Loading...

مبارزه طبیعی با آفات

مبارزه طبیعی با آفات

مبارزه طبیعی با آفات

کاشت همراه یا کاشت مخلوط به کشتی گفته میشود که در آن دو یا چند نوع گیاه را در کنار هم می کارند تا اولا از زمین زراعی به نحو احسن استفاده گردد، ثانیا از فواید متقابل گیاهان نسبت به هم در مبارزه طبیعی با آفات استفاده کنند. هرچند ممکن است کاشت برخی گیاهان در کنار هم بیشتر از مزیتی که دارند، معایب داشته باشد. هدف از این مقاله معرفی گیاهانی از خانواده چتریان برای مبارزه با آفات می باشد. در واقع ما با کاشت مخلوط چتریان در کنار سایر محصولات زراعی و باغی در نظر داریم از حشراتی مانند کفش دوزک ها و انواع زنبورهای مفید در جهت کاهش آفات آسیب رسان استفاده کنیم.

گشنیز و شوید هر دو نمونه های خوبی از  سبزیجات خانواده چتریان هستند. وقتی که این نوع گیاهان گل می دهند، ساختار گل هایشان شبیه به چتر است. برخی دیگر از گیاهان چتری عبارتند از هویج، جعفری، هویج وحشی، کرفس و رازیانه. استفاده از این نوع گیاهان در کنار گیاهان زراعی به عنوان کشت همراه با چتریان شناخته می شود. همه این گیاهان به دلیل گل هایشان، حشرات تغذیه کننده و سودمند را به سمت خود جذب می کند. زیرا شکوفه هایشان خیلی زود در اوایل سال تشکیل می شود و برای این کار بسیار مفید است. در بین گیاهانی که به آنها اشاره شد کفش دوزک زیر شاخه ها و برگ های گیاه شوید پنهان می شوند. و زنبور پارازیتویید که در حال خوردن شهد گل هاست بسیار مفید و کاربردی می باشند. آن دسته از کشاورزانی که به دنبال تولید محصولات ارگانیک و مبارزه طبیعی با آفات می باشند بهتر است از حشرات مفید استفاده کنند.

مبارزه طبیعی با آفات

کاربرد حشرات سودمند در مبارزه طبیعی با آفات

حشرات تغذیه کننده بزرگ که به اندازه زنبور هستند ممکن است به دلیل چشم های مرکب و غیر معمولی به خوبی تشخیص داده شوند. ممکن است فراوانی مگس های گل زار که برای پیدا کردن شکار از گلی به گل دیگر می روند را ببینید. همچنین بال توری سانان در اطراف گیاهان چتری دیده شده اند. همه این حشرات جزو حشرات شکارچی و بخشی از مبارزه طبیعی با آفات می باشند.

حشرات، از شته ها گرفته تا کرم پروانه سفید کوچک (پروانه کلم) نوعی آفت هستند. این نوع گل های چتری تنوع زیستی در باغ را افزایش داده و تعادل لازم برای جلوگیری از آفات را فراهم می کند. بنابراین یک راه سالم برای مبارزه طبیعی با آفات استفاده از گیاهان جاذب حشرات شکارچی می باشد.

مبارزه طبیعی با آفات

مانند بسیاری از جنبه های رشد ارگانیک، کاشت مخلوط، با بهره گیری از پدیده های طبیعی باعث افزایش بهره وری می شود. این استراتژی تولیدکنندگان را قادر می سازد تا از آفت کش ها استفاده نکنند و نیازهای پیشگیرانه مانند استفاده از پوشش سطحی را به حداقل  برسانند. کاشت ساده شوید یا گل رازیانه در کنار گیاهان زراعی می تواند یکی از راهکارهای مبارزه طبیعی با آفات باشد. امیداورام مبارزه طبیعی با آفات توانسته باشه رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
 • عنوان مقاله: مبارزه طبیعی با آفات
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “مبارزه طبیعی با آفات”

 1. سمانه

  Reply

  سلام ممنون از مطالب مفید و سودمند شما،یه سوال از شوید و گشنیز برای کنترل آفات تو گیاهان دارویی هم میشه استفاده کرد.؟

  1. مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   باید بررسی بشه ولی در کل گیاهانی که دارای ترکیبات تلخ و مسموم کننده برای حیوانات و حشرات دارند پتانسیل استفاده در کنترل آفات رو دارند. ضمن اینکه برخی گیاهان رایحه یا اسانسی دارند که باعث دفع حشرات میشه
   با بررسی دقیق تر و نتایج آزمایشگاهی میشه فهمید گشنیز و شوید این خاصیت رو دارند یا نه! بنده اطلاعی ندارم
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.