Loading...

روش صحیح کاشت تره فرنگی

روش صحیح کاشت تره فرنگی

روش صحیح کاشت تره فرنگی

روش صحیح کاشت تره فرنگی : تره فرنگی Leeks با اسم علمی Allium ampeloprasum به سادگی رشد می کند و یکی از اعضای خانواده پیاز است که دارای طعم شیرین و ملایم است و برای سیستم گوارشی مفید است و نقش پیاز را در ظرف غذای شما ایفا می کند (البته با طعم خفیف تر). برخلاف پیاز، تره فرنگی دارای برامدگی یا تورم شبیه به غده پیاز ندارد و عطر و طعم تره فرنگی در ساقه های ضخیم و آبدار آن است. تره فرنگی شبیه به موسیرهای بزرگ می باشد. ساقه و برگ های تره فرنگی بسیار زیبا و گوشتی هستند و نیاز به فضای زیاد برای رشد در باغ یا مزرعه ندارند. در ادامه مقاله روش صحیح کاشت تره فرنگی با هربال مارکت همراه باشید.

روش صحیح کاشت تره فرنگی

خاک، کاشت و مراقبت از تره فرنگی

کیفیت خاک همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید از مهمترین اصول روش صحیح کاشت تره فرنگی می باشد. تره فرنگی را در نقطه ای آفتابی که دارای خاک حاصلخیز است و به خوبی زهکشی شده است بکارید. تره فرنگی در بسترهای چوبی باغچه یا حتی گلدان ها رشد می کنند بنابراین  انتخاب خوبی برای کاشت این گیاه در خانه است. گیاهان را با فاصله های ۱۵ سانتیمتری بکارید. برای رشد پیاز تره فرنگی به دو چیز نیاز دارد. مقدار زیادی نیتروژن و خاک مرطوب، که باید تامین شود.

  • در صورت امکان قبل از کاشت، کمپوست را به بستر اضافه کنید.
  • برای بهبود خاک، چند سانتیمتر از مخلوط خاکی گلدان را با خاک بستر ترکیب کنید اما باید از خاک مناسبی برای ایجاد محیط کاشت استفاده کنید.

برای تولید ساقه های  ترد و خوشمزه تره فرنگی باید آن را از مقابل خورشید پنهان کرد و یا آن را پوشش دهید. برای انجام این کار، گیاه را در حفره های عمیق بکارید. ( کاشت عمیق تر باعث ایجاد گیاه مقاوم در مقابل خشکسالی می شود). بدین منظور شیارهای باریک با ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر عمق ایجاد کنید بعد نهال ها را در شیارها بکارید و خاک را پای نشا اضافه کنید تا پایه گیاه بعد از دو هفته اولین برگ های سبز را ایجاد کند. آبیاری را منظم انجام دهید. بعد از کاشت بستر را با برخی مواد آلی غنی کنید تا به حفظ رطوبت خاک کمک کنید. همچنین تره فرنگی تازه کاشت شده را با کود مایع تغذیه کنید.

کوددهی در تره فرنگی بیشترین اهمیت را دارد. روش صحیح کاشت تره فرنگی بدون عملیات کوددهی ناقص می باشد. تره فرنگی را با کود مایع به صورت هفتگی یا در طول فصل رشد تغذیه کنید. همانطور که تره فرنگی ها رشد می کنند خاک شیار دور ساقه ها سفت میشود و این نشان میدهد که ساقه ها به ضخامت ۳ سانتیمتر رسیده اند. تره فرنگی تا زمانی که نشا یا نهال در زمین استقرار می یابد به آب نیاز دارد. بعد از آن، گیاهان نیاز به ۳ سانتیمتر آب در هفته نیاز دارند. رطوبت های نامنظم ساقه های بد مزه و فیبری را تولید می کند. تره فرنگی در مقابل آب و هوای سرد مقاوم هست. در مناطق جنوبی و گرمتر گیاهان می توانند  پاییزه کشت شوند. در مناطق شمالی، گیاهان را در اوایل بهار می کارند.

روش صحیح کاشت تره فرنگیبیماری ها و آفات تره فرنگی

خاک می تواند مابین لایه های پوست ساقه گیر بیافتند و به گیاه بچسبد، برای جلوگیری از این اتفاق شما می توانید بخشی از رول کاغذی از قبیل دستمال کاغذی یا حوله کاغذی را روی گیاهان قرار دهید تا گیاه جوانه بزند. در طی فصل رشد رول کاغذی پوسیده خواهد شد اما در طول رشد باعث جلوگیری از ورود خاک به پایه های برگ می شود. در گیاهان جوان، حلزون ها می توانند مخرب باشند. با تنظیم تله ها یا با استفاده از کنترل بیولوژیکی، آنها را در شب جمع آوری کنید. در صورتی که در زمستان یا در اوایل بهار مقدار فراوانی بارندگی وجود دارد، پوسیدگی ریشه می تواند ایجاد شود. پوسیدگی به شکل لکه های سفید رنگ روی نوک برگ ها ظاهر می شود. در این مرحله شما کار زیادی نمی توانید انجام دهید مگر اینکه گیاه را هرس کنید تا گردش هوا افزایش پیدا کند. در تابستان، پودرهای نارنجی روی برگ ها ظاهر می شود که باعث پوسته پوسته شدن تره فرنگی می شود که اوضاع در فصل های رشد مرطوب بدتر می شود. شاخ و برگ های آسیب دیده را حذف کنید تا گیاه به بلوغ سالم برسد. از آنجا که تره فرنگی در مقابل سرما مقاوم هستند شما می توانید آنها را در باغچه های زمستانه بکارید.

برداشت و نگهداری از تره فرنگی

شما هر وقت که نیاز به تره فرنگی دارید می توانید آنها را برداشت کنید. به طور معمول شما می توانید وقتی که قطر تره فرنگی به ۳ سانتیمتر یا بیشتر رسید آنها را برداشت کنید. همچنین می توانید آنهایی که جوان تر هستند را بیرون بیاورید و بخورید. اگر خاک مرطوب است ممکن است به سختی از زمین خارج شوند اگر خاک مقاومت نشان داد می توانید از چنگک ها برای شل کردن خاک استفاده کنید و به آرامی تره فرنگی را از پایه بیرون بیاورید. در منطق جنوبی و گرمتر شما باید تره فرنگی را در طول زمستان برداشت کنید. در مناطق سردتر، قبل از یخ زدن شدید، برای افزایش طول فصل برداشت دور گیاه را مالچ کنید (با ۳۰ سانتیمترعمق). برداشت و روش برداشت همچنین اصول نگهداری از تره فرنگی برداشت شده از مهمترین موضوعاتی می باشد که سعی کرده این در روش صحیح کاشت تره فرنگی آموزش دهیم.

روش صحیح کاشت تره فرنگی

شما می توانید تا زمانی که زمین یخ می زند به برداشت ادامه دهید، اما قبل از شروع این اتفاق شما باید آنها را برداشت و ذخیره کنید. ساقه ها را به طور کامل بشویید تا خاک هایی که بین برگ ها جمع شده اند حذف شوند. برای نگهداری و ذخیره سازی کوتاه مدت (یک هفته) تره فرنگی را در کیسه های پلاستیکی نگهداری کنید و در یخچال و فریزر نگهداری کنید. برای ذخیره سازی طولانی مدت در سردترین مناطق، تره فرنگی را از ریشه بیرون بیاورید. برگ ها را در اندازه های ۳ سانتیمتری جدا کنید و مابقی را باقی بگذارید. ساقه ها را در جعبه بکارید (ریشه به سمت پایین) و  شن و ماسه با ورمیکولیت پر کنید و آن را مرطوب نگه دارید و در یک محل خنک نگداری کنید. ساقه ها را تا ۸ هفته نگهداری کنید. برای استفاده از تره فرنگی فریز شده، پیاز را بشویید و برش بزنید و یک دقیقه آن را در آب جوش قرار دهید.

شما می توانید تره فرنگی را بیرون بیاورید خشک کنید و یا در کیسه های پلاستیکی فریزر کنید و آن را به سوپ یا سایر غذاهای خود اضافه کنید. به طور ایده آل ساقه های تره فرنگی را هر وقت که لازم دارید برداشت کنید. بخش های سفید ساقه بخش هایی از تره فرنگی است که در زیر زمین پنهان شده اند و در مقابل نور خورشید نیستند. شما می توانید تره فرنگی را همراه با سبزیجاتی که در مقابل سرما مقاوم هستند مانند گل کلم بکارید. امیدوارم مقاله روش صحیح کاشت تره فرنگی رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: روش صحیح کاشت تره فرنگی
  • نویسنده: مهدی قنبری

 

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.