بیشتر
امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

چگونه از اسانس ها استفاده کنیم؟

اسانس ها هدایایی از طبیعت هستند که میتوانند فراتر از آن چیزی که از آنها انتظار می رود قوی و اثر بخش باشند. به منظور جلوگیری از سوء استفاده و استفاده نادرست این نوع روغن ها و اطمینان از بالاترین اثر بخشی و طرز صحیح استفاده از آنها، گری، مبدع طرح زندگی جوان (YL) به همراه مدیر آموزش علوم بهداشت و سلامت، دکتر لیندزی المور  به این سوالات پاس داده اند و به کمک سایر محصولات تولیدی این تیم در نهایت باعث شد که اطلاعات مفید و راهنمایی کننده ثبت شود تا به کمک این اطلاعات بدانیم اصول و اساس استفاده از اسانس ها چیست! و چگونه میشود اسانس ها را برای پوست های حساس بکار برد.

سوال اول: من یک کاربر جدید اسانس هستم! چگونه از آنها استفاده کنم؟ روی هر بطری متعلق به شرکت YL (Young Living) دستورالعمل کاربرد آن بصورت مختصر آورده شده است و استفاده از این روغن ها برای اعضای بدن دستور العمل های متفاوت و متغیری دارد بنابراین باید طبق دستور العمل آن را استفاده کرد.

سوال دوم: من اصطلاح روغن حامل (Carrier oil) را در چندین کاربرد دیده ام! معنی این اصطلاح چیست؟ چه کاری انجام میدهد و من چرا باید از آن استفاده کنم؟ روغن حامل، روغن گیاهانی مانند روغن نارگیل یا روغن دانه های انگور می باشد که از آنها می توان برای رقیق کردن اسانس ها استفاده کرد.  این نوع روغن های گیاهی برای کاربردهای دارویی و بهداشتی عالی می باشند. این روغن ها به ما این اطمینان را میدهند که استفاده از اسانس ها در این فرم و قالب راحت و بی خطر باشد. رقیق سازی با این روغن ها تاثیری برروی اثرگذاری اسانس ها ندارد. و این روغن های رقیق کننده مانع از هدر روی اسانس ها در زمان مصرف می شوند. روغن های گیاهی مانند کره، مارگارین و مشتقات پترلئوم (ژله وازلین)  هرگز نباید به عنوان رقیق کننده و روغن حامل استفاده شوند.

سوال سوم: روغن داغ چیست؟ روغن داغ به روغنی گفته می شود که وقتی روی پوست اعمال می شود احساس داغی یا سوزش ایجاد می شود. متخصصین شرکت YL توصیه میکنند قبل از کاربرد هر گونه اسانس یا روغنی  آن را به صورت جزئی روی بخشی از پوست ساعد یا ساق پا تست کنند. این روش کمک میکند تا بفهمیم  عکس العمل  پوست بدن  به این نوع اسانس آلرژی ایجاد میکند یا نه! در طول زمان دو ساعت هر گونه واکنشی که باید رخ دهد ایجاد میشود. معمولا این واکنش در ۵ الی ۱۰ دقیقه  اول قابل مشاهده می باشد. اگر شما یک احساس داغی و سوزش درک کردین یا در محل اعمال احساس خارش ایجاد شد نیاز است که به همراه اسانس از حامل V-6 (مخلوطی از اسانس نارگیل، دانه انگور، کنجد، بادام شیرین، روغن جوانه دانه آفتاب گردان و روغن دانه زیتون) نیز استفاده کنید. برای مثال از روغن های داغ میتوان به دارچین، میخک، سنبل هندی، نعناع، مرزنجوش و آویشن اشاره کرد.

سوال چهارم: اگر من بعد از مصرف اسانس دچار التهاب پوستی شدم چکار باید بکنم؟ اگر ناراحتی پوستی روی داد مصرف اسانس را متوقف کنید و از V-6 استفاده کنید. هرگز از آب برای شستن اسانس مالیده شده به اعضای بدن استفاده نکنید چرا که این عمل ناراحتی و حساسیت را افزایش میدهد. اگر در محل مورد نظر احساس خارش کردین این یک نشانه از اثر سم زدایی اسانس اعمال شده می باشد. لذا در این مواقع لازم است آب کافی مصرف گردد تا با افزایش حجم خون و بالا رفتن فشار خون میزان بیشتری از خون سم زدایی شود. سموم موجود در محصولات بهداشتی تولید شده با روش پتروشیمی (شیمیایی) مانند صابون و محصولات مراقبت پوستی، انواع شوینده ها و عطر ها ممکن است واکنش های سم زدایی را به راه بیندازد. این به علت وجود ترکیبات مشابه در آنها می باشد و بایستی بدانیم جدای از این واکنش ها قبل از مصرف هر گونه مواد مصنوعات شیمیایی اثر آن را روی پوست و بافت زنده با کمک روش آزمون اثر بررسی کنیم. اگر اسانس وارد چشم شما شد سعی کنید آن را با روغن V-6 شستشو دهید تا ناراحتی چشم شما برطرف گردد و اگر این ناراحتی در عرض پنج دقیقه رفع نگشت باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. آگاه باشید که در برخی منابع توصیه می شود که اسانس را با آب رقیق کنید در حالی که  محققین شرکت LY توصیه میکنند عمل رقیق سازی با روغن های حامل انجام گیرد  تا از نارحتی پوستی یا بافتی به بالاترین سرعت کاسته شود. در واقع استفاده از روغن حامل اثرگذاری اسانس را تسهیل و تسریع می بخشد.

سوال پنجم: آیا میتوان اسانس ها را در مناطق حساس بکار برد؟ محققین شرکت YL توصیه میکنند که از تماس اسانس ها با مناطق حساس مانند چشم، گوش، اندام تناسلی و غشاهای مخاطی اجتناب گردد. اگر شما تصمیم دارید تا اسانس را در محل های حساس اشاره شده بکار ببرید حتما یک قطره اسانس را با ۵ الی ۱۰ قطره روغن حامل V-6 رقیق کنید.

سوال ششم: اغلب کاربرد اسانس ها به چه صورت می باشد؟ یا به چه مقدار باید از آنها استفاده کنیم؟ میزان صحیح مصرف و مقدار مصرف روی برچسب هر محصول آورده شده است. و باید دستورالعمل روی برچسب دنبال شود. این اعتقاد که ” کم خوب است ولی زیاد خوب تر ” همیشه درست نیست. اسانس ها بسیار قوی و اثر بخش هستند و برای همین باید از مقدار کم و غلظت پایین شروع کرد. در اغلب موارد مصرف یک الی دو قطره مناسب می باشد و استفاده بیش از حد نوعی هدر رفتن و اضافه کردن مصرف می باشد. بر اساس دستور العمل و خود اسانس شما می توانید مصرف آن را به تدریج به روزی سه الی چهار بار افزایش دهید. استفاده بیش از حد خطر عوارض جانبی را زیاد می کند.

سوال هفتم: آیا میتوان اسانس ها را در دوران بارداری یا زمانی که تحت مراقبت پزشکی هستید بکار ببرید؟ این دوران  بسیار حساس می باشد و قبل از هر نوع مصرف دارو و هر نوع فراورده دیگری باید با پزشک معالج و کارشناس مربوطه مشاوره کنید. البته مشاوره با پزشکی که تجربه استفاده از اسانس ها را داشته باشد.

سوال هشتم: آیا استفاده از اسانس ها برای کودکان منعی دارد؟ بسیاری از اسانس ها برای استفاده از کودکان مناسب می باشد ولی باید قبل از استفاده، رقیق شوند. برخی محصولات شرکت YL برای استفاده کودکان به صورت رقیق شده با دستور العمل مشخص تولید و عرضه شده است. کودکان به کاربرد اسانس ها به خوبی عکس العمل نشان میدهند و حتما استفاده از روغن حامل برای کاربرد اسانس در کودکان اجباری و لازم میباشد. یک یا دو قطره از یک نوع اسانس کودکانه به نام Sleepylize و Rutavala (Rutavala: یک نوع اسانس که القا کننده آرامش جنسی و ذهنی می باشد. این اسانس به کاهش استرس و تنش کمک می کند) که با رقیق کننده رقیق شده است میتواند احساس آرامش و راحتی را وقتی کف پای کودک اعمال می شود، القا کند!

سوال نهم: آیا قرار گرفتن در معرض نور خورشید اسانس را تحت تاثیر قرار میدهد؟ برخی از اسانس ها مانند مرکبات حاوی ترکیبات طبیعی هستند که به نور خورشید (اشعه ماورای بنفش) واکنش نشان میدهد و باعث ایجاد واکنش های آلرژی زا می شوند. همه ی محصولات شرکت YL دارای چنین ترکیباتی هستند و مطمئنا تحت تاثیر نور خورشید دچار تجزیه شده  و آلرژی ایجاد میکنند به همین علت بر روی برچسب آنها هشدارهای لازم آورده شده است. مدت زمانی که باید اسانس به دور از نور خورشید باشد ۱۲ الی ۴۸ ساعت بعد از اعمال اسانس روی پوست می باشد. این احتیاط ها  هشدارها در مواقعی که کاربر تصمیم دارد روغن جدیدی استفاده کند بسیار حائز اهمیت است و حتما باید آزمون تست حساسیت را انجام دهد. این تست کمک میکند تا حتی اگر فرد در معرض نور خورشید قرار گرفت میزان ریسک و خطر به حداقل کاهش یابد. محصولات YL جوری فرموله شده اند که تحت تاثیر نور خورشید حداقل حساسیت را ایجاد کنند.

سوال دهم: کاربرد اسانس ها در مواقعی که فرد در شرایط پزشکی قرار دارد و دارو مصرف می کند چگونه باید باشد؟ مطمئنا پاسخ همان مشاوره با پزشک معالج می باشد و بایستی از تداخلات دارویی این اسانس ها از ایشان سوال کنید البته پزشک باید با اسانس ها و اثرات آنها بر فیزیولوژی بدن آشنایی داشته باشد. تهیه و تنظیم: مهدی قنبری

دانلود مقاله به صورت پی دی اف

.

مطلب چه طور بود؟
946 بازدید مقالات مهدی قنبری پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
بدون دیدگاه