بیشتر
امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ شما در وب سایت هربال مارکت هستید

هم افزایی اسانس ها

essential-oil-15637626چندین عامل و فاکتور برای ترکیب اسانس های مفید و رضایت بخش موجود است. در این مقاله میخواهیم به چندین اصل از این موارد که بسیار مهم و مفید هستند بپردازیم.

  • بر اساس ساختار بیوشیمیایی غالب: ترکیبات بیوشیمیایی داخل اسانس یافت دارای اثرات خاص و معنی داری هستند. بنابراین ما میتوانیم اسانس هایی را که دارای ترکیبات اساسی غالب هستند با هم مخلوط کنیم. برای مثال اسانس راوینت سارا (Ravintsara)، اسانس درخت رز وود (Rosewood) و مرزنجوش اسپانیایی. اسانس همه ی این گیاهان دارای درصد بالایی از لینالول که یک الکل منوترپنی بوده و قابلیت هم افزایی بالایی دارد، می باشند. این ترکیب بسیار نیرو بخش و با اثر بالای آنتی باکتریال بوده و در حالت مخلوط می تواند این اثرات را تشدید کند.
  • بر اساس خانواده گیاه: اصل دیگر بر اساس خانواده و جنس گیاهان دارویی می باشد. این روش اشاره بر ژنوم و ارگانوژنز گیاهان دارد. یعنی گیاهان با ژنوم شبیه، سنتز ترکیبات ثانویه مشابهی دارند. برای مثال انواع اسطوخودوس ها یا اسانس انواع اوکالیپتوس ها و ریحان. اگرچه اسانس ها از نظر مسیر سنتزی تفاوت هایی باهم دارند ولی در کل همه اسانس ها خصوصیات کلی مشابهی دارند که در صورت مخلوط شدن می توانند اثرات هم را تشدید کنند.
  • بر اساس بخشی از گیاه: این اصل شبیه اصل قبلی می باشد و بر همان منطق استوار می باشد. با این تفاوت که اسانس از اعضای متفاوت گیاه استخراج می شود. برای مثال ما میتوانیم اسانس استخراج شده از گل پرتقال تلخ را با اسانس استخراج شده از پوست و برگ پرتقال تلخ مخلوط کنیم. یا می توانیم اسانس ریشه آنجلیکا را با اسانس برگ و بذر همان گیاه جهت افزایش اثر دهی ضد اضطرابی مخلوط کنیم.
  • بر اساس حکمت و دلیل سنتی: همچنین ما اگر به دنبال دانش و اطلاعات جمع آوری شده از زمانهای قدیم و طب سنتی هر منطقه باشیم اغلب با دلیل سنتی و استدلالی روبرو می شویم. و ما میتوانیم راهنمایی هایی پیدا کنیم که ما را در درک و استنباط قوانین برگرفته از طبیعت یاری و کمک کنید. آیورودا دانشمند هند قدیم به ما میگوید وقتی به قانون سه گانه هندی نگاه میکنیم و از طرفی به فیزیولوژی بدن انسان نگاه میکنیم میخواهیم تعادلی بین این دو پیدا و معرفی کنیم و نسبت های مشابه را ارائه دهیم. تا بتوانیم یک تعادل بین طبیعت، بدن و ذهن ایجاد کنیم. برای مثال میتوانیم طبع گرم برخی گیاهان را برای از بین بردن رطوبت و سردی بدن و ذهن مفید و موثر معرفی کنیم. این قانون هندی میگوید برای افراد گرم نمیشود از عناصر گرم طبیعت مانند اسانس هایی مانند آویشن، مرزه و پونه کوهی تجویز کرد. اما میتوان با اسانس های سرد مانند نعناع، اسطوخودوس و اوکالیپتوس بدن و ذهن آنها را به تعادل رساند. از طرف دیگر اگر ما بخواهیم عناصر گرمی بخش سیستم عصبی را افزایش دهیم میتوانیم از اسانس گرمی بخش و افزایش دهنده حرارت سیستم گوارشی مانند اسانس دارچین، ریحان مقدس و رازیانه استفاده کنیم.
  • بر اساس نیاز فیزیولوژیکی: همچنین این معمول و مرسوم است که برخی از اسانس ها را که اثرات متفاوت و جدای از همی دارند با هم مخلوط کنیم تا هریک بر اساس روش خود فیزیولوژی برخی از اندامی که ما در نظر داریم را تحت تاثیر قرار دهند. یک مخلوط اسانس می تواند کمک کند به هضم در معده و این در حالی هست که این مخلوط روی معده یا روده متمرکز نمیشود بلکه تلاش میکند تا اثر مفید و احیا کننده ای روی کبد و کیسه صفرا داشته باشد و این از خصوصیات برخی اسانس های مخلوط شده می باشد. یا مثلا ترکیبی از اسانس ها که میتواند علاوه بر بهبود وضعیت بی خوابی، روی اعصاب، افسردگی، احساسات منفی و رفع اسپاسم موثر باشد. این نوع اسانس درمانی با اینکه دارای هدف و درمان هدف دار می باشد ولی اثرات درمانی متنوعی به خاطر وجود ترکیبات دارویی متنوع در سایر اعضای بدن خواهد داشت و این اثرات اجتناب ناپذیر می باشد.

اسانس یک هم افزایی واقعی می باشد!

این واقعیت را نباید فراموش کرد که اسانس ها با بیشمار ترکیبات بیوشیمیایی درون خود، ترکیبات هم افزایی واقعی هستند. در زمانی که یک گیاه بوجود می آید، طبیعت عناصر بیشماری را که اغلب با هم همکاری نزدیکی دارند (اثر سینرژیکی قوی بوجود می آورند) را بوجود آورده و این باعث میشود که گیاه قادر باشد تا عملکردهای متفاوتی از خود نشان دهد.  هر گیاه و هر اسانس دارای اثرات شفا بخش بسیاری هستند که نوعی انرژی بخشی از خود ایجاد میکنند. هر کدام با رنگ ها، بوها، اندازه و خصوصیات خاص خود پیدا میشوند. این ترکیبات با ارگانیسم های انسانی سازگار بوده به گونه ای که مانند کلید و قفل در بدن عمل کرده و میتوانند وظایف خاصی بر عهده بگیرند یا می توانند آثار ضعف و انواع بیماری ها را با تولید نوعی از انرژی که با فیزیولوژی بدن هم خوانی دارد بر طرف کنند. ساختار پیچیده این ترکیبات روغنی دلیل شفا بخشی چند گانه یک یا چند نوع اسانس می باشد. به طور مثال اسانس نعناع همزمان برای درمان نارسایی های کبد، عصبی، پوستی، گردش خون، سیستم ایمنی بدن و بیماری های روده ای اثر بخش می باشد.

طبیعت به خودی خود بهترین مثال برای رفتار هم افزایی می باشد. از طرف دیگر تیمار شیمیایی گیاهان دارویی با کودهای شیمیایی باعث می شود که از تنوع و قدرت ترکیبات شیمیایی درون گیاهان کاسته شده و در نهایت اثرات شفا بخشی آنها کاهش یابد.

حال اگر ما بخواهیم مثال های زده شده را آنالیز کنیم پی خواهیم برد که دلیل اصلی برای رویکرد هم افزایی در آروماتراپی مدرن  افزایش تنوع در واحد می باشد. به این معنی که ما میخواهیم تا یک اثر خاص خلق کنیم و به منظور ایجاد چنین خاصیتی ما نیاز به یک روش پیچیده و هوشمند داریم بدون اینکه تعادل طبیعت را بر هم زند. برخلاف رویکرد آللوپاتی که نوعی خود گزینشی می باشد و در مسیر تولید باعث کاهش سنتز سایر ترکیبات و افزایش ترکیبات آللوپاتیک می شود آروماتراپی تلاش می کند تا با همکاری طبیعت، پیچیدگی ها را حفظ کرده و آن ها را افزایش دهد. برای همین علت، برای مثال ما نمیخواهیم که بیش از پانصد ترکیب اسانس رز را از دست بدهیم. هر چند که متیل اژنول جدا شده از اسانس رز سمی می باشد. طبیعت در حال حاضر با این پیچیدگی نوعی تعادل با قرار دادن برخی ترکیبات در مقابل ترکیبات دیگر ایجاد کرده است. بنابراین تمام ترکیبات موجود در اسانس ها معمولا در دسترس انسان برای مقاصد مختلف می باشد. با این حال پیچیدگی ترکیبات و تنوع آنها شانس درمان بیماری ها را زیاد می کند و از عوارض جانبی و ناخواسته جلوگیری می کند.

بسیاری از ترکیبات در طبیعت…

  • با توجه به خواص درمانی خود توضیح داده نشده اند!
  • با توجه به روش های علمی آنالیز نشده اند!
  • و وابستگی متقابل آنها به صورت کامل فهمیده نشده است!

و این فرضیات به ما میگوید که ما برداشت درست و کاملی از بلا استفاده بودن این ترکیبات نداریم و همچنین هیچ شناخت و عکس العمل کاملی از فیزیولوژی پیچیده انسان و بیشمار بیماری های آن در مواجهه با این ترکیبات را نداریم. یعنی فهم ما از عکس العمل بدن انسان و رزونانس ترکیبات در فیزیولوژی انسانی بسیار ناقص می باشد! دانشمندان اینگونه تفسیر میکنند که بدن انسان قلعه ای از بیشمار درب، راهرو و سالن با قفل های متعدد می باشد که هر کدام نیازمند کلید خاص خود می باشند و جز آن باز نمیشوند. لذا طبیعت هر قدر پیچیده باشد و ترکیبات روغنی هر قدر پیچیده باشند، این فرصت برای افزایش شناس ما در درمان بیماری ها افزایش می یابد.

به همین دلیل در تحلیل نهایی و در تهیه فرمول نهایی از طبیعت و از آنهایی که با طبیعت در ارتباط هستند، الهام میگیریم. هیچ چیز به صورت تصادفی و اتفاقی رخ نمیدهد. بر همین اساس بسیاری از فرآیند های هم افزایی موجود در طبیعت و طب سنتی توسط طب پزشکی مدرن به اثبات رسیده است. به نظر می رسد استفاده توام از طب سنتی و مدرن بسیار واقعی تر بوده و با اطمینان ترین راه برای داشتن زندگی سالم و طب موثر در آینده باشد. تهیه و تنظیم مهدی قنبری

دانلود مقاله به صورت پی دی اف

st-marie-3-l

.

مطلب چه طور بود؟
1023 بازدید مقالات مهدی قنبری پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ بدون دیدگاه
مهدی قنبری
این نوشته توسط مهدی قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 257
سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی و همچنین تولید خشکبار طبیعی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر
دیدگاه خود را بنویسید
بدون دیدگاه