Loading...

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش سوم

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش سوم

خرمن کوبی

بررسی تاج خروس و کینوآ بخش سوم : بر خلاف لوبیا و دانه های دیگر، کینوآ و تاج خروس پوستی برای کندن ندارند. با این حال، کینوآ با ماده تلخی به نام ساپونین پوشیده شده است که پرندگان و گوزن ها به آن دست نخواهند زد. به دلیل این پوشش، کینوآ قبل از پخت به شستشوی کامل نیاز دارد. روش اول قرار دادن دانه ها در مخلوط کن با سرعتی کم با آب سرد است، تا زمانی که پوسته هنوز دارای ساپونین است آب را عوض نکنید. برای دستیابی به نتیجه مطلوب و خوب باید ۵ بار آب را عوض کنید. راه دیگر قرار دادن میزان مورد نظر کینوآ پارچه ای یکدست یا روبالشی و قرار دادن آن در ماشین لباس شویی اتوماتیک با آب سرد است.

  • پوست و ساپولین کینوآهای تجاری حذف شده اند همچنین تاج خروس تجاری و مورد عرضه در بازار بدون ساپولین و پوست است بنابراین می توانید بدون هیچ آماده سازی اضافی آن را پخت کنید.

دستاورد ها (محصول به دست آمده)

برای کاشت هر گیاه دو بذر مناسب و کافی است. اما شما می توانید به راحتی بیش از ۱۸۰ گرم از هر گیاه را در بهترین شرایط خاکی به دست آورید. عملکرد محصول متوسط تجاری برای تاج خروس و کینوآ ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ پوند (۵۰۰-۹۰۰ کیلوگرم) در هر هکتار است. نتایج به دست آمده از برداشت کارگران در آمریکای جنوبی و مرکزی بیش از ۵۰۰۰ پوند (۲۴۰۰ کیلوگرم) در هر هکتار گزارش شده است. آمار عملکرد در مناطق مختلف متفاوت می باشد. در ایرن بین یک تا ۴ تن گزارش شده است.

پخت و پز

دستورالعمل اصلی: مقدار مساوی از تاج خروس/کینوآ را در آب بجوشانید و زمانی که تمام آب جذب آن شد، آن را بپوشانید و بپزید (دقیقا همانند کته برنج). تاج خروس برای جوشیدن به ۱۰-۱۲ و کینوآ به ۱۲-۱۵ دقیقه وقت نیاز دارد. برای سازگاری بیشتر مانند فرنی، از آب بیشتری استفاده کنید. باید برای به دست آوردن طعم مورد علاقه خود، آزمایش های مختلفی را انجام دهید.

کینوآ و تاج خروس هر دو حاوی ۱۶ درصد پروتئین، ویتامین های e و b، کلسیم، آهن و فسفر هستند. آن ها به راحتی هضم شده و طعم فوق العاده ای دارند. طعم ساده و متمایز کننده آن ها، آشپزی شما را برجسته تر و بهتر نشان میدهد. اگر چه آن ها فضای بیشتر در غذا را اشغال می کنند، می توانند به جای برخی دانه ها در بسیاری از دستورالعمل ها استفاده شوند. از آنجا که آن ها غلات نیستند، می توانند توسط افرادی که به غلات حساسیت دارند، خورده شوند.

  • بوته های جوان و ترد کینوآ و تاج خروس، سالاد را خوش طعم می کند و ویتامین ها (به خصوص کلسیم و آهن)، مواد معدنی و پروتئین های آن را بالا می برد.
  • ترکیب آب هویج و برگ تازه تاج خروس و کینوا که حاوی مقدار کمی از این نوع برگ هاست، نوشیدنی جذاب تری را به ارمغان می آورد.

سبزیجات پیرتر برای بخارپز شدن، تفت دادن و یا ترکیب با ادویه کاری و غذای مرکب گوشتی فوق العاده هستند. یکی از خوش مزه ترین تاج خروس ها tampala نام دارد. همچنین به دلیل محبوبیت تاج خروس در این کشور، اسفناج چینی نیز نام دارد.

انبارداری بذر کینوا و تاج خروس

اگر شما به فکر برداشت و بدست آوردن بذرهای خالص هستید، مهم است که علف های هرز ریشه قرمز و سلمک را در مزرعه از بین ببرید زیرا تاج خروس و کینوآ شباهت زیادی به خویشاوندان شان دارند. تاج خروس ها مانند کینوآها با یکدیگر شباهت دارند بنابراین فقط یک نوع خاص از آن را بکارید یا آن را با فاصله های بیشتری بکارید. بعضی از گونه ها، از جمله تاج خروس بنفش از ارقام مناسب تری می باشند. سلمک ها در مزرعه از کینوا در جوانه زنی و رشد سرعت بیشتری دارند.

نتیجه گیری

تاج خروس و کینوآ دارای از گیاهان خوشایند برای باغبانان و زارعین می باشند. کشاورزانی که به دنبال گیاهان بادوام، آسان در رشد و با پروتئینی بالا هستند. آن ها نسبت به دانه های معمولی مانند گندم و جو کیفیت غذایی بالاتری دارند و پوسته ای ندارند که قبل از پخت توسط دستگاه ها کنده شود. دستورالعمل ها در اکثر بسته بندی های تجاری بر این اساس است که می توانید آن ها در ۳۰ دقیقه بپزید. آنها به ۱۵ دقیقه برای شستشو جهت نرم شدن و ۱۵ دقیقه زمان برای پخته شدن نیاز دارند. طعم کینوا و تاج خروس بی نظیر هست.

خرید بذر کینوا

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.