Loading...

چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟

چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟

چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟

چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟ زمان کاشت سیر در اغلب نقاط کشور فصل پاییز می باشد. در اواسط تابستان، برگهای سیر شروع به زرد شدن می‌کنند و واژگون می‌شوند. این نشان‌ می‌دهد که زمان جدا کردن بوته‌ها و خشک کردن آنها فرا رسیده است. روش‌های زیادی برای برداشت سیر وجود دارد. زمانی که تقریبا ۵۰ درصد از برگ­های سیر زرد شدند زمان برداشت آن است. اگر برداشت و خشک کردن سیر مدت زمان زیادی به تعویق افتد سیر‌ها باز‌ می‌شود و حتی ممکن است جوانه بزنند. برداشت خیلی دیر به این معناست که عمر انبار کردن بوته‌ها کاهش می‌یابد. البته اگر بوته‌ها را خیلی زود برداشت کنید، پوست اطراف حبه‌ها به اندازه کافی ضخیم‌ نمی‌شود. این کار هم از عمر نگهداری سیر‌ می‌کاهد.

برای در آوردن بوته‌های سیر از دل خاک، از یک چنگال یا چنگک استفاده کنید. با استفاده از چنگال سر هر بوته را گرفته و به آرامی آن را از خاک در آورید. مراقب باشید که بوته را از بالا نکشید. هنگامی که چنگال را کج‌ می‌کنید تا سیر را بالا بکشید، به برگ‌های سبز اندکی فشار وارد کنید و سر بوته را از خاک بیرون بیاورید. برگ­های سبز را از سر جدا نکنید.

بوته‌های جدا شده سیر را در یک جعبه یا سبد قرار دهید و آن­ها را طوری بگذارید که برگ‌ها همه در یک ردیف قرار بگیرد. سیر را در یک روز خشک برداشت کنید و مراقب باشید که به پوست اطراف آن آسیب نزنید. اگر تصادفاً با چنگال به سیر آسیب رسید، آن را در طی چند روز آینده مصرف کنید.

چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟

چطور سیر خانگی را خشک کنیم؟

در ادامه مقاله چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟ به خشک کردن سیر می رسیم. برای اینکه بتوانید از بوته‌های سیر به مدت زمان طولانی استفاده کنید باید ابتدا آن را خشک کنید. خشک کردن سیر سبب می­شود که پوسته حبه‌ها ضخیم شود و سیر مدت زمان بیشتری قابل استفاده باشد. من سیر را در پارکینگ منزلم خشک‌ می‌کنم اما شما‌ می‌توانید آن را در حیاط خلوت یا زیر سایه ­بان نیز خشک کنید. فورا بعد از برداشت سیر‌ها، حبه‌ها را از یکدیگر جدا کنید و آنها را با فاصله از یکدیگر نگهدارید تا هر حبه فضای کافی برای تنفس داشته باشد. در شستن حبه‌ها و زدودن خاک آن‌ها عجله نکنید. حبه‌ها را روی یک میز، یک تخته چوبی یا هر سطح تمیز دیگری پهن کنید.

می‌توانید ۵ الی ۷ حبه را با نخ به هم ببندید و به یک میله آویزان کنید. بعد از چند هفته، سیر‌های سبز به رنگ قهوه ­ای در می­ آیند و مواد مغذی و رطوبت آنها جذب حبه می‌شود. وقتی برگها قهوه­ ای و شکننده شدند، پرزهای ریشه و برگ‌ها را جدا کنید به طوری که فقط مقدار اندکی برگ در بالای هر حبه باقی بماند. اکنون‌ می‌توانید پوسته بیرونی حبه‌ها را جدا و آلودگی‌ها را پاک کنید. البته سعی کنید زیاد پوسته‌های اطراف سیر را نکنید.

چطور سیر خانگی را انبار کنیم؟

بعد از اینکه سیر‌ها کاملاً خشک شدند، آنها را در کیسه‌های کاغذی، کیسه‌های توری یا جعبه‌های مقوایی نگهداری کنید. هدف از این کار این است که سیرها در مکانی خشک، خنک و تاریک قرار بگیرند. اگر برایتان ممکن است کیسه‌ها یا جعبه‌های حاوی سیر را در محیطی با دمای ۵۵ تا ۶۰ درجه فارنهایت و رطوبت ۶۰ درصد قرار دهید. حبه­ ها را در یخچال نگه ندارید و ­آ­ن­ها را در جاهای خیلی گرم نیز نگذارید زیرا به زودی جوانه می­زنند.

برداشت و خشک کردن سیر خانگی کار آسانی است اما نحوه انجام این کار در عمر استفاده از این محصول تاثیر بسزایی دارد. اگر این فرایند را با دقت انجام دهید می‌توانید ماه‌های زیادی از طعم سیر کشت شده در باغچه­ تان لذت ببرید.

چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟

چهار نکته چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟

سیر آخرین گیاهی است که در فصل پاییز کشت‌ می‌شود بنابراین مراقب آن باشید! هنگامی که هوا رو به سردی می‌رود بهترین زمان برای کاشت سیر است. سیر معمولاً در پاییز و قبل از اولین یخبندان کشت می‌شود و زمان برداشت آن اواخر بهار یا اوایل تابستان آینده است. اگرچه اما ممکن است برای وارد شدن به فصل استراحت عجله داشته باشید اما توصیه‌ می‌کنم فرایند کاشت سیر را با دقت انجام دهید. در زیر ۴ نکته را که به کشت موفقیت­ آمیز سیر کمک‌ می‌کنند توضیح می­دهیم.

  • زمان مناسبی برای کاشت سیر انتخاب کنید.

کاشت سیر به این بستگی دارد که فصل رشد در منطقه شما چه زمانی آغاز می­شود. خوب است که تاریخ اولین بارش برف را حدس بزنید و سپس چهار الی پنج هفته به عقب بازگردید. این زمان مناسبی برای کاشت سیر است. اگر دیدید جوانه‌های سیر تا قبل از سرد شدن هوا سر از خاک بر آوردند بدانید که زمان مناسبی برای کاشت انتخاب کرده اید.

  • حبه‌های مناسبی انتخاب کنید.

یک بوته سیر را بشکنید و بزرگترین حبه آن را برای کاشت انتخاب کنید. از سیر انبار شده برای کاشت استفاده نکنید زیرا‌ نمی‌تواند جوانه بزند. برای کاشت سیر حتما از یک کشاورز مورد اعتماد یا یک فروشگاه کشاورزی یک بوته مناسب تهیه کنید. مراقب باشید به پوسته سیر آسیب نرسد زیرا برای حفاظت از خود به این پوسته نیاز دارد. قبل از کاشت قسمت دندانه­ دار حبه را مشخص کنید و آن را از این سمت در خاک بکارید.

  • مراقب باشید حبه سیر فضای کافی داشته باشد.

حبه را در عمق ۸ سانتیمتری خاک بکارید و برای اینکه ریشه به اندازه کافی رشد کند ۲۵ سانتیمتر در اطراف آن فاصله ایجاد کنید. برای اینکه فاصله گیری دقیق باشد از یک نوار استفاده کنید و با کمک یک بیلچه در محل کاشت هر حبه یک حفره ایجاد کنید.

  • به کوددهی، آبدهی و دمای خاک توجه کنید.

زمانی که تازه حبه را کاشته ­اید به آن آب فراوانی دهید. همچنین‌ می‌توانید اندکی کود به آن اضافه کنید. افزودن مالچ نیز به رشد سیر کمک می­کند. امیدوارم مقاله چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟ رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: مهندس قنبری
  • عنوان مقاله: چطور سیر بکاریم و خشک کنیم؟
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.