Loading...

کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین

کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین

کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین

کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین : مرزنجوش شیرین sweet marjoram با اسم علمی Origanum majorana یک گیاه بومی مدیترانه ای است که رشد کندی دارد و در تابستان پوشش زمینی زیبایی را ایجاد می کند. مرزنجوش شیرین دارای برگ های نازک و سبز مایل به خاکستری است و در اوایل تابستان گل های کوچک گره مانندی از رنگ یاسی بنفش تا سفید ایجاد می کند. مرزنجوش شیرین در باغ، مزرعه یا در گلدان کاشته می شود و می تواند همراه با جعفری و ریحان یک فضای زیبا برای جلوی پنجره آشپزخانه شما ایجاد کند.

خاک؛ کاشت و مراقبت از مرزنجوش شیرین

گیاه مرزنجوش شیرین را در فصل بهار و بعد از سپری شدن خطر یخبندان بکارید. مرزنگوش یا مرزنجوش شیرین رشد کندی دارد بنابراین شما می توانید به جای بذر از نشای مرزنجوش برای شروع استفاده کنید. گیاهان را با فاصله های ۲۵ سانتیمتری و در خاکی که به خوبی زهکشی شده و دارای PH مابین ۶.۷ و ۷.۰ هستند و نور کامل آفتاب را دریافت می کند بکارید، قبل از کاشت به خاک کود اضافه کنید. برای کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین از دستور العمل کاشت استفاده کنید.

در فصل رشد کوددهی را ادامه دهید و خاک را با کود تغذیه کنید. مرزنجوش شیرین تا حدود ۲۵ تا ۵۰ سانتیمتر بلند می شود. وقتی که جوانه ها ظاهر می شوند (قبل از گل دادنشان) برای اینکه رشد پایداری داشته باشید گیاه را برداشت کنید. اگر شما در شمال یا مناطق سردسیری زندگی می کنید و می خواهید برای سال بعد مرزنجوش داشته باشید، در اواخر بهار تا اواسط تابستان قلمه هایی را تهیه کنید و برای زمستان گلدان ها را داخل خانه یا گلخانه نگهداری کنید. در اکثر مناطق گرمسیری ایران، مرزنجوش در زمستان زنده می ماند. شما می توانید آنها را از گلدان به زمین انتقال دهید و بعد گیاه در طول سردترین ماه ها گیاه را داخل بیاورید. مرزنجوش به سرما و یخبندان حساس بوده و خشک میشود.

کاشت و پرورش مرزنجوش شیرینتحمل دمایی مرزنجوش شیرین

توجه داشته باشید که مرزنگوش شیرین بسته به موقعیت مکانی شما ممکن است به مراقبت های متفاوتی نیاز داشته باشد. در مناطق مرکزی مانند تهران مرزنجوش شیرین سالم می ماند اما ممکن است لازم باشد در زمستان با استفاده از مالچ از آن حفاظت شود. مرزنجوش در مناطق شمالی مانند خراسان، آذربایجان و کردستان و مناطق مشابه باید در زمستان مالچ شوند و حتی در آن صورت هم هیچ تضمینی وجود ندارد که مرزنجوش در آب و هوای سرد زنده بماند. با این حال، در این مناطق، مرزنجوش یک گیاه یکساله می باشد و این بدان معناست که هر سال در بهار باید مجددا کشت و کار شود. گیاهان را در طول خشکی های طولانی مدت آبیاری کنید اما گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید چونکه مرزنگوش شیرین آب و هوای کمی خشک را دوست دارد.

خواص و موارد استفاده مرزنجوش شیرین

خواص مرزنجوش (Marjoram) سیستم عصبی انسان را تحت تاثیر قرار میدهد، از خواص مرزنجوش درمان سردرد، بی‌خوابی، اضطراب و ناراحتی‌های گوارشی می‌باشد. دمنوش مرزنجوش برای افزایش قوای جنسی بی نظیر می باشد. برای این منظور از دمنوش مرزنجوش را به صورت ناشتا میل بفرمایید.

مرزنگوش یا مرزنجوش شیرین در انتهای فرآیند پخت استفاده می شود و استفاده از آن همراه با سبزیجاتی مانند اسفناج، لوبیا، نخود فرنگی و هویچ عطر و طعم خوب و ملایمی را ایجاد می کند و از آن می توانید در سالادها و کره های گیاهی استفاده کنید. در برخی از کشورهای خاورمیانه به جای پونه کوهی و آویشن از آن استفاده می گردد. همچنین این گیاه در ساخت و تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد. مصرف مرزنجوش بسیار برای سلامتی مفید است و قسمت‌های مورد استفاده آن شامل قسمتهای رویشی گیاه، ساقه گل و برگ است. نام‌های دیگر این گیاه مرزنگوش، مرزه گوش، مردگوش، ریحان داود، عنقر، سومق و چند نام دیگر است.

کاشت و پرورش مرزنجوش شیرینکاشت مرزنجوش شیرین در گلدان

امروزه کاشت گیاهان دارویی در گلدان یکی از روش هایی است که توانسته است در بین مردم ایران و دنیا جایگاه خود را پیدا کند. مرزنجوش نیز جزو گیاهانی می باشد که میتوان آن را در گلدان کاشت. به شرطی که روش صحیح کاشت مرزنجوش را رعایت کنید. برای اینکه بتوانید مرزنجوش  را در گلدان تولید کنید حتما از خاکی استفاده کنید که واقعا قوی باشد. برای تقویت خاک از برخی کودهای رایج در منطقه خود استفاده کنید. بدین منظور بذر یا نشایمرزنجوش را از مراکز فروش معتبر بذر تهیه کرده و آن را در عمق صفر سانتیمتری بکارید (کاشت کاملا سطحی) و با مخلوط قارچ کش و آب، آبیاری کنید. دمای مناسب جوانه زنی مرزنجوش ۱۵ درجه سانتیگراد می باشد. بعد از چند  روز بذور مرزنجوش جوانه میزنند و بر اساس قدرت و ویژگی های ظاهری نشاها دو یا سه مورد را حفظ کرده و بقیه را تنک کنید. مرزنجوش را در جای گرم و پر نور قرار دهید.مرزنجوش عاشق تابش آقتاب می باشد.  امیدوارم مقاله کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین توانسته باشد به سوالات شما در زمینه کاشت مرزنجوش در مزرعه، گلدان و منزل پاسخ داده باشد.

خرید بذر و نشای مرزنجوش شیرین

فروشگاه آنلاین هربال مارکت بزرگ ترین فروشگاه بذور گیاهان دارویی در کشور تنوع بسیار زیادی از انواع بذور سبزی، گیاهان زینتی و گیاهان دارویی فراهم آورده است. شما میتوانید بذر مرزنجوش شیرین را از این فروشگاه خریداری کنید. دستورالعمل و کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین به همراه بذر برای شما ارسال میگردد. برای خرید نشا بایستی اطلاعات مخصوص نشای مرزنجوش را از بخش محصولات مطالعه کنید. سپس برای خرید تماس مستقیم بگیرید. نشای مرزنجوش در اسفند و فروردین ماه هر سال برای فروش موجود می باشد و حداقل فروش ۳۰۰۰ عدد می باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: کاشت و پرورش مرزنجوش شیرین
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.