Loading...

کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس

کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس

کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس

در ادامه بحث آموزش کاشت گیاه دارویی اسطوخودوس موضوع کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس از اهمیت بالایی برخوردار است. صرف نظر از اینکه ما گیاهان را از طریق بذر میکاریم یا قلمه، معمولا نشای اسطوخودوس را با فاصله ۶۰ سانتیمتر از هم روی ردیف و بین دو بوته می کاریم. این فاصله به گونه مورد استفاده بستگی دارد. فاصله میان دو ردیف ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر است. در ایران میتوانید فاصله بین دو ردیف را به ۱۰۰ سانتیمتر کاهش دهید.

به طور میانگین ما ۱۰۰۰۰ تا ۲۰ هزار نهال اسطوخودوس در هر هکتار یا ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ گیاه اسطوخودوس در هر هزار متر مربع می کاریم. به خاطر داشته باشید که ۱ هکتار معادل ۱۰۰۰۰ مترمربع است. به عنوان یک قاعده کلی، گیاهان اسطوخودوس در ارتفاع های بالایی کاشته می شوند تا از باد محافظت شوند. در شرایط مرطوب بهتر است که فاصله بیشتری را بین گیاهان و سطرها ایجاد کنید تا تهویه هوا را افزایش دهید و از گسترش بیماری های قارچی جلوگیری شود.

کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوسآبیاری اسطوخودوس – نحوه آبیاری اسطوخودوس

گیاهانی که به تازگی کشت شده اند (از طریق بذر یا قلمه کاشته شده اند) نسبت به گیاهان بالغ به آب بیشتری نیاز دارند. گیاهان جوان نیاز به تامین آب آبیاری دارند تا سیستم ریشه را توسعه دهند. بعد از ۲ سال در برخی موارد گیاهان بالغ تنها به آبیاری بارانی نیاز دارند (مناطقی که بیش از ۴۵۰ میلی متر بارندگی دارند). با این حال میزان آبیاری به بافت و رطوبت خاک بستگی دارد. به یاد داشته باشید که گیاه اسطوخودوس غالبا از پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی رنج می برد که این مشکلات از طریق آبیاری بیش از حد و وجود رطوبت بسیار زیاد به وجود می آید. در نتیجه ما باید احتیاط کنیم و از آبیاری بیش از حد استفاده نکنیم و حتما باید تا ۳ سانتیمتر از سطح خاک خشک شود بعد آبیاری انجام شود. در مناطقی که بارنگی های مکرر ندارد، بیشتر کشاورزان گیاهان را آبیاری می کنند تا کمبود آب از گلدهی گیاه جلوگیری نکند. تنش آبی روی محصول نهایی تاثیر منفی خواهد گذاشت. بسیاری از کشاورزان طی ماه های تابستان (در مناطقی که دارای تابستان گرم و بدون بارندگی هستند) ۳ تا ۴ بار آبیاری را انجام می دهند. در سایر موارد آبیاری قطره ای انجام می شود و گیاهان به مدت ۲۰ دقیقه در هفته (به خصوص ۱ تا ۲ ماه قبل از برداشت) آبیاری می شوند. اکثر کشاورزان اسطوخودوس از آبیاری قطره ای برای رساندن آب به ریشه ها استفاده می کنند. آبیاری بارانی به احتمال زیاد به گل ها آسیب می رساند و کیفیت محصول برداشت شده را کاهش می دهد. در بحث کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس بنظر می رسد آبیاری اهمیت بیشتری از کوددهی دارد چرا که در اغلب نقاط اسطوخودوس را بصورت ارگانیک کشت و کار میکنند.

کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوسنحوه کوددهی به گیاهان اسطوخودوس

اسطوخودوس ها به دلیل اینکه در خاک های بدون کود رشد می کنند (که برای اکثر محصولات دیگر مناسب نیست) مشهور شده اند. به گفته کشاورزان قدیمی، اسطوخودوس یکی از چند محصولی است که نیاز به کود ندارد با این حال در بازار رقابتی امروز برای کاشت تجاری اسطوخودوس به نظارت، بهبود و غنی سازی مواد مغذی خاک نیاز است به طوری که گیاهان بتوانند محصول زیادی را به مدت بیش از ۱۵ سال ارائه دهند. همانطور که برای هر محصول دیگری اتفاق می افتد هیچ رنج مشخصی از میزان کود مورد استفاده وجود ندارد چونکه هر زمین متفاوت است و هر زمین هم نیاز مندی های متفاوتی دارد. یکبار تجزیه و تحلیل خاک در سال می تواند به شناسایی کمبود مواد مغذی و اقدامات اصلاحی کمک کند. گیاه اسطوخودوس برای اینکه رشد کند و محصولات زیادی تولید کند به طور کلی بیشتر به جای اینکه به فسفر و پتاسیم نیاز داشته باشد به نیتروژن احتیاج دارد. در بیشتر موارد گیاه به خوبی به نتیتروژن پاسخ می دهد. با این حال وجود بیش از حد نیتروژن می تواند روی کیفیت محصول نهایی اسانس تاثیر منفی بگذارد در حالی که به رشد علف های هرز کمک می کند.

یک طرح کود رایج که توسط بسیاری از کشاورزان استفاده می شود شامل اضافه کردن ۳۱۸ کیلوگرم کود کامل N-P-K 20-10-10 برای هر هکتار در سال است. به طور معمول این مقدار در ۲ یا ۳ بخش تقسیم می شود و اولین بخش آن بلافاصله بعد از برداشت یا هرس کردن استفاده می شود. تولیدکنندگان اسطوخودوس ارگانیک غالبا قبل از انتقال گیاهان جوان ۸ تا ۱۰ تن کود گاوی اضافه می کنند و زمین را به خوبی شخم می زنند. بعد از هر ۲ تا ۳ سال، آنها ۵ تا ۶ تن کود را به هر هکتار اضافه می کنند و بعد از هر بار کوددهی و در صورتی که بارش پاییزه وجود نداشته باشد آبیاری انجام می شود. کودهای ارگانیکی که به کندی منتشر می شوند نیز به طور معمول استفاده می شود. با این حال این موارد تنها الگوهایی هستند که نباید بدون اینکه خودتان تحقیق کنید انجام دهید. هر زمین متفاوت است و دارای نیازمندی های متفاوتی است. گیاه اسطوخودوس بعد از بکار بردن کود ممکن است اسانس یا ساقه های گل بیشتری را تولید کنند و یا نکنند. امیدوارم مقاله کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس رضایت شما را کسب کرده باشد.

مشاوره کاشت اسطوخودوس

کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس یکی از مهمترین مراحل در تولید محصول اسطوخودوس می باشد. در مجموعه هربال مارکت کاشت گیاهان دارویی بصورت تخصصی دنبال میشود و شما برای مشاوره میتوانید با شماره تماس سایت در ارتباط باشید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان محصول: کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس
  • ادامه مقاله: بخش اولبخش دومبخش چهارم
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.