Loading...

کاشت پونه کوهی

کاشت پونه کوهی

کاشت پونه کوهی

کاشت پونه کوهی

کاشت پونه کوهی : پونه کوهی، یک گیاه دارویی با رایحه و طعم قوی می باشد که در گلدان هم میشود آن را کشت و کار کرد. با این حال بعلت رشد پایدار میتوان از این گیاه ارزشمند برای پوشش سبز فصلی نیزاستفاده کرد یا می تواند به عنوان مرزهایی در یک مسیر بکار رود. در اواخر تابستان گل های سفید پونه کوهی ایتالیایی یا آلمانی با برگ های سبز روشن خودنمایی می کند و شما می توانید از آن لذت ببرید. پونه کوهی را می توانید در باغ گیاهان دارویی یا گلدان بکارید.

خاک؛ کاشت و مراقبت از پونه کوهی

کاشت پونه کوهی حساسیت های مخصوص به خود را دارد. برای کاشت پونه کوهی یک فضای آفتابی لازم است. با این حال در مناطق شمالی ایران پونه کوهی از یک سایه جزئی در بعد از ظهر سود خواهد برد. بدین منظور گیاهان را در خاکی که به خوبی زهکشی میشود و دارای PH مابین ۶.۵ تا ۷.۰  است بکارید. در اکثر گیاهان دارویی برای تغذیه به کود نیاز زیادی نیست اما شما میتوانید از کود هربان که یک کود معدنی و سالم می باشد برای تغذیه پونه کوهی استفاده کنید. پونه کوهی به راحتی گسترش پیدا میکند.

پونه کوهی علاوه بر بذر از طریق ریشه دار کردن قلمه ها نیز تکثیر میگردد. بدین منظور در اواخر بهار میتوانید از ساقه های آن قلمه بگیرید بدین منظور یک سوم از بوته ها برش دهید تا یک گیاه جدید بسازید. پونه در آب و هوای معتدلتر (مناطق مرکزی و جنوبی تر) و نه کوهی همیشه سرسبز است. در ناحیه شمالغرب و در مناطق شمالی، در زمستان با مالچ از گیاهان محافظت کنید و آنها را بپوشانید. گیاهان کوچکی که در گلدان هستند می توانند در زمستان به داخل انتقال یابند. قبل از اینگه گیاهان تازه در بهار شروع به رشد کنند ساقه های مرده را در فصل بهار هرس کنید.

[divider style=”shadow” top=”20″ bottom=”20″]

کاشت پونه کوهی

آفات و بیماری های پونه کوهی

بعد از کاشت پونه کوهی نیاز است تا مراقبت های شدیدی از بروز بیماری ها و آفات داشته باشید. پوسیدگی ریشه، عنکبوت، شته ها می توانند به گیاه پونه کوهی حمله کنند. مراقب باشید که خاک به خوبی زهکشی شود و هر شاخ و برگی که دارای نقطه های قهوه ای هستند را ببرید. در باغ گیاه پونه کوهی می تواند با گیاه مرزنجوش شیرین اشتباه گرفته شود هر چند به راحتی می توانید این دو گیاه را از طریق عطر و طعم از هم تشخیص دهید.

برداشت و نگهداری از پونه کوهی

اغلب گیاهان برای رشد جدید به طور مداوم برداشت می شود. به محض اینکه گیاه چند سانتیمتر بلند شد، از شاخه های ارگانیک و تازه برداشت را شروع کنید. پونه کوهی در اواسط تابستان و درست قبل از شکوفه دهی بیشترین عطر و طعم را دارد و این زمان بهترین زمان برای برداشت برگ ها برای خشک کردن است. عطر خشک شده این گیاه قوی تر از شکل تازه آن است. برای برداشت های بزرگ، ساقه ها را تنها کمی بالاتر از پایین ترین مجموعه برگ ها ببرید، با این کار رشد جدیدی آغاز خواهد شد. برگ های پونه ممکن است به صورت خشک شده، فریز شده یا یخ زده نگهداری شوند. با کاشت پونه کوهی در پاییز برداشت را یکسال بجلو بیاندازید. شما میتوانید در مورد برداشت گیاهان دارویی فایل صوتی برداشت در گیاهان دارویی را گوش کنید.

[divider style=”shadow” top=”20″ bottom=”20″]

کاشت پونه کوهی

موارد استفاده از پونه کوهی

عطر مخفی پونه کوهی در سس اسپاگتی Aunt Bee و غذاهای ایتالیایی یا یونانی استفاده می شود شما همچنین می توانید این گیاه را همراه با گوشت، ماهی، تخم مرغ، پنیر، گوجه فرنگی، لوبیا و کدو سبز استفاده کنید. استفاده از پونه کوهی در سالاد طعم خاص و خوشمزه ای را ایجاد می کند. پونه بدرد پخت و پزهای طولانی نمی خورد بنابراین در انتهای فرآیند پخت برگ های تازه را اضافه کنید و یا از برگ های خشک در سس و غیره استفاده کنید. گل های پونه خشک ممکن است در هنرهای دستی مانند تاج های گل استفاده شود.

  • پونه کوهی گیاهی مناسب برای فشار خون
  • پونه کوهی گیاهی عالی برای عفونت ها

طبع پونه کوهی سرد است یا گرم

پونه کوهی دارای طبع گرم و ملایمی می باشد. در واقع بین طبع سرد و گرم قرار گرفته است. در صورتی که پونه کوهی طبع خشکی دارد و برای حذف مایعات اضافی بدن بهترین دمنوش می باشد. از این رو کاشت پونه کوهی در خانه برای مصارف خانگی بسیار توصیه میگردد.

پونه کوهی و خواص آنتی اکسیدانی

تیمول و رزمارینیک اسید، فیتوکمیکال های بسیار قوی موجود در برگ های سبز پونه کوهی می باشند که می توانند سلول ها را از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد اکسیژن محافظت کنند. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که پونه کوهی ظرفیت آنتی اکسیدانی قوی تری به نسبت آنتی اکسیدان های صنعتی که به فرآورده های صنایع غذایی اضافه می شوند دارد. ظرفیت آنتی اکسیدانی پونه کوهی ۴۲ بار بیشتر از سیب، ۳۰ مرتبه بیشتر از سیب زمینی و ۱۲ بار بیشتر از پرتقال است. با این حساب کاشت پونه کوهی در گلدان برای مصارف خانگی توصیه میگردد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: کاشت پونه کوهی
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.