Loading...

روش کاشت گیاه دارویی رزماری

روش کاشت گیاه دارویی رزماری

روش کاشت گیاه دارویی رزماری

روش کاشت گیاه دارویی رزماری : رزماری روزانه به ۶ تا ۸ ساعت نور آفتاب نیاز دارد و شرایط آب و هوایی معتدل را ترجیح می دهد. این گیاه از کشورهای مدیترانه ای آمده است جایی که در فصل بهار و اوایل تابستان درجه حرارت به طور متوسط ۶۸ تا ۸۶ درجه فارنهایت (۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. دمای خاک بالاتر از ۶۵ درجه فارنهایت (۱۸ درجه سانتیگراد) برای رشد و بازسازی بعد از برداشت ترجیح داده می شود. با این حال، گیاه مقاوم است و قطعا می تواند درجه حرارت های پایین تر را تحمل کند.

روش کاشت گیاه دارویی رزماریشرایط خاکی و آماده سازی خاک برای گیاه رزماری

گیاه رزماری می تواند به خوبی در خاک هایی که به خوبی زهکشی شده اند رشد کند. آنها می توانند ph خاکی ۵.۵ تا ۸ را تحمل کنند. با این حال بهترین محصولات از خاک های شنی و سستی که دارای pH حدودا ۷ هستند و زهکشی خوبی دارند بدست می آید. اولین مرحله برای آماده سازی مناسب خاک، تجزیه و تحلیل خاک و pH آن است. pH خاک باید به سطح مورد نظر (۶.۸ تا ۷.۵) اصلاح شود. علاوه بر این تجزیه و تحلیل خاک می تواند هر گونه کمبود مواد مغذی را نشان دهد به طوری که کشاورز می تواند برای اصلاح خاک اقدام کند. در اغلب موارد  قبل از کاشت نهال جوان رزماری اضافه کردن ۱۰۰ تن کود گاوری برای هر هکتار و شخم زدن زمین می تواند کاربردی باشد. در صورتی که کمبود مواد مغذی وجود دارد کشاورزان میتوانند ۱۸۰ کیلوگرم کود N-P-K 20-20-20 را در زمان کاشت اعمال می کنند و نهال جوان را به خوبی آبیاری می کنند. با این حال این ها الگوهای رایجی هستند که نباید بدون تحقیق کردن آنها را انجام دهید.

میزان بذر رزماری و میزان تراکم گیاه رزماری

یکی دیگر از روش کاشت گیاه دارویی رزماری کاشت رزماری از طریق بذر می باشد. ما می توانیم رزماری را از طریق بذر و قلمه بکاریم و هر روش هم مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر قصد دارید رزماری را در مقیاس وسیعی بکارید خرید بذر می تواند نسبت به خرید هزاران نهال تازه کم هزینه تر باشد. با این حال این روش وقت گیر است و دارای ریسک است و نیاز به مدیریت بیشتری برای اطمینان از یکنواختی گیاه و رشد بذر ها دارد. از طرف دیگر کاشت گیاه رزماری از طریق قلمه هزینه بر است اما شما می تواند در زمان کمتری به نتیجه برسید. ما به شما کاشت قلمه ریشه دار رزماری را توصیه میکنیم.

روش کاشت گیاه دارویی رزماریکاشت رزماری از طریق بذر

اگر شما کاشت از طریق بذر را انتخاب کرده اید باید توجه داشته باشید که بذرهای رزماری به طور طبیعی نرخ جوانه زنی (حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد) را دارند. در نتیجه ما برای هر هکتار باید از بذرهای بیشتری استفاده کنیم. اگر ما رزماری را در گلدان های تکی بکاریم به طور عادی به ۳ تا ۴ بذر برای هر گلدان نیاز داریم. به طور معمول حدود ۸۰۰ بذر رزماری در هر گرم وجود دارد. ما به حدود ۲۰ گرم بذر برای ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ گیاه نیاز داریم. برای تولید نشای رزماری بذور را باید ۵ ماه قبل از شروع فصل کاشت در گلخانه یا خزانه بکاریم. بهتر است بذرها را در بسترهای بذر یا گلدان هایی که با مخلوط گلدان خوب پر شده است بکاریم. ما یک ظرف را پر می کنیم و بذرها را در سطح خاک قرار می دهیم. بسیاری از کشاورزان بذرها را با ماسه رودخانه ای ترکیب می کنند. ما تنها بذرها را روی سطح خاک قرار می دهیم و آن را با لایه نازکی از خاک می پوشانیم و اگر خاک را حتی در ۲ اینچ عمق (۵ سانتیمتر) بکارید احتمالا بذرهای شما جوانه نمی زنند. ما به طور منظم آبیاری را انجام می دهیم و خاک را مرطوب (نه خیس) نگه می داریم. معمولا جوانه زنی به ۱۵ تا ۲۵ روز نیاز دارد و ما می توانید ۱۲ تا ۱۴ هفته بعد از کاشت انتقال را انجام دهیم. امیدوارم مقاله روش کاشت گیاه دارویی رزماری رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان محصول: روش کاشت گیاه دارویی رزماری
  • ادامه مقاله: بخش اولبخش سوم – بخش چهارم
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.