Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 24

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴ : در ادامه مشاوره کاشت گیاهان دارویی به موضوع نم کاری و اهمیت آبیاری بعد از کاشت نشا می پردازیم. یک نکته دیگر که واقعاً مهم به نظر می‌آید تکنیکی به نام «نم‌کاری» است. نم‌کاری چیست؟ نم‌کاری روشی از کاشت می‌باشد که در زراعت و گیاهان دارویی استفاده می‌شود. در این روش قبل از کاشت، زمین را به‌صورت کامل آبیاری می‌کنند. معمولاً‌ دو نوع نم‌کاری در کشور مرسوم می‌باشد. یک نوع مربوط می‌شود به کاشت برنج یا گوجه‌فرنگی که در حین آبیاری و در حالی که کرت‌ها پر از آب است نشاءها را در زمین گلی فرو می‌کنند. این روش در برنج به شدت مرسوم و البته لازم است اما در سایر گیاهان یک نوع سلیقۀ شخصی و شاید محدودیت در تهیۀ آب بعد از کاشت نشاء می‌باشد. بدین صورت که ما در ایران نوبت آبیاری داریم و هر شخصی باید جوری برنامه‌ریزی کند که چند لحظه یا چند ساعت بعد از اتمام نشاءکاری نوبت آبیاری فرا رسد تا سریعاً آبیاری انجام گیرد. برخی چون چنین توانایی را ندارند سعی می‌کنند دقیقاً در همان زمان آبیاری با استفاده از کارگر زیاد سریعاً نشاءکاری را داخل گل و آب انجام دهند. این نوع کاشت باعث گیرایی بیش از ۹۵ درصد نشاءها می‌شود. اما سختی و هزینه‌های خود را دارد.

در روش دیگر از نم‌کاری ما یک یا دو روز قبل از کاشت، زمین را به‌صورت کامل آبیاری می‌کنیم و به محض خارج شدن از حالت گل شروع به کشت نشاء یا بذر می‌کنیم. این نوع نم‌کاری راحت‌تر بوده و تأثیر بسیار خوبی در گیرایی نشاءها دارد. دقت داشته باشید که بعد از کاشت مجدداً باید مزرعه را آبیاری کامل کنید. عدم آبیاری در شرایط موجود باعث از بین رفتن نشاءها در مقابل تابش آفتاب خواهد شد. بنابراین حتماً در مورد نم‌کاری هماهنگی دو نوبت آب آبیاری را انجام دهید. البته توصیه‌ها و توضیحات ما برای حالتی است که اکثر کشاورزان ممکن است با آن روبه‌رو شوند. یعنی شرایطی که در کشاورزی سنّتی ایران حاکم است. در چنین شرایطی اغلب آبیاری به‌صورت غرق‌آبی بوده و محدودیت در آبیاری داریم. و نمی‌توانیم هر زمان که بخواهیم آبیاری را انجام دهیم. بنابراین در مورد افرادی که از امکانات آبیاری نوین مانند قطره‌ای یا بارانی استفاده می‌کنند توصیه‌های دیگری خواهیم داشت که به‌صورت مفصل بیان خواهیم‌کرد.

کلاً آبیاری تحت فشار، کشاورزی را آسان‌تر کرده است. یعنی ما آمده‌ایم با صرف مقداری هزینه آب را در کنترل خود درآورده‌ایم. و بدین صورت با ذخیرۀ آب هر زمان که لازم باشد از آن استفاده خواهیم کرد. در آبیاری تحت فشار بهتر می‌توان برنامه‌ریزی کرد و زمان بسیار مناسبی را برای کاشت نشاء انتخاب کرد. در آبیاری تحت فشار با آسایش بیشتر و استرس کمتر می‌توان کار کاشت نشاء را انجام داد. چون آب در اختیار دارید از نظر زمانی می‌خواهیم بهترین زمان کاشت نشاء را بررسی کنیم. این نکته بسیار مهمی می‌باشد که در انتخاب زمان کاشت اشتباه نکنید. به نمودار زیر دقت کنید. این نمودار خطی یک سال شمسی را نشان می‌دهد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 24از نظر تجربی و علمی بهترین زمان کاشت نشاء برای مناطق سردسیری مانند شمال، شمال غرب، شمال شرقی و غرب کشور که دارای زمستان‌های سرد و یخبندان هستند ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت می‌باشد. این زمان هیچ محدودیت جغرافیایی ندارد و شما در هر نقطه از ایران هم که باشید اگر شرایط آب‌وهوایی مشابه تبریز را داشته باشید باید بر اساس این نمودار کشت نشاء را انجام دهید.

اما یک نکتۀ دیگر از اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴، این است که اگر یک کشاورزی که در تبریز یا تهران یا مشهد که جزء‌ مناطق با زمستان‌های سرد می‌باشد، کشاورزی می‌کند به غیر از ماه‌های اشاره شده در نمودار می‌تواند کشت پاییزه نیز انجام دهد. همان‌طور که ما زعفران را در شهریور ماه می‌کاریم می‌توانیم سایر گیاهان دارویی مانند اسطوخودوس، آویشن، نعناع فلفلی و بقیه که به سرما مقاوم هستند در پاییز در ماه‌های انتهای تابستان، مرداد تا شهریور کاشته و برای برداشت محصول در سال بعد آماده شویم. در مناطق گرمسیری مانند مرکز، جنوب، و جنوب شرق کشور که زمستان به معنای واقعی ندارند، باید زمان کشت را به پاییز انتقال دهیم یعنی تقریباً از شروع مهر، کشت را انجام دهیم.

  • نکته مهم: کاشت بذر و نشا از نظر زمانی تابع شرایط حاکم بر منطقه از نظر اقلیمی می باشد. و بازه ای که در این مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴ تعیین شده است کلی می باشد.

سایر عوامل موثر در کاشت نشای گیاهان دارویی

در ادامه اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴ به بررسی فاکتورهای تاثیرگذار در کاشت نشا می پردازیم. کشاورزان عزیز توجه کنند که همیشه تنها زمان نیست که باید برای کشت به آن دقت کنیم. گاهی عواملی مانند بادهای شدید و طولانی مدت، بارندگی‌های سیل‌آسا و مداوم مانع بزرگی برای کاشت نشاء هستند و یک کشاورز باید همیشه در مورد شرایط آب‌وهوایی پیگیر باشد. برای مثال در اوایل سال ۹۶ بعد از کاشت نشاء در اردیبهشت، دمای هوا به علت ابری‌بودن تا یک هفته، ۱۰ روز افزایش نیافت و همین یک عامل غیرقابل کنترل باعث شد نشاءها با سرعت کمتری پایدار شده و رشد مجدد کمی با تأخیر شروع شود. ما هیچ‌وقت قدرت کنترل اتفاقات آب‌وهوایی را نداریم. تنها راهی که می‌شود این شرایط را کنترل کرد این است که با تغییر موقت در برنامه‌ریزی احداث مزرعه از کنار این اتفاقات با کمترین آسیب رد شویم. مثلاً اگر می‌بینیم شرایط هوایی خوب نیست چند روز کار کشت را عقب بیندازیم.

گاهی برخی علاقمندان به کاشت گیاهان دارویی وقتی به فکر احداث مزرعه می‌افتند و زمانی با ما برای خرید نشاء یا بذر تماس می‌گیرند که از نظر زمانی در مرز هستیم یعنی هم می‌شود کاشت هم ریسک بالایی دارد. منظور از ریسک افزایش دمای هوا و افزایش شدت تابش آفتاب می‌باشد که سریعاً رطوبت هوا، خاک و نشاء را بخار کرده و از دسترس خارج می‌کند. علت اینکه ما توصیه می‌کنیم سریعاً بعد از کاشت آبیاری شود به خاطر این است که رطوبت به اندازۀ کافی در اختیار گیاهچه یا نشاء قرار گیرد تا در محیط مناسب به فتوسنتز پرداخته و زنده بماند تا زمانی که رشد مجدد و تازه آغاز شود.

کاشت دیر هنگام نشای گیاهان دارویی

حال شرایطی را تصور کنید که کشاورز در اواخر اردیبهشت نشاء را خریداری کرده و اوایل خرداد آمادۀ کاشت نشاء می‌باشد. هوا گرم شده و نشاءها از نظر تحمل گرما در شرایط حساس هستند. اگر کشاورز با دقت تمام و کامل مواظب رطوبت خاک و نشاء نباشد مطمئناً نشاءها خشک خواهند شد و باید سعی کند حداقل از نظر آبی زمین و گیاه را به نحوی تغذیه کند که زمین هیچ‌وقت تا یک تا دو هفته خشک دیده نشود. ما برای رسیدن به این شرایط توصیه می‌کنیم بعد از کاشت سریعاً آبیاری انجام گیرد و بعد از دو روز دیگر مجدد آبیاری غرق‌آبی انجام شود و بعد از آن آبیاری مرحله سوم ۴ یا ۵ روز بعد مجدداً انجام گیرد. در این صورت یقیناً کشت موفقی خواهیم داشت.

زمان کاشت زودتر از شرایط مناسب نیز وجود دارد. اگر کشاورز زودتر از حالت مناسب کاشت نشاء را انجام دهد به علت اینکه خاک دمای کافی را ندارد باعث افت عملکرد زیستی در گیاه شده و رشد آن متوقف می‌شود و گیاه وارد شوک شده و تا تحریک مجدد رشد ممکن است هفته‌ها طول بکشد. این اتفاق هرچند ممکن است به‌ندرت اتفاق بیفتد ولی مشاهده شده است.

در مورد نحوۀ آبیاری در سیستم‌های قطره‌ای و بارانی شرایط کمی فرق می‌کند. بدین صورت که شما قبل از کاشت نوارهای آبیاری را در زمین پهن می‌کنید و یک بار به‌صورت آزمایشی آبیاری را انجام می‌دهید. دقت کنید که محل نازل‌ها در آبیاری قطره‌ای باید بر اساس فواصل کشت هر نشاء تنظیم شود. هرچند نوارهای آبیاری قطره‌ای دارای نازل‌های مشخصی هستند ولی بهترین حالت آن است که سعی شود نشاء در کنارل نازل کاشته شود. بعد از آبیاری آزمایشی، نوبت به رفع نواقص و تعویض نوار تیپ‌های معیوب می‌رسد.

بعد از کاشت، آبیاری مجدداً به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر صورت پذیرد و بعد از آن هر روز با توجه به شرایط رطوبتی خاک و شدت تابش آفتاب تا یک هفته آبیاری به مدت ۱۰ دقیقه انجام گیرد تا نشاء از حالت استرس خارج گردد. بعد از عبور از شرایط حساس می‌توانید دور آبیاری را به‌صورت ۴ روزه یک ساعت یا با مقادیر متفاوت انجام دهید.

دوره آبیاری چند روزه هست؟

من همیشه به کشاورزان در پاسخ به سؤال ” دور آبیاری فلان گیاه دارویی چند روزه است؟ ” این پاسخ را داده‌ام که یک فرد نمی‌تواند جواب دقیقی به این سؤال دهد چرا که نه زمین را دیده است نه از شرایط دمایی منطقه شما اطلاع دارد. بنابراین جواب کلی بدین صورت است که زمین‌های سبک در مدت کوتاه‌تری آب خود را از دست می‌دهند و کشاورز باید دورۀ آبیاری را کوتاه انتخاب کند ولی زمین‌هایی با بافت سنگین به لحاظ فیزیکی قدرت حفظ آب به مدت طولانی‌تری دارند و دور آبیاری در این مزارع طولانی‌تر از ۹ روز می‌باشد.

نکتۀ مهم دیگر در مورد دور آبیاری این است که یک کشاورز باید با گیاه و مزرعه ارتباط برقرار کند و بسیار دقیق شرایط را زیر نظر گیرد. از نزدیک شرایط مزرعه و برخی بوته‌ها را بررسی کند و نسبت به رفع شرایط نامناسب مانند تشنگی، کمبود مواد غذایی و آلودگی‌ها اقدام کند و الا از دور به هر باغ یا مزرعه‌ای نگاه کنید سبز و بسیار زیبا دیده می‌شود.

بنابراین توصیۀ هربال مارکت به کشاورزان محترم این است که با گیاه و خاک ارتباط برقرار کنند. این ارتباط به کشاورز می‌گوید، گیاه تشنه است و نیاز به آبیاری دارد و باید دور آبیاری کوتاه‌تر شود. خود کشاورز باید قلق مزرعه را به‌دست بیاورد و نسبت به حل سریع مشکلات مزرعه اقدام کند و الا یک نفر کارشناس از دور فقط می‌تواند کلیات را توضیح دهد. امیدوارم مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴ رضایت شما را جلب کرده باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۵

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴ در ادامه مقاله شماره ۲۳ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۴
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.