Loading...

آشنایی با انواع چای

آشنایی با انواع چای

آشنایی با انواع چای : تمام چای ها از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) بدست می آید. استایل و سبک چای با تغییر شکل و شیمی برگ ایجاد می شود که “فرآوری” یا “تولید” نامیده می شود. در این مقاله تولید چای بصورت ساده بررسی خواهد شد. با هربال مارکت همراه باشید…

  • فرآوری چای ۵ مرحله اساسی دارد برای تولید برخی از چای ها از تمام این مراحل استفاده نمی شود، در حالی که چای های دیگر چند بار این مراحل را تکرار می کنند.
  • فرآوری پایه شامل برداشت، پژمردگی (به برگ ها اجازه داده می شود برگ پژمرده و نرم شوند)، رولینگ (برای شکل دهی به برگ ها و از حذف آب)، اکسیداسیون و سوزاندن (به عنوان مثال خشک کردن) می باشد.

 

مهمترین بخش در فرآوری چای اکسیداسیون است. اکسیداسیون زمانی رخ می دهد که آنزیم های موجود در برگ چای با اکسیژن تماس پیدا کنند و سپس دیواره های سلولی شکسته می شود. اکسیداسیون از طریق رولینگ، برش، خرد کردن به سرعت رخ می دهد و یا از طریق تجزیه طبیعی برگ اکسیداسیون به آرامی اتفاق می افتد. در واقع شما مشابه این فرآیند را در میوه مشاهده می کنید، به طور مثال سیبی که به آرامی رنگش قهوه ای می شود. اگر سیب را قاچ کنید و یا خرد کنید خیلی سریع تر قهوه ای می شود.

حالا جالب است، اگر سیب را بپزید سیب قهوه ای نخواهد شد. برش های طلایی – سفید سیب داخل کیک درست مانند وقتی که آنها را در فر قرار می دهید تازه باقی مانده است.  این به این دلیل است که گرما (یا بالاتر از ۱۳۰ درجه) فعالیت آنزیمی و اکسیداسیون را متوقف می کند. این مفهوم را به خاطر بسپارید چونکه ما قصد داریم بعدا در مورد آن صحبت کنیم.

  • توجه : اکسیداسیون هنوز توسط برخی از صنایع چای سازی به عنوان تخمیر نامیده می شود. این به خاطر این است که اتفاقاتی که در برگ چای اتفاق می افتد شبیه به تخمیر انگور برای شراب است. اکنون همه می دانند که در واقع این اکسیداسیون است اما به دلیل تاریخ طولانی اش اصطلاح “تخمیر” هنوز استفاده می شود. برای مثال این اصطلاح رایجی است که توسط کارشناسان چای در هند استفاده می شود.

 

انواع چایی

پنج سبک پایه چای وجود دارد: چای سفید، چای سبز، چای سیاه، چای اولونگ و چای پوئر

چای سفید

اساسا یک چای بدون فرآوری است. نام سفید این چای از جوانه های باز نشده یا جوانه هایی که به تازگی باز شده اند (جدیدترین جوانه هایی که روی شاخ و برگ چای رشد کرده اند) گرفته شده است. چای سفید به راحتی برداشت می شود و می توان آن را خشک کرد. اگر آب و هوا برای خشک کردن برگ ها همکاری نکند برگ ها حرارت بسیار بسیار ملایمی داده می شوند تا خشک شوند اما برگ ها رول نمی شوند، شکل داده نمی شوند. برخی از اکسیداسیون های کوچک به طور طبیعی اتفاق می افتد به طوری که یک روز کامل یا دور روز طول می کشد تا برگ های چای خشک شوند. به همین دلیل است برخی از چای های سفید (مانند گل صد تومانی سفید (white peony)) رگهایش دارای رنگ های مختلف (سفید، سبز و قهوه ای) است. چای سفید دارای طعم و عطر ظریفی است و دارای رنگ های سبز یا زرد بسیار کم رنگ است.

چای سبز

برداشت می شوند، پژمرده می شوند و رول می شوند. در این چای اکسیداسیون اتفاق نمی افتد چونکه در طول فرآیند رولینگ با اعمال گرما از اکسیداسیون جلوگیری می شود. سیب های پخته شده را که در بالا به آن اشاره کردیم را به یاد دارید؟ برای چای سبز برگ های تازه بخارپز می شوند و درجه حرارت به اندازه کافی آنزیم ها را برای قهوه ای شدن برگ ها متوقف می کند. درست مانند بلانچینگ یا سفید شدن سبزیجات.

به طور مشابه، برگ ها با انگشت پیچ می خورند و شکل داده می شوند و به اطراف وک (wok) یا دیگچه فشار داده می شود. سپس برگ ها رول می شود و شکل های پیچیده و بیشماری به وجود می آید و هر کدام طعم متفاوتی دارد. سپس برگ ها به صورت کامل خشک می شوند. رنگ چای سبز به طور معمول دارای رنگ سبز یا زرد است و طعم آن  شامل طیفی از طعم های تُست، سبزی های تازه پخته شده (چای بخار پز) و طعم گس است.

چای اولونگ

یکی از پرمصرف ترین چای ها است و ۵ مرحله فراوری را انجام می دهد (رولینگ و اکسیداسیون به ترتیب انجام می شود). اولونگ دارای تنوع بسیار می باشد. اگر بخواهیم چای اولونگ را به صورت ساده توضیح دهیم باید بگوییم مابین چای سبز و سیاه قرار دارد. این چای ها ۸ درصد تا ۸۰ درصد اکسید شده است (حجم قهوه ای یا قرمز شدن برگ ها به سختی قابل مشاهده است این در حالی است که چای آماده شده است).

در چای اولنگ یا اولانگ برگ ها رول می شوند و بعد استراحت داده می شوند تا اکسیده شوند. دوباره چای رول می شود و بعد اکسیده می شوند این کار بارها و بارها انجام می شود. اغلب حرارت کمی برای کند شده آنزیم ها استفاده می شود. در طول چند ساعت (گاهی چند روز) لایه زیبا یا نقاشی شده ای ایجاد می شود که دارای عطر و طعم خاص است. اولونگ معمولا نسبت به چای سفید یا سبز عطر و طعم پیچیده تری دارد و بسیار نرم و صاف و ملایم است. از آنجا که پروفیل های برگ چای اولانگ صاف و نرم و غنی هستند، چای اولونگ برای کسانی که به نوشیدن چای تازه علاقمند هستند ایده آل است.

چای سیاه

برای تولید چای سیاه از ۵ مرحله پایه استفاده می کنند، اما به طور کامل اجازه اکسیداسیون به آن داده می شود. همچنین مراحل به شکل بسیار خطی دنبال می شوند و معمولا در یک دسته تکرار نمی شوند. چای در مدت یک روز کاملا آماده می شود. رنگ چای سیاه قهوه ای تیره و قرمز است. چای سیاه قوی ترین طعم را ارائه می دهد و در برخی مواقع بیشترین طعم گسی را دارد.

چای پوئر

(pu-ARR یا pu-ERR) یک چای کاملا متفاوت است. ابتدا فرآیندی شبیه به چای سبز انجام می شود اما قبل از اینکه برگ خشک شود آنها به شکل کیک یا شکل های تزئینی دیگر در می آیند. پوئر یک چای تخمیر شده است (و استفاده از واژه تخمیر در اینجا درست است اما تخمیری نیست که در تولید الکل استفاده می شود). بسته به نوع پوئر (پوئر تیره یا سبز) فرآیند نگهداری چای پوئر برای چند ماه و چندسال های مختلف انجام  می شود. پوئر های بسیار قدیمی یا ذخیره شده به عنوان چای های تازه در نظر گرفته می شوند ( درست مانند شراب). چای پوئر دارای عطر و طعم  ملایم، عالی و ارزشمندی هستند. پوئر هر چه قدیمی تر باشد گرانتر است.

خرید انواع چای

برای خرید انواع چای مانند چای سفید یا چای سبز، چای اولانگ، چای سفید عزت و برخی از انواع چای با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۵۲۶۷۴۲ یا ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ تماس حاصل فرمایید

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر نام منبع و نویسنده بلامانع است
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.