Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 23

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳ : علاوه بر این مسائل، زمان‌بندی در کشت نشاء در مزرعه اصلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. از آنجایی که فرایند گرم‌شدن زمین و هوا در شروع بهار اتفاقی پیش‌رونده می‌باشد باید با برنامه‌ریزی مناسب، خرید نشاء در وقت مناسب، کشت نشاء را در زمانی انجام دهیم که اقلیم اجازۀ آن را به ما دهد.

اقلیم یک موضوع پراهمیت در شروع کشت گیاهان دارویی می‌باشد. نشاء یک گیاه کوچک و بسیار حساس به شرایط نامساعد محیطی می‌باشد. در اتفاقی نادر در شهرستان مرند مشاهده شد که نشاء تازه کاشته شده گیاه داروی مرزنجوش در اثر بارش باران اسیدی کاملاً از بین رفت. چنین اتفاقاتی ممکن است برای هر کشاورزی رخ دهد. بایستی همیشه پیگیر شرایط آب‌وهوایی باشیم. نشاء گیاهان دارویی به دمای بالا، کم‌آبی، بادهای شدید، شوری آب و خاک، چرای حیوانات، علف‌های هرز بسیار حساس می‌باشند و در مقابله با آنها اغلب از بین می‌روند. بنابراین تنها راه‌حل جهت موفقیت در کشت نشاء، خرید نشاء سالم و قوی، زمان‌بندی مناسب برای کاشت نشاء‌ و آبیاری به‌موقع و اصولی می‌باشد.

  • در روزهای اول بعد از کشت نشاء باید مراقبت‌های ویژه از آن به عمل آید تا آفتاب سوزان نشاء را از بین نبرد.
  • یک نکتۀ بسیار مهم که باید در این بخش به آن اشاره کنم تشخیص زمان درست کاشت نشاء در مزرعه می‌باشد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 23

زمان دقیق کاشت نشای گیاهان دارویی

سؤال بدین صورت مطرح می‌شود که کی و چه زمانی نشاء کاشته شود تا درصد گیرایی آن بالای ۹۵ درصد باشد؟ در جواب این سؤال شما را باید با یک خصوصیت جالب در نشاءهای گیاهان دارویی و ذهنیت مردم آشنا کنم. اغلب خریداران نشاء به‌ دنبال نشاءهایی با اندازۀ بزرگ هستند. آنها فکر می‌کنند نشاء هر چقدر بزرگ‌تر باشد بهتر است. اما حقیقت ماجرا چگونه است؟ از نظر علمی نشاء هرچقدر کوچک‌تر باشد قدرت گیرایی بالاتری از خود نشان خواهد داد. ولی آیا این مسئله به‌تنهایی برای داشتن کشت موفق کافی هست یا نه؟ باید دقت کنیم که اندازۀ نشاء یک مؤلفۀ مؤثر و مهم در گیرایی و خشک‌نشدن نشاء‌ می‌باشد. شواهد و بررسی‌های ما نشان داده است که نشائی از نظر اندازه مناسب می‌باشد که اولاً دارای سیستم ریشه‌ای بزرگ و ساقه ضخیم‌تر باشد. این دو مؤلفه در اکثر موارد نشان‌دهندۀ خرید نشاء سالم و قوی می‌باشد. بنابراین سعی کنید نشائی با اندازۀ متوسط و سالم بخرید تا اینکه یک نشاء با اندازۀ بزرگ و بالغ، چرا که کاری بیهوده و هزینه‌بر می‌باشد. در موردی مشاهده شد که نشاءهای مریم‌گلی تولید شده به قدری بزرگ بودند که بسته‌بندی و انتقال آنها هزینه‌ای دو برابری به خریدار تحویل کرد. ضمن اینکه ریشه‌های بسیار بزرگ در نشاء مشکلاتی در کاشت و گیرایی نشاءها ایجاد خواهندکرد. با هربال مارکت در ادامه اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳ همراه باشید.

شرایط مناسب آب و هوایی کاشت نشا

زمان کاشت دقیق وقتی می‌باشد که هوا دارای رطوبت بالا بوده و از طرفی زمین در حال گرم‌شدن باشد و هم‌چنین خطر سرمای دیررس بهاره نداشته باشیم. مجموع چنین شرایطی در سال فقط دو بار تکرار می‌شود: یکی در بهار و دیگری در پاییز. با این تفاوت که در بهار هوا رو به گرمی و تابستان می‌رود ولی در پاییز هوا رو به سردی و زمستان می‌رود. بااین‌حال می‌شود در هر دو زمان نام برده کشت و کار گیاهان دارویی را انجام داد. ولی انتخاب یک زمان برای کاشت باید به‌گونه‌ای باشد که به نفع تولید و عملکرد باشد. گاهی بهتر است کشت پاییزه انجام دهیم که در سال بعد عملکرد اقتصادی داشته باشیم. برای مثال در شمال غرب کشور اغلب کشت‌ها به‌صورت بهاره می‌باشد ولی هیچ منع علمی وجود ندارد که نتوانیم بادرنجبویه یا هر گیاه مقاوم به سرما را در پاییز کشت کنیم. البته منظور از کشت پاییزه فقط یک اصطلاح می‌باشد و عملیات کاشت در کشت پاییزه در اواخر تابستان انجام می‌شود.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 23

کاشت نشا گیاهان دارویی در پاییز

کشت پاییزه از موضوعات مهمی می باشد که قصد داریم در مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳ به آن بپردازیم. وقتی ما به جای بهار در پاییز اقدام به کشت گیاهان دارویی چندساله می‌کنیم در واقع با این کار می‌خواهیم در سال اول کاشت عملکرد کامل را از مزرعه برداشت کنیم. برای واضح‌شدن این موضوع مثالی می‌زنیم. فرض کنید ما طرح احداث مزرعه مریم‌گلی را در برنامه داریم. در حالت بهاره و در منطقه‌ای مانند تبریز در ماه اردیبهشت یا اواخر فروردین بعد از آماده‌سازی زمین اقدام به کشت مریم‌گلی می‌کنیم. بعد از مراقبت‌های لازم، گیاهان مریم‌گلی بعد از تقریباً ۲ ماه آمادۀ برداشت می‌شوند و به محض برداشت رشد مجدد شروع شده و جهت برداشت دوم باید بین ۳۰ تا ۴۰ روز صبر کنیم. در منطقۀ تبریز طول فصل رشد در بهترین حالت ۵ ماه می‌باشد. مریم‌گلی در کشت بهاره در طول این ۵ ماه و در سال اول کشت دو برداشت کامل و یک برداشت ناقص خواهد داشت. حال بیاییم مزرعه را در فصل کشت پاییزه احداث کنیم. در این حالت باید در اواخر تابستان زمین آماده شده و نشاء کاشته شود. در طول زمان یک ماه و نیم فرصتی که تا شروع سرما می‌باشد. نشاءهای مریم‌گلی حالت پایدار گرفته و مقدار رشد رویشی کرده‌اند. و به محض رسیدن سرما رشد متوقف شده و گیاه وارد فاز خواب و زمستان‌گذرانی می‌شود. بعد از طی فصل سرما به محض آب‌شدن برف‌ها و افزایش دمای خاک و هوا، بوته‌های مریم‌گلی رشد خود را با سرعت آغاز کرده و اولین برداشت در برج خرداد انجام می‌گیرد. دو نکته در این مورد بسیار اهمیت دارد.

  • نکتۀ اول که برداشت اول کشت پاییزه مانند برداشت اول کشت بهاره کم‌بار نیست و بوته‌ها کامل و بالغ و بزرگ هستند چراکه ذخیرۀ کافی از سال قبل و در فرصت یک ماهه و نیم مانده به فصل سرما انباشته کرده و از آن برای رشد بیشتر استفاده نموده‌اند.
  • نکتۀ دوم تعداد برداشت‌ها در کشت پاییزه می‌باشد که در منطقۀ تبریز به ۳ برداشت کامل ختم می‌شود. در حالی که در کشت بهاره چنین نبوده است.

با یک حساب سرانگشتی می‌تواند اختلاف عملکرد ۳۰۰ کیلوگرمی را در کشت بهاره و پاییزه گزارش نمود. تصور چنین افزایش عملکردی برای کشاورز خوشایند می‌باشد. البته شایان ذکر است که این اطلاعات مربوط به سال اول کشت می‌باشد و از سال‌های دوم به بعد چه در کشت بهاره و چه در کشت پاییزه به شرطی که مزارع در یک منطقه و اقلیم مشابه باشند، عملکرد نزدیک به هم می‌باشد طول فصل رشد معیار بسیار مهمی می‌باشد که باعث افزایش عملکرد یا کاهش آن در اقلیم‌های مختلف می‌شود. یعنی با افزایش طول فصل رشد بر میزان عملکرد گیاهان دارویی چندساله افزوده می‌شود. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳ در مورد کاشت در شرایط آب و هوایی گرم نیز سه توصیه مهم دارد که در پاراگراف زیر میتوانید مطالعه کنید.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 23اینکه شما در کاشت نشاء به چه نحوی عمل کنید، تعیین می‌کند در چه حدی موفق خواهید شد. مزرعه یکدست و پرپشتی داشته باشید. برای مثال اتفاقی که در شهریار کرج افتاد مثال خوبی از نحوۀ کاشت و توجه به توصیه‌های کارشناس فنی می‌باشد. در سال ۹۶ دو کشاورز از یک منطقه در شهریار کرج از هربال مارکت نهال به‌لیمو خرید کردند. ما برای هر دو نفر بعد از خرید نشاء نحوۀ کشت و رسیدگی به نهال را توضیح دادیم. همیشه یک توصیۀ ۳ بخشی به خریداران نشاء داریم که عبارتند از کشاورز عزیز بعد از آماده‌سازی زمین و رسیدن نشاء به دستتان به این صورت بکارید. یک نفر چاله ایجاد کند، یک نفر نهال را در چاله گذاشته و آن را بکارد و نفر بعدی به محض کاشت از پشت آبیاری انجام دهد. البته این توصیۀ ما برای شرایطی است که هوا گرم شده و تقریباً زمان کاشت نشاء گذشته است. اما برخی کشاروزان اصرار دارند کشت و کار کنند و در این مورد ما توصیه‌هایی انجام می‌دهیم که حداقل کمترین تلفات را در مرحلۀ کشت نشاء داشته باشند. در این حالت کشاورزی که برای افزایش گیرایی نهال‌های به‌لیمو اقدامات توصیه‌شده را انجام داده بود توانست درصد بالاتری از گیرایی نهال به‌لیمو را داشته باشد ولی در مزرعه کشاورز دیگر ۵۰ درصد نهال‌ها خشک شده بودند و با توصیه‌های تکمیلی تنها توانستیم ۷۰ درصد نهال‌های به‌لیمو را احیا کرده و وادار به رشد مجدد کنیم و ۳۰ درصد آنها کاملاً خشک شده و مزرعه ناقص دیده شد. امیدوارم مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳ توانسته باشد رضایت شما را جلب کرده باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبظ مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۲ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳ در ادامه مقاله شماره ۲۲ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۳
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.