Loading...

مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy

مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy

مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy

مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy ، رایحه درمانی یا عطر درمانی به یکی از علوم کهن اطلاق می شود که در آن با استفاده از عطر و بویی که از عصاره قسمت های مختلف گیاهان بدست می آورند به درمان جسمی و روحی اشخاص می پردازند. امروزه به عنوان یکی از شاخه های مهم علم طب سنتی قلمداد می شود و نتیجه آن بهبودی، ایجاد آرامش، و تامین انرژی بالا در عموم افراد است. آروما به معنی رایحه است و تراپی به معنی درمان. پس آروماتراپی همان رایحه درمانی است، یعنی افراد متخصص این کار، روغن های معطری را که از گیاهان به دست آورده اند برای درمان مراجعه کنندگان شان به کار می گیرند. با اینکه از اسم رایحه درمانی بر می آید که درمان با استشمام بوهای خوش اتفاق بیفتد، اما تنها راه بهبود در این روش استشمام رایحه ها نیست. گاهی وقت ها و با توجه به تشخیص آروماتراپیست (کسی که کار رایحه درمانی انجام می دهد)، رایحه درمانی به صورت ماساژ سطح بدن با روغن های خوشبو اتفاق می افتد.

روغن های بودار روغن هایی هستند که از اسانس معطر گل ها، درختان، میوه ها، علف ها، پوست و بذر تهیه می شوند. روغن های معطر قابل تقسیم به روغن هایی با خواص درمانی، روانی و فیزیولوژیکی هستند که باعث حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری می شوند. برخی از روغن ها دارای خاصیت ضد التهاب، تسکین دهنده درد، ضد افسردگی، محرک، آرام بخش، خلط آور و حتی تقویت سیستم گوارش و هاضمه هستند. روغن های گیاهی با جذب شدن در بدن ما تاثیرات خود را اعمال می کنند و باقی مانده آن به طور طبیعی از بدن دفع می شود. این روغن ها می تواند بر هیجانات، ذهن و احساسات نیز تاثیر بگذارد. برخی از روغن های گیاهی که در عطر درمانی استفاده می شوند شامل اکالیپتوس،اسطوخودوس، رزماری، لیمو، نعناع و …. هستند.

مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy : خاستگاه عطر درمانی به ۶۰۰۰ سال قبل برمی گردد. زمانی که پزشک مصری هیم هوتپ، خدای علم طب آن دوره، مصرف روغن های معطر برای حمام و ماساژ را توصیه می کرد. سقراط، پدر یونانی علم طب، استحمام با روغن های معطر به طور منظم و ماساژ با عطر را توصیه کرده است. این همان شیو ه ای است که به طور موثر در آتن برای پیشگیری از طاعون انجام می شده است. در طی طاعون عظیمی که در سال ۱۶۶۵ شهر لندن با آن مواجه شد، مردم بسته های چوب سدر ، سرو و اسطوخودوس را در خیابان ها می سوزاندند. عطر درمانی در اولیل قرن بیستم به تائید وسیع تری دست پیدا کرد. دکتر جین ولنت جراح فرانسوی ارتش به وفور از روغن های گیاهی در جنگ جهانی دوم استفاده می کرد. امروز تحقیقات، موارد مصرف متعدد روغن های معطر را ثابت کرده است. تحقیقات پزشکی در سال های اخیر ثابت کرده است که عطر ها همانند سایر داروها مستقیما روی مغز تاثیر می گذارند. برای مثال بوئیدن گیاه اسطوخودوس، امواج آلفا را در پشت سر افزایش می دهد و این ناحیه مرتبط با حفظ آرامش است.   بوی گل یاسمن امواج بتا را در مغز افزایش می دهد و این امواج باعث افزایش تحرک و هوشیاری می شود.

روغن های معطر چگونه عمل می کنند؟

مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy : دکتر آلن هاچ متخصص اعصاب و رئیس مرکز تحقیقات بویایی و چشایی در شیکاگو می گوید:” بوها به طور مستقیم روی مغز تاثیر می گذارند، درست مانند داروهای مخدر.” بینی ما ظرفیت و توانایی تشخیص یک میلیونیوم بوی مختلف را دارد. عطر و بو وارد بینی ما می شود و با پرزهای بینی تماس حاصل می کند. گیرنده های واقع در این پرزها به پیاز های بویایی واقع در انتهای رشته های عصبی به مغز متصل هستند. بوها به وسیله پرزها و از طریق پیاز های بویایی به کمک لرزش های الکتریکی به مغز انتقال می بایند. سیستم لیمبیک بخشی از مغز است که مرتبط با حالات روحی، احساسات، هیجانات، حافظه و یادگیری ماست. تمام بوهایی که به سیستم لیمبیک می رسند، اثرات شیمیایی مستقیم روی حالت روحی ما دارند. به علاوه سیستم لیمبیک محل ذخیره میلیون ها بویی است که به خاطر می آوریم.

سلول های روغن های گیاهی خیلی ریز هستند به راحتی می توانند در پوست نفوذ کرده و جذب جریان خون شوند. این کار بین چند ثانیه یا ۲ ساعت و حدودا ۴ ساعت نیاز دارد تا مواد زائید از خون خارج شده و از طریق ادراد، عرق و مدفوع خارج شوند. نقش روغن های معطر در درمان  بیماریها روغن های معطر به شکل سحر آمیزی در مشکلات عصبی، موارد مرتبط با استرس، بیماری های عصبی، عفونت های پوستی، ریزش مو،  التهابات، وجود درد ناشی ازعضلات یا اختلالات اسکلتی موثرند.

عطر درمانی برای چه کسانی ممنوع است؟

مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy : مثل هر روش دیگری که استثناهایی دارد، آروماتراپی هم موارد ممنوعه ای دارد و کسانی هستند که نباید سراغ این روش بروند.

 • خانم های باردار: زنان باردار نباید در طول دوره بارداری شان از رایحه درمانی استفاده کنند. البته مورد زمان وضع حمل متفاوت است و چنانچه متخصص این کار اجازه دهد؛ انجامش بدون مانع خواهدبود.
 • مبتلایان به آسم شدید: افراد مبتلا به آسم نه تنها باید دور استفاده از رایحه درمانی را خط قرمز بکشند که باید نسبت به قرار گرفتن در معرض عطرها و اسپری ها نیز حساس باشند.
 • مبتلایان به آلرژی ها: وقتی بهار می رسد و با استشمام بوی گل ها دچار عطسه و سرفه می شوید، نباید توقع داشته باشید رایحه درمانی گزینه مناسب شما باشد. خیلی ها هم ممکن است حساسیت های فصلی نداشته باشند، اما نسبت به بوهای مختلف حساس باشند. دیده شده گاهی یک عطر حال کسی را بد کرده است!
 • فشار خونی ها: افرادی که دچار این مشکل هستند باید نسبت به استفاده از رایحه ها حساس باشند. برای نمونه فشار خونی ها نباید به هیچ وجه سراغ رزماری یا اسطوخودوس بروند.
 • مبتلایان به سرطان های وابسته به استروژن: خانم هایی که از سرطان رحم، تخمدان یا سینه رنج می برند به هیچ وجه نباید از رایحه رازیانه، راوید یا بادیان استفاده کنند. این رایحه ها سطح استروژن را در خون بالا می برند و می تواننددردسرساز شوند.
 • در نهایت افرادی که در حال گذراندن مراحل درمانی شان از طریق شیمی درمانی هستند قبل از استفاده از رایحه های آروماتراپی و انجام این روش، حتما باید با پزشک شان مشورت کنند. همچنین کسانی که قصد دارند باردار شوند و نیز مبتلایان به بیمار های کبد و کلیه باید نسبته به استفاده از رایحه ها حساس باشند.

یک نکته مهم: زنان باردار نباید در طول دوره بارداری شان از رایحه درمانی استفاده کنند

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: مروری بر عطر درمانی آروماتراپی Aromatherapy
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • منابع: مجله همشهری تندرستی/ کتاب عطر درمانی، تالیف لالیتا شرما، ترجمه رویا پور مناف
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.