Loading...

آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس

آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس

آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس

آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس : قبل از اینکه به محبحث آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس بپردازیم اطلاع داشته باشید که بخش اول این مقاله را با عنوان آموزش کامل کاشت اسطوخودوس حتما مطالعه کنید. چرا که این مقاله در ادامه مقاله بخش اول می باشد. همانطور که میدانید اسطوخودوس حداقل به ۶ تا ۸ ساعت نور آفتاب روزانه نیاز دارد و شرایط آب و هوایی گرم و شرایط آب و هوایی نیمه خشک، زمستان های معتدل و تابستان های آفتابی را ترجیح می دهد. مبداء اسطوخودوس کشورهای مدیترانه ای است و در جاهایی که متوسط دمای ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد را در بهار و تابستان دارند رشد می کمند. دمای خاک بالاتر از ۱۸ درجه سانتیگراد برای رشد و تولید مجدد بعد از برداشت مناسب است.. با این حال گیاه می تواند دماهای پایین تر را نیز تحمل کند. رطوبت بالاتر می تواند باعث ایجاد بیماری های قارچی شود در حالی که گرمای بیش از حد تابستان می تواند روی کیفیت محصول (ساقه های گل، روغن اسانس) تاثیر منفی بگذارد. همه کشاورزان لازم است که به خوبی در مورد گونه های اسطوخودوسی که می توانند در محل کاشت کنند تحقیق کنند. گونه ای که در جنوب کالیفرنیا کاشته می شود به احتمال زیاد برای کانادا و بلعکس مناسب نیست. اسطوخودس همچنین می تواند در ارتفاع های بالا  ۱۵۰۰ متر و زمین های شیب دار رشد کنند. بهترین گونه برای کاشت در ایران رقم عطری Lavandula angustifolia, officinalis, vera, spica می باشد. در مشهد، فیروزآباد استان فارس و شهرستان مرند در آذربایجان شرقی سه مزرعه با مشاوره هربال مارکت احداث شده است که تصاویر آن را در آلبوم زیر برای مشاهده ارائه کرده ایم.

آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس

آماده سازی و الزامات خاک اسطوخودوس

برای آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس نوع خاک و منطقه ای که مزرعه قرار هست در آنجا حداث گردد میتواند روی فرآیند کاشت تاثیرگذار باشد. گیاه اسطوخودوس می تواند در خاک هایی که به خوبی زهکشی شده است رشد کند. آنها می توانند pH های ۵.۵ تا ۸ را تحمل کنند. با این حال بهترین محصول غالبا در خاک های سبک و شنی که دارای pH نزدیک به ۷ هستند و زهکشی بسیار خوبی دارند بدست می آید. اولین مرحله برای آماده سازی مناسب خاک، تجزیه و تحلیل pH خاک است که باید به سطح مورد نظر (۶.۸ تا ۷.۵) اصلاح شود. علاوه براین، تجزیه و تحلیل خاک می تواند هر گونه کمبود مواد مغذی را نشان دهد به طوری که کشاورز می تواند اقدامات اصلاحی را انجام دهد. در بسیاری از موارد بهتر است  قبل از کاشت نهال اسطوخودوس ۸ تا ۱۰ تن کود گاوی را به هر هکتار اضافه کنید. در مواردی که کمبود شدید مواد مغذی احساس می شود کشاورزان دو هفته بعد از کاشت از ۱۸۰ کیلوگرم کود شیمیایی N-P-K 20-20-20 در هکتار استفاده می کنند و به خوبی نهال جوان را آبیاری می کنند. با این حال ما باید هنگام اضافه کردن کود به مزرعه اسطوخودوس بسیار دقت کنیم. اگر خاک بیش از حد با سطوح بالای نیتروژن غنی شود گیاهان اسطوخودس به احتمال زیاد با رشد ساقه و برگ ها مواجه می شود و گلدهی کاهش می یابد.

میزان بذر و نشای اسطوخودوس

شما می توانید گیاه اسطوخودوس را از طریق بذر، نشا یا قلمه کردن تکثیر کنید. هر روش دارای مزایا و معایبی است. اگر گیاه اسطوخودوس را می خواهید در مقیاس بزرگی بکارید هزینه کاشت گیاه از طریق بذر بسیار کمتر از خرید هزاران نشا با نهال تازه است. با این حال کاشت بذر به صورت مستقیم یک روش وقت گیر است و دارای مقداری ریسک است و نیاز به مدیریت بالایی برای اطمینان از جوانه زنی و رشد گیاه دارد. از سوی دیگر، شروع گیاه از طریق قلمه یا نشا قطعا هزینه بیشتری لازم دارد اما به زمان کمتری برای آماده شدن در زمین نیاز است. کاشت نشا با نهال اسطوخودوس در زمین بهترین روش احداث مزرعه می باشد.

آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوسکاشت اسطوخودوس از بذر

برای آماده سازی زمین و کاشت اسطوخودوس به بذر یا نشا نیاز دارید. کاشت بذر بصورت مستقیم را فقط برای کاشت اسطوخودوس در گلدان و یا باغچه های کوچک پیشنهاد می کنیم. برای احداث مزرعه بذر ابتدا بایستی خزانه شود سپس نشای اسطوخودوس به مزرعه در شروع فصل گرم منتقل شود. به طور متوسط ۱ گرم از بذرهای اسطوخودوس حاوی ۱۰۰۰ عدد بذر اسطوخودوس است. وقتی که ما اسطوخودوس را از طریق بذر پرورش می دهیم ما باید بدانیم که ۱ دانه از ۴ تا ۵ بذر رشد می کند که در نهایت به محیط خارج انتقال داده می شود. ما نیاز به ۵۰ گرم بذر اسطوخودوس برای تولید ۱۰۰۰ گیاه داریم. در نتیجه ما نیاز به ۳۰ تا ۶۰ گرم بذر برای هر مزرعه ۱۰۰۰ متر مربعی داریم. اگر از گلدان های کوچک تکی استفاده می کنید حتما باید حداقل ۴ بذر اسطوخودوس را در هر گلدان بکارید. ما در ابتدای زمستان کاشت بذرها را در محیط داخل گلخانه را شروع می کنیم. بهتر است بستر بذر یا گلدان را با مخلوط گلدان خوب پر کنید. بسیاری از کشاورزان بذر اسطوخودوس را با شن و ماسه مخلوط می کنند. ما تنها مخلوط بذرها را در سطح خاک قرار می دهیم و با یک لایه نازک از خاک می پوشانیم. بذرها باید در سطح قرار بگیرند اکر شما بذرها را حتی با عمیق بکارید آنها جوانه نمی زنند. بذرها نیاز به چند ساعت نور آفتاب برای جوانه زنی دارند بنابراین بستر بذرها یا گلدان باید در جلوی پنجره ای که آفتاب گیر است اما نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کند بگذارید. دمای داخلی باید نزدیک ۲۰ درجه سانتیگراد باشد. با این حال وقتی بعد از کاشت جوانه زنی کند بود می توانید به مدت یک هفته درجه حرارت را به ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد برسانید. سپس جوانه زنی بیشتر خواهد شد.

آبیاری را به مرور انجام دهید چونکه رطوبت بیش از حد می تواند باعث رشد قارچ ها و خراب شدن بذرها شود. جوانه زنی می تواند از ۲ هفته تا یک ماه زمان ببرد. لازم است که در این دوره نور خورشید  به اندازه کافی فراهم شود. وقتی که سیستم ریشه ایجاد شد گیاه را انتقال می دهیم.

مشاوره کاشت اسطوخودوس

در مجموعه هربال مارکت کاشت گیاهان دارویی بصورت تخصصی دنبال میشود و شما برای مشاوره میتوانید با شماره تماس سایت در ارتباط باشید.

تهیه و تنظیم

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.