Loading...

کاشت گیاه دارویی بومادران

کاشت گیاه دارویی بومادران

کاشت گیاه دارویی بومادران

کاشت گیاه دارویی بومادران

کاشت گیاه دارویی بومادران : گیاه دارویی بومادران (نام علمی: Achillea mmillefolium) گیاهی چند ساله و گلدار است. این گیاه انتخابی مناسب و دوست داشتنی برای کشت در حیاط منزل یا ویلای شماست چه آن را در باغچه های گل و یا در بین بوته ها بکارید چه در مزرعه فرقی نمیکند. مراقبت از بومادران بسیار راحت است به طوری که عملا می توان گفت نیازی به نگهداری ندارند. بیایید نگاهی به نحوه کاشت این گیاه و همچنین نکاتی برای کاشت آن بیاندازیم. بومادران ها دارای رنگ بندی متنوعی هستند که از بین تمام رنگها، رنگ زرد، سفید و انواع صورتی و قرمز زیبایی بیشتری دارند. با هربال مارکت همراه باشید… نحوه کاشت بومادران به سه روش می باشد. در ریر هر کدام از روش های تکثیر و کاشت بومادران را شرح میدهیم.

کاشت از طریق بذر

کاشت گیاه دارویی بومادران از طریق بذر بسیار مرسوم می باشد. در این روش بذر از فروشگاه های معتبر خریداری شده و به صورت مستقیم در محل مورد نظر کاشته میشود. در این روش بایستی بستر کاشت چه در مزرعه و چه در گلدان کاملا آماده باشد و بذر بعد از کاشته شدن در بستر خاکی توسط خاک سبکی در حد یک سانتیمتر پوشانده شده و آبیاری شود. استفاده از کاور پلاستیکی در این مرحله تا زمان جوانه زنی ضروری می باشد. از زمان کاشت بذر تا ظهور اولین نشاهای رشد حدود ۶ الی ده روز طول میکشد. بعد از جوانه زنی گیاه را به محلی نیم سایه منتقل کرده و رسیدگی های معمول را تا رشد کامل انجام میدهیدم.

کاشت گیاه دارویی بومادران

کاشت از طریق نشا

نشا یکی از بهترین روش ها در کاشت گیاه دارویی بومادران می باشد چرا که رشد گیاه را به مدت ۱ الی دوماه جلو می اندازد. نشا در واقع همان بذر رشد کرده در فضای کنترل شده ای مانند گلخانه می باشد. بعد از خرید بذر بومادران آن را در شرایط مناسب گلخانه ای تبدیل به نشا کرده و نشا را برای کشت به مزرعه یا باغچه انتقال میدهیم. دقت کنید که قبل از انتقال نشا حتما مرحله مقاوم سازی نشا را برای مدت یک هفته انجام دهید.

کاشت از طریق تقسیم بوته یا ریزوم

از روش های غیر مرسوم کاشت گیاه دارویی بومادران بحساب آمده و کمتر استفاده میگردد. در این روش بوته مادری بومادران را برای تکثیر به چندین بوته تقسیم کرده و هر کدام را بعنوان یک گیاه مجزا در فواصل مشخصی می کاریم.

فواصل کاشت بومادران

اگر تصمیم دارید بیش از یک بومادران بکارید، گیاهان خود را با فاصله ۲۵ الی ۴۰ سانتیمتری بکارید. البته می توانید کاشت بومادران را از طریق بذر شروع کنید. بذر ها را قبل از آخرین زمان سرما در فضای بسته برای مدت ۶ الی ۸ هفته بکارید. بذرها را در خاکی مرطوب و گلدانی بپاشید. بذرها باید توسط خاک گلدان مورد پوشش قرار گیرند. گلدان های بومادران را در مناطقی گرم و آفتابی قرار دهید. با توجه به شرایط، بذرها بعد از ۶ الی ۱۰ روز جوانه می زنند. می توانید با پوشاندن بالای گلدان با وسیله ای پلاستیکی برای حفظ رطوبت و گرما، سرعت جوانه زدن را افزایش دهید. پس از سبز شدن بذر ها وسیله پلاستیکی را از بالای گلدان جدا کنید.

صرف نظر از اینکه، گیاهان زراعی شما از بذر رشد می کنند یا به عنوان گیاه یا نشا خریداری می شوند، باید آن را روبروی تابش مستقیم خورشید بکارید. آن ها در خاک های مختلفی رشد می کنند اما سعی کنید آن ها را در خاکی با زهکشی خوب بکارید. گیاه بومادران حتی در خاک بسیار خشک با مواد غذایی پایین هم رشد می کنند. کاشت گیاه دارویی بومادران در خاک های غنی توصیه میگردد. برخی احتیاط ها باید در زمان رشد بومادران صورت بگیرد تا در شرایط مناسب بدون مشکل و سپس تحت کنترل رشد کند.

خاک نیاز به کود دادن ندارد و فقط در طول دوره خشکسالی نیاز به چند دوره آبیاری دارد. در حالی که بومادران نیاز به مراقبت کمی دارد، به چندین بیماری یا آفات حساس است. اغلب این گیاه تحت تاثیر کپک خاکستری یا سفیدک سطحی قرار می گیرند. این دو نوع بیماری هر دو با ایجاد سفیدک بر روی برگ ها ظاهر می شوند. هر دوی این بیماری ها توسط قارچ کش ها درمان می شود. گیاهان بومادران نیز گاهی اوقات توسط زنجره ها (تف اندازان) تحت تاثیر قرار می گیرند. آگاهی از آفات و بیماری های بومادران برای کاشت گیاه دارویی بومادران لازم و ضروری می باشد.

کاشت گیاه دارویی بومادران

خواص دارویی بومادران

بومادران به عنوان یک گیاه استفاده های زیادی دارد. معمولا به عنوان گیاه دارویی که می تواند خونریزی زخم های جزئی، متورم یا گرفتگی عضلات، کاهش تب را درمان کند یا آرامشی را به انسان بدهد. گیاه بومادران همانند هر گیاه دارویی نباید بدون دستور پزشک مصرف شود. بومادران بجز مصرف دارویی، در ساخت مواد شوینده یا شامپو از آن استفاده می شود. بخور بومادران نوعی سفید کننده پوست می باشد. از آنجایی که مراقبت و کاشت گیاه دارویی بومادران بسیار آسان است، با دادن فضای کوچک در یکی از باغچه های گل به آن چیزی برای از دست دادن نخواهید داشت.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
  • عنوان مقاله: کاشت گیاه دارویی بومادران
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

کاشت و پرورش سنبل الطیب آلمانی

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.