Loading...

عامل محدودکننده در کاشت گیاهان دارویی

عامل محدودکننده در کاشت گیاهان دارویی

عامل محدودکننده در کاشت گیاهان دارویی : در مورد عامل محدود کننده در منابع ایرانی مطلب مناسبی پیدا نکردم. از این رو تلاش میکنم از دانشی که در اختیار دارم کمک بگیرم و اصطلاح عامل محدود کننده رو شرح بدهم. حالتی رو در نظر بگیرید که تصمیم گرفته اید پروژه ای رو انجام دهید و برای انجام این پروژه تعداد ۵۰ فاکتور باید در کنار هم قرار بگیرند تا در نهایت برایند کار مثبت و سودده باشد. برآیند گاها ممکن است زنده ماندن یک گیاه دارویی باشد و گاها ممکن است تلاش شما برا بدست آوردن موفقیت در یک مسابقه ورزشی باشد. در هر صورت بایستی عوامل زیادی دست در دست هم بدهند تا در نهایت نتیجه دلخواه و ممثبت حاصل گردد. اما بارها و بارها مشاهده شده است که نمیشود همه عوامل و فاکتورهای لازم رو در کنار هم دید.

در کشاورزی و کشت و کار گیاهان دارویی هم موضوع به همین منوال می باشد. شما باید برای برداشت موفق محصول چندین ده فاکتور رو در کنار هم مهیا کنید تا در نهایت یک مزرعه بتواند محصول تولیدی خود را به شما تحویل دهد. برای مثال اگر مزرعه سرخارگل در برنامه احداث دارید. برای اینکه مزرعه سرخارگل احداث گردد. عواملی مانند آب آبیاری، خاک مناسب، نشای سالم، دانش فنی، بازار مناسب، امکانات خشک کردن و هزاران هزار فاکتور طبیعی و فنی دیگر لازم است که در نهایت به محصول خوب ختم گردد.

 • حال تصور کنید همه امکانات مهیا می باشد اما در بین همه شرایط لازم یکی از شرایط مهیا نشده است، آن فاکتوری که مهیا نمی باشد اجازه بدست آوردن محصول سرخارگل را نمیدهد. با اینکه آن فاکتور بسیار کوچک و خنده دار می باشد اما همان باعث شده است که نتوان از مزرعه محصول مناسب برداشت کرد. به آن عامل و فاکتور عامل محدود کننده گفته میشود.

در گیاهان دارویی عوامل محدود کننده بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است بارها و بارها با آن روبرو شده باشید بنابراین عوامل محدود کننده میتوانند بوجود آمده و رفع شوند اما شما متوجه آن نشوید. برای مثال اگر در نظم آبیاری شما در مزرعه خللی ایجاد گردد همان بی نظمی یک عامل محدود کننده بود و باعث افت عملکرد یا توقف رشد برای یک هفته میشود بنابراین به محض رفع عامل محدود کننده رشد مزرعه به حالت اولیه برخواهد گشت اما با یک افت عملکرد و کیفیت در محصول. بنابراین عامل محدود کننده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

گاهی یک آفت غیر مهم میتونه بعنوان یک عامل محدود کننده ظاهر بشه در حالی که اون آفت تا قبل از این هیچ تهدیدی برای زراعت ما نبود ولی با تغییر کشت، همان آفت به بزرگترین مشکل ما در زراعت تبدیل شده است. در سال ۱۳۹۴ مزرعه ای از سرخارگل به وسعت ۳۰۰۰ متر مربع احداث کردم. همه چیز خوب پیش میرفت! نیروی کاری، آب آبیاری، خاک مناسب و نشای با کیفیت را در اختیار داشتم و کشت عالی انجام شد. آبیاری نیز منظم صورت گرفت. اما در اواسط تابستان با یک عامل محدود کننده بسیار قوی روبرو شدم. متاسفانه به مشکل کمبود آب آبیاری خوردیم و بعلت بد قولی آنها که تامین آب را بر عهده گرفته بودند مزرعه با خشکی روبرو شده و طی یک ماه مزرعه کاملا خشک شد.

 • در واقع گاها این تصمیمات ما هست که باعث ایجاد عوامل محدود کننده میشود. اما در طبیعت نیز عوامل محدود کننده وجود دارند و نمیشود با آنها مبارزه کرد. برای مثال اگر در تبریز  زندگی میکنید و دارای زمستان های سرد و یخبندان هستید برای گیاه دارویی مانند به لیمو یا استویا این دما عامل محدود کننده بحساب آمده و نمیتوان به لیمو را در آذربایجان بصورت چند ساله کشت و کار کرد مگر اینکه با روش های مصنوعی و مهندسی شرایط را برای زمستان گذرانی به لیمو آماده کرد. نظر شما در این مورد چیست؟

 

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • انشتار مقاله با ذکر نام منبع و نام نویسنده بلامانع است
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “عامل محدودکننده در کاشت گیاهان دارویی”

 1. Pingback: روش کاشت و پرورش پیاز پیاز را چگونه بکارید, اصول کاشت پیاز, کاشت بذر پیاز, کاشت پیازچه

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   برخی از مقالات باید ادیت بشوند و مقاله مورد نظر شما هم همینطوره
   چشم حتما اصلاح میشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.