Loading...

کاشت مریم گلی

کاشت مریم گلی

کاشت مریم گلی : گیاه مریم‌گلی معمولی به شکل بوته‌های کوچکی است که می‌تواند ارتفاع بلندی داشته باشد. شاخ و برگ‌های سبز مایل به خاکستری در گلدان یا باغ بسیار عالی به نظر می‌رسد. مریم‌گلی را می‌توان در یک ظرف با رزماری، ریحان و سایر گیاهان مدیترانه‌ای کاشت و یک ترکیب عالی از عطرها را داشت. درحالی‌که آشپزان از طعم و مزه متمایز مریم‌گلی لذت می‌برند باغبانان از شاخه‌های سرسبز و شکوفه‌های این گیاه لذت می‌برند.

خاک، کاشت و مراقبت

اگر شما در مناطقگرم و بدون بارندگی و آبیاری زندگی می‌کنید، مریم‌گلی شما به‌سختی رشد پیدا می‌کند بااین‌حال اگر در مناطق مرطوب مانند مناطق شمالی و دور از جنوب زندگی می‌کنید مریم‌گلی معمولاً رشدی سالانه دارد چون‌که مریم‌گلی رطوبت و گرمای تابستان را به‌راحتی تحمل نمی‌کند. این گیاه در پاییز یا بهار کاشته می‌شود، نشاها را بین ۱۸ تا ۲۴ بافاصله بکارید. یک منطقه آفتابی با خاکی که به‌خوبی زهکشی شده و دارای PH بین ۵، ۶ و ۷ است را برای کاشت انتخاب کنید. اگر خاک رس دارید خاک و مواد آلی را اضافه کنید تا زمین حاصلخیز و زهکشی بهتری را داشته باشید. هرساله در بهار هرس انجام می‌شود و برای تکثیر شاخ و برگ‌های جدید، قدیمی‌ترین شاخ و برگ‌ها هرس می‌شود. شما در اواخر بهار گل‌های صورتی یا بنفش را خواهید دید. حتی با هرس کردن، گیاهان می‌توانند به شکل چوب دربیایند و بعد از ۳ تا ۵ سال شاخه‌های زیادی تولید می‌شود. در این مرحله ممکن است شما بخواهید از گیاه خود قلمه بگیرید و یک گیاه جدید را تشکیل دهید.

تعداد نشای مورد نیاز برای کاشت یک هکتار ۸۰ هزار عدد نشای سالم و قوی می باشد. برای تولید این تعداد نشا شما به ۳ کیلوگرم بذر باکیفیت نیاز دارد. هربال مارکت بذر و نشای مورد نیاز شما را تامین میکند. از انجایی که مریم گلی دارای انواع مختلفی می باشد حتما قبل از خرید بذر یا نشا در مورد گونه ای که میخواهید کشت کنید مشاوره های لازم را با کارشناسان هربال مارکت انجام دهید. برای یادگیری روش کامل کشت و کار گیاه دارویی مریم گلی ۱۴۰ دقیقه فایل صوتی مشاوره آماده شده است که میتوانید از سایت هربی کالا دانلود کرده و گوش کنید.

آفات و بیماری ها

سفیدک یکی از مشکلات رایج مریم‌گلی است، باید گردش هوای خوب برای گیاهان فراهم شود. شما باید در داغ‌ترین روزهای گرم تابستان مراقب باشد. شما می‌توانید با سنگریزه‌ها مالچ ایجاد کنید و یا از برگ‌های خشک استفاده کنید و استفاده از سنگریزه‌ها در مقایسه با مالچ‌های آلی  رطوبت را بسیار سریع‌تر تبخیر می‌کند.

برداشت و نگهداری

در مناطقی که مریم‌گلی چندساله وجود دارد برداشت به‌ آرامی در طول سال اول انجام می‌شود. در سال‌های بعد باید مریم‌گلی برحسب مقدار موردنیاز (در تمام طول سال) انجام شود. شما می‌توانید تمام ساقه را ببرید یا تنها مقدار موردنیاز خود را ببرید. برای اینکه به گیاه زمان کافی برای رشد شاخ و برگ جدید را بدهید، ۲ ماه مابین آخرین برداشت خود و اولین سرمای فصل را رها کنید. مریم‌گلی برداشت‌شده با حلق‌آویز کردن ساقه‌های وارونه خشک می‌شوند. برگ‌های خشک را از ساقه جدا کنید و آن را در یک ظرف خالی از هوا نگهداری کنید. گل‌های روی ساقه‌ها را نگه‌دارید تا غلاف‌های زیبایی را پرورش دهید و در گیاه دارویی خشک‌شده خوبی را ایجاد کند. مریم‌گلی به نور، خاکی که به‌خوبی زهکشی شده است نیاز دارد و این عوامل باعث می‌شود تا گلدان‌های خوبی را داشته باشید. گلدان سفالی برای مریم‌گلی بسیار خوب است چون‌که سریعاً آب اضافه را می‌گیرد. بعد از سال اول، شما می‌توانید مریم‌گلی‌های زیادی را در طول سال و در صورت نیاز برداشت کنید. مریم‌گلی خشک‌شده یک ماده ضروری برای ساخت چاشنی مرغ، بوقلمون و دسر است. برای کسب اطلاعات کامل تر و جامع تر میتوانید فایل صوتی مشاوره روش برداشت در گیاهان دارویی را از سایت هربی کالا دانلود کرده و  استفاده ببرید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.