Loading...

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس : اسطوخودوس (Lavandula angustifolia, officinalis, vera, spica) یکی از اعضای خانواده Lamiaceae و هم خانواده نعنا، رزماری، مریم گلی و ریحان است. اسطوخودوس یک گیاه چند ساله است که می تواند حداکثر عمر ۲۰ ساله را داشته باشد و این در صورتی است که شرایط بهینه شده باشد. اسطوخودوس یک درختچه زیبا و معطر است که ارتفاعش به ۲ فوت (۶۰ سانتیمتر) می رسد و گل های بنفشی تولید می کند که حاوی سطح بالایی از اسانس است. اسانس اسطوخودوس یک محصول و کالای ارزشمند در سطح جهان است. اسطوخودوس کاربرد دارویی و کاربردهای دیگر دارد. اسطوخودوس دارای خاصیت ضدعفونی کننده و ضد میکروبی قابل توجهی دارد. گل های اسطوخودوس دارای شهد بسیار غنی هستند که زنبورها و گرده افشان های دیگر را به خود جذب می کند. پس از برداشت و خشک کردن می توان گل های اسطوخودوس را در صنعت عطرسازی استفاده کرد. گیاه اسطوخودوس همچنین به عنوان یک گیاه سنتی کاشت می شود. کشورهای مدیترانه ای (ایتالیا، فرانسه، اسپانیا) در زمینه کاشت اسطوخودوس ید طولانی دارند. امروزه کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند به طور قابل توجهی اسطوخودوس تجاری تولید می کنند. در ادامه با آموزش کامل کاشت اسطوخودوس همراه ما باشید.

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس

کاشت اسطوخودوس در گلدان و باغچه

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس در گلدان و باغچه به این صورت می باشد که اگر شما می خواهید اسطوخودس را در گلدان پرورش دهید اولین راه خرید گیاهان و انتقال آنها به یک نقطه از زمین که دارای خاک زهکشی شده و آفتاب گیر می باشد (ترجیحا ۳ تا ۴ هفته بعد از اولین سرمای زمستانی) است. دومین راه قلمه کردن گیاه در طول ماه های می تا ژوئن و کاشتن آنها در گلدانی که دارای مخلوط مخصوصی می باشد است و بعد از اینکه آنها ریشه دادند آنها را به گلدان بزرگتر انتقال دهید و یا به طور مستقیم در زمین بکارید. انتخاب قلمه های درست اسطوخودوس فرآیند ساده ای نیست که به تجربه ای که از طریق آزمایش و خطا بدست آمده است نیاز دارد. ما معمولا شاخه های سالم و جوان را انتخاب می کنیم و بهتر است قلمه را قبل از گل دادن گیاه انجام دهید. قلمه شما باید ۴ تا ۶ اینچ (۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر) طول داشته باشد. ما حدود دو سوم از برگ های پایین ساقه را بر می داریم (قسمت هایی که ما در گلدان قرار می دهیم). بسیاری از کشاورزان از پودرهای ریشه زنی خاص استفاده می کنند اما شما می توانید سعی می کنید به صورت طبیعی ریشه زنی را انجام دهید. گلدان ها باید حاوی ۳ قسمت از مخلوط (یک سوم ماسه پیت، یک سوم ورمیکولیت و یک سوم خاک گلدان تجاری) باشد.

ما اغلب فقط زمانی که گلدان خشک است آبیاری را انجام می دهیم. قلمه ها به طور طبیعی در ۴ تا ۶ هفته ریشه می دهند. در طول این دوره گلدان ها را باید در یک منطقه گرم که در معرض نور مستقیم آفتاب نیست قرار دهید. برخی از کشاورزان یک کیسه نایلونی را روی گلدان قرار می دهند تا به عنوان گلخانه عمل کند. بعد از دوره ۴ تا ۶ هفته ای ریشه زنی، به دقت گل های تولید شده را از بین می بریم چرا که باعث کند شدن رشد گیاه می شوند. وقتی که دیدیم قلمه ها سیستم ریشه را تشکیل داده اند ما آنها را به یک نقطه آفتابی که خاک آن به خوبی زهکشی شده است انتقال می دهیم. به جای این کار برخی از کشاورزان ترجیح می دهند که آنها را در محیط داخلی نگه دارند تا آنها را از اولین زمستان محافظت کنند.

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس

ما در طول تابستان می توانیم ساقه های اسطوخودوس را برداشت کنیم و بعد از برداشت ضروری است که گیاهان را هرس کنیم در غیر این صورت آنها با مشکلاتی روبرو می شوند و بعد از چند سال ضعیف می شوند. بخاطر داشته باشید گیاهان را تنها زمانی که خاکشان خشک است آبیاری کنیم. ما می توانیم با استفاده از روش آبیاری قطره ای و آبیاری از ریشه (و نه آبیاری از بالا سر) گیاه را آبیاری کنیم.

آموزش کامل کاشت اسطوخودوس

کاشت مزرعه اسطوخودوس

کاشت تجاری اسطوخودوس برای برداشت گل های تازه یا خشک شده و یا اسانس در طول دو دهه اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. اسطوخودوس یک گیاه است که می تواند در محیط های معتدل به خوبی رشد کند و می توان محصولات مختلفی از آن تولید کرد و می توان صنعت های مختلف را مورد هدف قرار دهد (داروسازی، عطرسازی، آرایشی و بهداشتی، صابون و مواد شوینده، مواد غذایی و غیره). اگر کاشت حرفه ای انجام شود میانگین عمر گیاه اسطوخودوس سالم و محصول گیاه اسطوخودوس به ۱۲ سال می رسد. مواردی وجود داشته است که در آن گیاهان اسطوخودوس به طور قابل توجهی به بیش از ۲۰ سال تولید رسیده اند. به این ترتیب ما امیدواریم که گیاه اسطوخودوس ما بیش از چند دهه عمر کند.

شما باید در مورد اینکه کدام گونه اسطوخودوس بیشتر مناسب بازار است و اینکه کدام اسطوخودوس در شرایط آب و هوایی و خاک منطقه شما رشد می کند تحقیق کنید. به طور کلی آفتاب کامل و خاکی که به خوبی زهکشی شده است برای کاشت اسطوخودوس لازم است اما گونه های مختلف را می توان در شرایط آب و هوایی مختلف (از سرد تا نیمه گرمسیری) کاشت. گیاه اسطوخودوس مقاوم است و می تواند در هر نوع خاکی که زهکشی خوبی دارد رشد کند. اگر چه به طور میانگین گیاه اسطوخودوس می تواند بدون تامین آب یا کود رشد کند اما رشد تجاری اسطوخودوس به یک سری از فعالیت ها نیاز دارد. کاشت، آبیاری، کوددهی، کنترل علف هرز و برداشت بسیار مهم هستند و می تواند روی محصول نهایی تاثیر بگذارد. این فعالیت ها اکثرا به هزینه هایی نیاز دارند. روش های فراوری، نگهداری و تقطیر نیز می تواند بر روی کمیت و کیفیت محصول نهایی اسانس تاثیر بگذارد. امیدوارم بخش اول مقاله آموزش کامل کاشت اسطوخودوس رضایت شما را کسب کرده باشد. در ادامه با بخش های دیگر مقاله آموزش کامل کاشت اسطوخودوس با هربال مارکت همراه باشید.

مشاوره کاشت اسطوخودوس

در مجموعه هربال مارکت کاشت گیاهان دارویی بصورت تخصصی دنبال میشود و شما برای مشاوره میتوانید با شماره تماس سایت در ارتباط باشید.

تهیه و تنظیم

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.