Loading...

چگونگی کاشت سیب زمینی

کشت سیب زمینی

چگونگی کشت سیب زمینی

سیب زمینی گیاه مهم و دارای ارزش غذایی بالا است که در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار میگیرد. در این مقاله به بررسی شرایط کشت سیب زمینی میپردازیم. با هربال مارکت همراه باشید! نام علمی سیب زمینی  Solanum tuberosum می باشد. سیب زمینی از خانواده بادنجانیان می باشد. سیب زمینی گیاهی یکساله و حساس به سرما می باشد. برای تولید و کاشت سیب زمینی نیاز دارید تا زمینی بسیار سبک از نظر خاک و بافت خاک داشته باشید. سیب زمینی آب دوست بوده و نسبت به آبیاری اشتباه حساس می باشد.

فصل و منطقه مناسب کشت سیب زمینی

سیب زمینی محصول فصول گرم می باشد و در تابستان وارد فاز گلدهی شده و تولید غده های سیب زمینی می کند.

شرایط نوری مناسب کاشت سیب زمینی

نور کامل خورشید بهترین انتخاب برای کشت سیب زمینی می باشد.

زمان مناسب کشت سیب زمینی

سیب زمینی در خاک های خنک و یخبندان های متوسط مقاوم هستند. حداقل دمای خاک برای کشت باید ۶ درجه سانتی گراد می باشد. گیاهان حدود ۲-۳ هفته بعد از کاشت غده ظاهر خواهند شد.

کشت سیب زمینی

شروع کشت سیب زمینی

جوانه ها (غده های کوچک – بذر سیب زمینی) را با عمقی حدود ۷-۱۰ سانتی متر  در گودال های آماده شده ۳۰ سانتیمتر بین بوته روی ردیف و با فاصله های ۶۰ سانتیمتری بین رو ردیف بکارید. پی اچ (pH) ایده آل  ۵.۵ – ۶.۵ می باشد. خاک مناسب برای کاشت سیب زمینی, خاک با زهکش مناسب و غنی شده با مواد ارگانیک را ترجیح می دهد اما در هر خاکی قابلیت رشد دارد.  اگر از خاک های سنگین استفاده می کنید، آن را با کود دامی پوسیده یا کمپوست و مواد ارگانیک سبک کنید، با این ترکیب می توانید مشکلات زهکشی را حل کنید.

  • توصیه می شود که در هنگام کاشت و ظاهر شدن جوانه، آبیاری صورت نگیرد تا از بیماری جلوگیری کند.
  • هر چند مهم است که اجازه ندهید که خاک بسیار خشک (به خصوص در زمان گلدهی) شود.

برداشت سیب زمینی

 تقریبا ۸ هفته بعد از کاشت غده ها در زمین غده زایی شروع میشود. برای ذخیره سازی یا استفاده سیب زمینی در زمستان، برداشت باید بعد از از بین رفتن گیاه صورت گیرد و گیاهان باید قطع شوند. پس از از بین بردن گیاهان، جوانه ها باید برای ۲ هفته دیگر بر روی زمین باقی بماند تا پوست خشک و سیب زمینی آماده انبار داری گردد. از شرایط مطلوب ذخیره سازی سیب زمینی باید در مکان تاریک با دمای ۴-۷ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۹۰ درصدی باشد. هر چند وقت آن را بازدید کنید تا هر چیزی که شروع به نرم شدن کرد از سایر غده ها جدا کنید.

کشت سیب زمینی

بیماری ها و آفات سیب زمینی

فیتوفتورا اینفستانس به خصوص مشکل ساز خواهد بود. علائم این بیماری, ایجاد نقاط خاکستری بر روی سطح و یا در حاشیه برگ ها، زاویه بین شاخه و برگ و ساقه ها است. حتی نقاط سیاهی زیر جوانه ها پدید خواهد آمد. در صورت مشاهده باید به طور منظم در فصل رشد سم پاشی را انجام دهید. مهم ترین روش برای جلوگیری از این بیماری ایجاد یک محصول سالم و قوی است؛ این کار با استفاده از بذور بدون بیماری یا کشت سیب زمینی در خاک غنی، اجتناب از آبیاری قبل از ظهور جوانه و آبیاری با دقت در هنگام ظهور جوانه انجام می شود.

شایع ترین آفت سیب زمینی کرم wireworm است. این نوع کرم، لاروهای سوسک های سیاه و ظریفی به نام سوسک بهار (سوسک کلیک) است زیرا اگر یکی از آن ها را داشته باشید، صدای کلیک از خود در می آورند. این سوسک ها بر روی چمن ها تخم می گذارند. به ریشه، بذر و ساقه زیری گوجه فرنگی، ذرت، سیب زمینی، فلفل و کدو آسیب می زند. آسیب های آنها بسیار زیان بار می باشد. لارو این حشرات طلایی رنگ بوده، به اندازه ۱ سانتی متر می رسند و می توانند برای بیش از ۷ سال درون خاک زندگی کنند.

کشت سیب زمینی

اگر غده ها سریعا از بین رفت و یا جوانه تشکیل نشد، خاک شما دارای کرم wireworm است. رشد نامنظم گیاه در زمین از آسیب کرم wireworm است. اگر در خاک خود از این نوع کرم دارید، قبل از کاشت  طعمه ای با استفاده از هویج و سیب زمینی بسازید. طعمه ها را ۱۰ سانتی متر درون خاک قرار دهید و آن را با تکه چوبی مشخص کنید. ۳ یا ۴ روز بعد آن را از خاک در بیاورید. اگر بیش از ۱ یا ۲ کرم بر روی طعمه قرار داشت، مشکل جدی تر است. کنترل آن ها سخت است اما کاشت منظم ۱۰ سانتی متری در خاک مانند قرار دادن تکه های سیب زمینی و تناوب کاشت محصولات آسیب را کمتر می کند. کاشت کلم های مقاوم در برابر زمستان در کنار سیب زمینی ها نیز موثر خواهد بود.

کشت سیب زمینی به صورت مخلوط

لوبیا سبز، کلم، هویج، کرفس، ذرت، سیر، گل همیشه بهار و نخود فرنگی بهترین گیاهان برای کشت مخلوط با سیب زمینی است. از کشت سیب زمینی در کنار مارچوبه، خیار، کلم قمری، ملون، جعفری، شلغم زرد، کدو، گل آفتاب گردان و شلغم خودداری کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان محصول: چگونگی کشت سیب زمینی
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.