بیشتر
امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

آویشن باغی

آويشن به عنوان يکي از مهمترين گياهان دارويي در تجارت متابوليتهاي ثانويه، امروزه در بين ده گياه اول دارويي، از اهميت بسياري برخوردار مي باشد. بازار جهاني اين گياه، نشان دهنده تقاضاي بسيار زياد شرکتهاي دارويي، بهداشتي و صنعتي جهت خريد اين محصول کشاورزي مي­باشد. لذا توجه به کشت و توليد آويشن در ايران، به عنوان يکي از خواستگاه­هاي بومي اين گياه، مستلزم انجام مطالعات اکولوژيکي و اقتصادي مي­باشد. به همين منظور، ارزيابي اقتصادي امكان سودده بودن کاشت گياه داروئي آويشن باغي در منطقه جلفا (دشت گرديان) بعد از مطالعات اقليم منطقه، در زميني با مساحت هفت هکتار انجام گرفت. در اين مطالعه بعد از اطمينان از شرايط آب و هوايي مناسب کشت آويشن، امکانات کشاورزي و بازار فروش، داده­هاي بدست آمده، با استفاده از نرم افزار کامفار ارزيابي و توجيه اقتصادي اين طرح در مدت هفت سال بررسي شد. نتايج حاصله از آناليز داده­ها نشان داد، کاشت گياه دارويي آويش باغي در اين منطقه با نرخ تنزيل ۱۵ درصد داراي ارزش فعلي ۶۶۶۶۱۹۷۰۰ ريال و سوددهي ۱۴۷ درصدي امکان پذير مي­باشد. لذا توليد آويشن باغي در اين منطقه قابل توصيه مي­باشد. هدف عمده از انجام اين تحقيق، بررسي جنبه­هاي اقتصادي توليد آويشن باغي مورد نياز كشور است.

واژه‌هاي کلیدی: آويشن باغي، اقتصاد گياهان دارويي، ارزيابي اقتصادي آويشن، نرم افزار کامفار

18490

پیشگفتار

گياهان دارويي يکي از منابع بسيار ارزشمند در گستره وسيع منابع طبيعي ايران هستند. که در صورت شناخت علمي، کشت، توسعه و بهره‌برداري صحيح مي‌تواند نقش مهمي در سلامت جامعه، اشتغال­زايي و صادرات غير نفتي داشته باشد. کشور ايران با وجود تنوع آب و هوايي و شرايط اکولوژيکي مناسب و غناي بالاي گياهان دارويي هنوز نتوانسته است به جايگاه سابق خود در اين زمينه دست يابد، اين در حالي است كه درکشور چين و اروپا از اين پتانسيل براي افزايش توليد داروهاي گياهي و کاهش مصرف داروهاي شيميايي و سنتتيک استفاده شده است. بنابراين تحقيقات همه جانبه و بهره‌برداري صحيح از اين پتانسيل، بويژه در شرايط روبه رشد بازار تقاضاي اين گياهان در صنايع دارويي، آرايشي، بهداشتي و غذايي، لازم و ضروري است. آمار نشان مي­دهد ايران با صادرات ۶۰ ميليون دلاري گياهان دارويي تنها نيم درصد از بازار ۱۲۴ ميليارد دلاري گياهان دارويي را به خود اختصاص داده است؛ اين در حالي است که کشور ايران به همراه تركيه غني­ترين منبع و تنوع گياهان دارويي را در دنيا به خود اختصاص داده است (ياوري و همکاران، ۱۳۸۹). براي نشان دادن اهميت کشت و توليد گياهان دارويي، کافي است درباره چند جنبه مهم کشت و توليد اين گياهان از قبيل نوع گياهي که کشت مي­گردد، ميزان توليد محصول زير کشت، اثر عوامل زيست محيطي بر کيفيت و کميت مواد موثره و اهميت اقتصادي آن، توضيحات و مثال­هايي ارائه شود. نظر به اينکه با پيشرفت­هاي جديد در علم شيمي و داروسازي، اکثر معالجات پزشکي به استفاده از مصنوعات کارخانه­اي انجام مي­گيرد، برخي فکر مي­کنند با عرضه مواد مصنوع مذکور، از اهميت گياهان دارويي کاسته شده و ديگر به کشت و توليد آنها نيازي نيست (اميدبيگي، ۱۳۸۸). اما بروز مشکلات و عوارض درمان با داروهاي سنتتيک روز به روز ضرورت بازگشت به طبيعت و استفاده از اين منابع طبيعي را آشکارتر ساخته و امروزه بشر متوجه شده است که گياهان دارويي داراي ارزش سرمايه­گذاري هستند. يکي از گياهاني که از ديرباز مورد توجه بسياري از کشاورزان و صنايع مربوط به گياهان دارويي بوده آويشن مي­باشد. گونه­هاي متفاوتي از اين جنس کاربرد دارويي دارد. ولي در روند به­نژادي گياهان، اکنون ارقام زراعي اصلاح شده­اي­ توليد شده­اند که داراي بهترين کيفيت و بييشترين مواد موثره نسبت به ارقام وحشي مي­باشند. آويشن باغي يکي از ارقام اصلاح شده جنس آويشن مي­باشد، که بازده عملکردي اين رقم هم از نظر کيفي هم از نظر کمي نسبت به انواع ديگر برتري دارد. آويشن باغي يکي از قديمي­ترين گياهان دارويي و ادويه­اي از قرن شانزدهم رسماً به عنوان يک گياه دارويي معرفي شد و در تمام فارماکوپه­هاي معتبر پيکر رويشي آويشن به عنوان دارو ياد شده است. اسانس آويشن باغي خاصيت ضد باکتريايي و ضد قارچي داشته و از اين اسانس در صنايع داروسازي، صنايع غذايي، کنسروسازي، بهداشتي و آرايشي استفاده مي­شود. اين گياه همه ساله در سطوح وسيعي از کشورهاي اسپانيا، آلمان، فرانسه، پرتغال، آمريکا، چک، اسلواک، مجارستان و شمال آفريقا کشت مي­شود (اميدبيگي، ۱۳۸۸).

Thymus-Vulgaris-Ecu

آنچه که امروزه براي شروع سرمايه­گذاري در بخش کشاورزي بسيار اهميت دارد، بازگشت سرمايه و سودده بودن طرح­هاي اجرا شده در اين بخش مي­باشد. ريسک پذيري بالا به علت تغيير در شرايط بازار و تاثير پذيري گياهان از اقليم در بخش کشاورزي از طرفي و تصميمات دولت در واردات و صادرات محصولات کشاورزي از طرف ديگر، برخورد علمي و اقتصادي با سرمايه­گذاري در بخش کشاورزي مخصوصا گياهان دارويي را واجب کرده و ارزيابي هر طرحي را از نظر تمام جنبه­هاي موثر در سودده بودن طرح ضروري مي­سازد. ارزﻳﺎﺑﻲ ﻃﺮحﻫﺎي اﻗﺘﺼﺎدي را ﻣﻲﺗﻮان ﺷﺎﺧﻪ­اي از اﻗﺘﺼﺎد ﻛﺎرﺑﺮدي داﻧﺴﺖ ﻛﻪ ﻫـﺪف  آن بررسي بازدهي يک طرح اقتصادي يا ﻣﻘﺎﻳﺴـﻪي اﻗﺘﺼـﺎدي ﭘـﺮوژه­ﻫﺎ ﺑـﺮاي اﻧﺘﺨـﺎب ﭘـﺮوژه ﻣﻨﺎﺳـﺐ مي­باشد (قاسمي و محمودزاده، ۱۳۸۹ ).

thyme-flower-seeds-thymus-vulgaris-plants

هدف اصلي اين تحقيق بررسي و ارزيابي اقتصادي کاشت آويشن باغي در دشت گرديان شهرستان جلفا مي­باشد؛ بنابراين در بخش اول تحقيق به اصول و مبناي اقتصادي ارزيابي يک طرح اقتصادي پرداخته مي­شود؛ در بخش بعدي تحقيق، روش کاشت، داشت و برداشت اين گياه دارويي بررسي مي­شود؛ در بخش بعدي تحقيق به ارائه اطلاعات مستند مربوط به اين طرح و ارزيابي اقتصادي آن توسط نرم افزار کامفار پرداخته مي­شود و در پايان به تحليل نتايج بدست آمده حاصل از ارزيابي اين طرح پرداخته مي­شود.

 شما میتوانید مقاله کامل را از اینجا به شکل پی دی اف دانلود کنید.

Thyme-Lime

.

مطلب چه طور بود؟
1948 بازدید مقالات مهدی قنبری پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ 2 دیدگاه
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
تعداد دیدگاه : 2

  1. احسان
    ۴:۵۷ ب.ظ

    درود بر شما. از توضیحات خوب و عکس های زیبایی که گذاشتید ممنونم.
    همه چیز سایت شما عالیه.
    از صمیم قلب آرزوی موفقیت برای شما رو دارم.