی نعناع فلفلی (از بدو رویش تا مرحله گلدهی) ۸۰ تا ۱۰۰ روز به طول می انجامد. ابتدا رویش گیاهان به کندی صورت می گیرد، در حالی که پس از ۲ تا ۳ هفته رشد آنها سرعت می یابد.

ریزوم نعناع فلفلی

امروزه نعناع فلفلی در اغلب نقاط ایران و در مزراع کشاورزی کشت و کار میشود. نعناع دارای انواع مختلفی می باشد که نوع فلفلی آن به دارویی معروف بوده و در سطوح وسیط کشت و کار میشود. اقلیم ایران به جهت تنوع بسیار بالا پذیرای گیاهان بسیاری می باشد که نعناع فلفلی نیز به تمامی شرایط آب و هوایی ایران سازگار بوده و میشود آن را به آسانی در تمامی اقلیم های کشاورزی کشت و کار کرد.

شرایط آبی نعناع فلفلی

نعناع فلفلی گیاهی بسیار آبدوست بوده و خاک های سبک و غنی از مواد آلی و معدنی را می پیندد. برای داشتن عملکردی بالا در نعناع فلفلی توصیه میکنیم نعناع فلفلی را در زمین هایی که دارای بافت سبک وشنی هستند کشت و کار کنید. با وجین علف های هرز از توقف رشد نعناع فلفلی جلوگیری کنید.

ریزوم نعناع فلفلی

کاشت ریزوم نعناع فلفلی

برای کاشت و احداث مزرعه نعناع فلفلی به بیش از ۱۰۰ هزار عدد ریزوم نعناع فلفلی نیاز دارید. این تعداد ریزوم نعناع فلفلی برای احداث یک هکتار مورد نیاز می باشد. بهترین اندازه ریزوم نعناع فلفلی در حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر می باشد. از آنجایی که ریزوم یک اندام زیر زمینی نعناع فلفلی می باشد. اعلب انباشه با گل و خاک می باشد که یک امر طبیعی و رایج می باشد. ما در مجموعه هربال مارکت ریزوم نعناع فلفلی را بفروش می رسانیم.

روش های مختلفی برای احداث مزرعه نعناع فلفلی وجود دارد که از ان جمله میتوان به روش جوی پشته ای اشاره کرد. در این روش شما بعد از شخم و آماده سازی زمین، حالت جوی و پشته ای را در زمین پیاده کرده و در محل داغ آب پشته ها در هر مترمربع ۱۰ عدد ریزوم میکارید. بدین صورت که در مجموع در ههر هکتار بیش از ۹۰ هزار عدد ریزوم کشت و کار گردد.

مشاوره کاشت نعناع فلفلی

وجود جوی و پشته آبیاری مزرعه را تسهیل کرده و گیرایی ریزوم ها به بالاب ۹۵ درصد خواهد رسید. ما در هربال مارکت آماده مشاوره برای کشت نعناع فلفلی هستیم با ما تماس حاصل فرمایید. فاصله کشت در نعناع فلفلی ۵۰ سانتیمتر بین دو ردیف و ۲۰ سانتی متر بین دو ریزوم روی ردیف می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشت و کار گیاهان دارویی شما را دعوت میکنم به فایل های مشاوره صوتی گوش کنید.

ریزوم نعناع فلفلی

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از مجموعه هربال مارکت
 • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
 • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

3 Replies to “ریزوم نعناع فلفلی”

 1. Mohammad Sadeghi

  Reply

  جدا جالب و مفید بود

  ممنون از مهندس قنبری

 2. جرجانی

  Reply

  سلام
  اگه ممکنه توضیح مختصری درباره هزینه های کاشت و نگهداری و برداشت و بازار فروش این محصول (نعنا فلفلی) بدید.

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   تو بخش جستجوی سایت بنویسید نعناع فلفلی به مقالاتی در مورد کاشت نعناع دست خواهید یافت
   لینک های زیر در مورد نعناع فلفلی می باشد لطفا مطالعه بفرمایید.
   https://herbal-market.ir/category/cultivation/mentha-pipereta/
   https://herbal-market.ir/product/%D9%86%D8%B4%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%86%D8%B9%D9%86%D8%A7%D8%B9-%D9%81%D9%84%D9%81%D9%84%DB%8C/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.