Loading...

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی : مرحله آخر در تولید ریشه سنبل الطیب، برداشت و خشک کردن می باشد. این دو مرحله اهمیت خاص خود را دارند. بدین صورت که هزینه های بالای کارگری داشته و باید مدیریت شود. کی میتوان سنبل الطیب را برداشت کرد؟ سنبل الطیب گیاهی دوساله از نظر تولید ماده موثره می باشد یعنی باید یک زمستان از روی آن بگذرد تا از نظر تکمیل مواد دارویی به حد نساب استاندارد برسد. از این رو سعی کنید به دو صورت عمل کنید. یا در فصل بهار کشت کرده و در بهار بعدی برداشت کنید. یا اینکه در پاییز کشت کرده و در پاییز ساله بعد برداشت کنید. در هر دو صورت گیاه از نظر متابولیت های دارویی تکمیل می باشد. موضوع برداشت و اصول برداشت در گیاهان دارویی اهمیت بالایی دارد. آنچه که مهم است اقدام به موقع برای برداشت و خشک کردن می باشد.

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

مرحله برداشت سنبل الطیب

دقیقا چه شرایطی برای برداشت ریشه سنبل الطیب مناسب است؟ کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی و برداشت ریشه سنبل الطیب در ایران مکانیزه هست؟ این سوال مهم می باشد و باید به آنچه مینویسم دقت کنید. فرض بر این است که خاک سبک بوده و مشکلی از این بابت نداریم. حال فصل سرما رسیده و میخواهیم برداشت را انجام دهیم. ابتدا باید بدانیم که ماشین یا دستگاهی برای برداشت ریشه نداریم و مطابق معمول همه چیز با دست انجام میگیرد. لذا نیروی انسانی قوی باید در دسترس داشته باشید. نیروی کارگری پیر و کودک یا از آن قسم کارگر هایی که بیشتر نقش نظارتی دارند نباید استفاده کنید. سعی کنید کارگر مطمئن و کاری بیاورید چرا این کار سخت بوده و آنها فرار خواهند کرد. نکته دیگر در مورد رطوبت خاک می باشد. نمیتوان به محض آبیاری اقدام به در آوردن ریشه از خاک کرد چون گل بوده و همه چیز به هم میخورد و امکان فعالیت وجود ندارد پس سعی میکنیم دو روزی از آبیاری بگذرد تا خاک به حال ظرفیت مزرعه ای یا کمی بیشتر برسد. در این زمان به راحتی بیل در خاک فرو رفته و خاک ریشه با تکان های متعدد میریزد و ریشه لخت باقی می ماند.

اهمیت رطوبت خاک و نوع بافت خاک در این است که باعث کنده شدن ریشه و تلفات نمیشود. به کرار مشاهده کرده ام که به علت سنگینی خاک موقع در آوردن گیاه، خاک به صورت گل به ریشه چسبیده و اصلا جدا نمیگردد اگر این اتفاق افتاد بنظر من شکست خورده اید. نکته دیگر در دسترس بودن آب برای شستشوی ریشه ها می باشد. بر اساس برآورد و بررسی ما هر کیلو ریشه خشک تمیز با ۴ درصد خاک که عملا جدا نمیشود، ازحدود ۴ تا ۵ کیلو ریشه تر بدست می آید. یعنی شما برای تولید یک تن خشک، در حدود ۵ تن ریشه تر دارید و باید آنها را شستشو کنید. این مرحله مستلزم نیروی کارگری و آب فراوان مانند آب رودخانه یا آب چاه می باشد. پس حتما به این نکات توجه کنید. اگر با روشهای کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی و مهمتر از همه برداشت و خشک کردن سنبل الطیب آشنا نباشید در مراحل کار به مشکل برخواهید خورد.

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

خشک کردن ریشه سنبل الطیب

بعد از کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی نوبت به برداشت ریشه سنبل الطیب می رسد. نکته بعد خشک کردن می باشد. اگر مکانی برای خشک کردن ندارید حتما قبل از برداشت به فکر آن باشید. بدانید که مسئله رطوبت هوا می باشد. در سرمای پاییز نمیتوان ریشه سنبل الطیب را در فضای بیرون خشک کرد چرا که هر لحظه انتظار بارش برف و باران می رود. و اگر ریشه سنبل الطیب بعد از چند روز خشک شدن دوباره خیس شود سیاه میگردد و بازارپسندی خود را از دست می دهد. پس به دو چیز فکر کنید. یکی فضای خشک کردن و دوم کارخانه های سبزی خشک کنی! آنها حاضر هستند ریشه سنبل الطیب یا هر گیاه دارویی دیگری را خشک کنند. قیمت هر کیلو تر جهت خشک کردن بین ۵۰۰ الی ۷۰۰ تومان می باشد. این مبلغ در گیاهان مختلف و بخش های مختلف گیاه فرق می کند.

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

عیب خشک کن های صنعتی در این است که از کیفیت فیتوشیمیایی محصول می کاهند. در حالی که این اتفاق در خشک کن های طبیعی رخ نمیدهد. سعی کنید در مرحله شستن ریشه سنبل الطیب، ریشه را از محل طوقه به چهار تکه تقسیم کنید تا خاک موجود در محل طوقه به راحتی شسته گردد. بهترین محصول وقتی بدست می آید که شما درصد ناخالصی بار کمتری داشته باشید. کمترین ناخالصی که ما بدست آورده ایم ۴ می باشد. البته این مقدار در تناژ می باشد و الا در فروش با وزن کمتر میتوان این ناخالصی را کمتر نیز کرد. بعد از خشک شدن محصول آنرا در بسته بندی های دلخواد در گونی های کنفی پر کرده و با وزن مشخص انبار داری کنید. حتما دقت کنید که محل انبار مطمئن باشد و رطوبت یا آفات یا موجوداتی مانند موش یا مار وارد نگردد چرا که هم برای شما هم برای محصول آسیب رسان می باشد. در نظر داشته باشید که کشاورز موفق کسی هست که در فروش محصول خود موفق باشد و الا تولید بی فایده و ضرر ده خواهد بود پس حتما بیشتر وقت خود را صرف بازار یابی و فروش کنید

خرید بذر و نشای سنبل الطیب

شما میتوانید بذر و نشای سنبل الطیب را بصورت عمده و خرده از هربی کالا خریداری کنید. برای خرید نشا و بذر بصورت عمده حتما تماس بگیرید و برای خرید در مقادیر کم و خانگی به صفح فروش گرمی بذر سنبل الطیب در هربی کالا مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
  • عنوان مقاله: کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.